Reklama

Media

Wielka wspólnota modlitwy i czynu

Bożena Sztajner

Tegoroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę była przede wszystkim dziękczynieniem za chrzest Polski. Odbyła się pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.
Do pielgrzymów dołączyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i rządu na czele z premier Beatą Szydło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielką radość pielgrzymom Rodziny Radia Maryja sprawił Ojciec Święty Franciszek, który w niedzielę 10 lipca br. pozdrowił ich z Watykanu podczas modlitwy „Anioł Pański”. Wszystkich zgromadzonych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Przed rozpoczęciem centralnej Mszy św. dla pielgrzymów Rodziny Radia Maryja list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała minister Małgorzata Sadurska, szefowa jego kancelarii. „W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej spotyka się dzisiaj wyjątkowa wspólnota modlitwy i czynu – wspólnota ludzi wiary i gorących patriotów, Polaków aktywnie włączających się w dzieło, które 1050 lat temu zapoczątkował Mieszko I – w rozwijanie i umacnianie polskiej tożsamości narodowej, naszej duchowej i materialnej siły oraz ładu państwowego zakorzenionego w spuściźnie chrześcijańskiej Europy” – napisał prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że „to zorganizowani, świadomi obywatele, korzystający ze swojego prawa do współdecydowania o sprawach publicznych”. Głos zabrała obecna na pielgrzymce premier Beata Szydło. – Przyjechałam dzisiaj tutaj pokłonić się i podziękować naszej Matce, Tej, która ze wzgórza częstochowskiego czuwa nad naszą Ojczyzną i nad nami wszystkimi. Ale przyjechałam też pokłonić się i podziękować właśnie wam, którzy wierni jesteście zawsze, nie poddajecie się, nie ulegacie i wtedy, kiedy jest najtrudniej, jesteście zawsze z naszą Ojczyzną – powiedziała premier Szydło. Dodała, że „Polska jest państwem suwerennym i to tutaj, w Polsce, my, Polacy, rozwiązujemy nasze wewnętrzne sprawy, nasze wewnętrzne spory polityczne i razem budujemy naszą wspólnotę”. – I musimy się o to upominać i głośno mówić, bo tak jak my, Polacy, polskie państwo nie próbujemy układać życia innym, tak i my upominamy się o to samo – nie układajcie nam życia, sami sobie świetnie poradzimy – stwierdziła. Zwróciła uwagę, że rodzina jest dla jej rządu priorytetem.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W kazaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że to chrzest oświecił całe nasze życie społeczne, a w momencie jego przyjęcia Kościół stał się najważniejszym fundamentem naszego państwa. Chrzest ukazał ostateczny cel wszystkiego w Bogu, który nas kocha. Mówiąc o rysach i pęknięciach w przestrzeni wiary dzisiejszych Polaków, abp Gądecki wskazał na wkraczające zeświecczenie, zwłaszcza młodego pokolenia, oderwanie Ewangelii od życia, słabą znajomość nauczania Kościoła i pomijanie go w codziennych wyborach. – Nawet niektórzy z tych, co deklarują regularne uczestnictwo w praktykach religijnych, nie stosują się w codziennym życiu do wskazań Kościoła katolickiego. Przez wielu nauczanie Kościoła jest traktowane jak jedzenie na szwedzkim stole, z którego wybiera się tylko te potrawy, które nam smakują. Jedynie co trzeci dorosły Polak uważa, że katolickie zasady moralne są najlepszym rozwiązaniem – powiedział abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główną Mszę św. sprawowaną dla Rodziny Radia Maryja poprzedziła wspólna modlitwa Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ze Szczytu Jasnogórskiego zaprezentowano program patriotyczny w wykonaniu artystów scen polskich pt. „Chrzest Biało-Czerwonej” w reżyserii Barbary Dobrzyńskiej, która prowadziła koncert. Ostatnim punktem pielgrzymki była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymka rozpoczęła się 9 lipca Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który również wygłosił homilię. O. Tadeusz Rydzyk natomiast poprowadził rozważania Apelu Jasnogórskiego. 25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja kolejny raz pokazała siłę i jedność tego wielkiego środowiska skupionego wokół toruńskiej rozgłośni.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-13 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie w rodzinie

Katarzyna Cegielska

Dziękczynienie w Rodzinie po raz 6. zgromadziło tysiące torunian i Polaków z kraju oraz zagranicy na świętowaniu na terenie campusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?