Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maryjne czuwanie w Jaroszowcu

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Piotr Lorenc

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Milej. Wspólnie z nim modliło się 43 kapłanów, którzy przyjechali z różnych części diecezji. Liturgia to oczywiście najważniejszy punkt czuwania, ale jak zawsze można było skorzystać z sakramentu pojednania, a po uroczystym błogosławieństwie ks. Janusz Sroka poprowadził Różaniec, zaś Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówił z wiernymi ks. Krzysztof Pasek. Wcześniej jednak podczas indywidualnego błogosławieństwa każdy z 43 kapłanów osobiście błogosławił małżonków. Koncert organowy dał ks. Zygmunt Matingiewicz. Oczywiście nad całością spotkania czuwał i prowadził je ks. Jan Wieczorek, kustosz sanktuarium w Jaroszowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba nadmienić, że maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się dużym powodzeniem. Regularnie przyjeżdżają na nie wierni z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza, oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe czuwania mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół. Na wrześniowym czuwaniu był obecny wójt gminy Klucze Norbert Bień. W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli: ks. Antoni Idasiak, ks. Tomasz Kryczko i ks. Paweł Stanisz. Jak chodzi o jubilatów to trzeba zaznaczyć, że państwo Genowefa i Tadeusz Cieślikowie świętowali 67. rocznicę ślubu, zaś państwo Marianna i Euzebiusz Kołodziejowie 62. rocznicę. Ale nie tylko jubilaci zostali specjalnie potraktowani. Słodki upominek dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w czuwaniu przygotował ks. dziekan Marek Szeląg, proboszcz z Chechła.

Reklama

W homilii ks. Andrzej Milej podkreślił, że Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych – Maryja Wspomożycielka Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do kogoś kto chce nam pomóc – powiedział kaznodzieja. Przypomniał również, że pierwszym, który użył tego tytułu na określenie Matki Bożej był św. Efrem Syryjczyk – diakon i doktor Kościoła, żyjący w IV wieku. – Zachowały się jego słowa: „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. W tym samym czasie św. Grzegorz z Nazjanzu pisał, że Maryja jest nieustanną i potężną wspomożycielką. Można rzec, że od samego początku Kościoła ludzie patrzyli na Maryję jak na wspomożycielkę, tzn. na kogoś kto zaradzi nieszczęściom, wyprosi potrzebne łaski, pocieszy, przytuli. Śledząc dalej historię zauważymy, że 1571 r. po zwycięstwie drogi chrześcijańskiej nad turecką papież Pius V włączył do Litanii Loretańskej wezwanie „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami”. Z kolei w 1683 r., kiedy król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, w podziękowaniu za zwycięstwo bł. papież Innocenty XI zatwierdził Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W końcu, w 1816 r., papież Pius VII ustanowił na 24 maja święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Można powiedzieć, że to święto w tym sanktuarium odbywa się każdego dnia, bo o każdej porze dnia i nocy możemy przyjść do świątyni i oddać się w ramiona Matki – powiedział ks. Milej. Przypomniał także, że za wstawiennictwem Matki Bożej Pan Bóg jest wyjątkowo hojny. Na zakończeniu czuwania ks. Jan Wieczorek zaapelował, by uczestnicy spotkania rozgłaszali wszystkim, że Matka Boża w Jaroszowcu czeka i pragnie pomóc w ocaleniu i przemianie naszych rodzin.

Kolejne czuwanie odbędzie się 21 października. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Jan Jagiełka z Piekoszowa. Swój udział już zapowiedziało 45 kapłanów, którzy przybędą oczywiście z wiernymi ze swoich parafii. – Październikowe czuwanie będzie poświęcone zmarłym. Można jeszcze zamawiać Msze św. A gdy pogoda dopisze udamy się na cmentarz parafialny, by wspólnie trzymając w dłoniach zapalone znicze, odmówić Różaniec w intencji naszych bliskich zmarłych – zapowiada ks. Jan Wieczorek.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-13 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Adwent na Skałkach

Księża Piotr i Karol, wikariusze parafii Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie

Parafia na Skałkach

Księża Piotr i Karol, wikariusze parafii Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie

Dzierżoniowska parafia Królowej Różańca Świętego, znana w środowisku jako „Parafia na Skałkach”, była miejscem adwentowego czuwania.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?