Reklama

Niedziela Lubelska

Pamięć o Prymasie Tysiąclecia

Podczas otwarcia wystawy

Paweł Wysoki

Podczas otwarcia wystawy

70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej stała się okazją do zorganizowania wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawę przygotowała fundacja Nasza Tradycja. Jak podkreśla prezes Piotr Kuty, ideą przewodnią fundacji jest pogłębianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wartości kształtujących tożsamość kulturową Polaków: tożsamość religijną, narodową i rodzinną. Przed laty fundacja za swe motto przyjęła słowa kard. Wyszyńskiego: „Nie miejmy pokusy budowania nowej Polski w czystym polu, lecz wznośmy ją na opoczystym przeszłości, wiążąc to, co idzie, z tym co było”. W roku jubileuszy związanych z Prymasem Tysiąclecia, m.in. 115. rocznicą urodzin i 70. rocznicą jego konsekracji na biskupa lubelskiego, fundacja przygotowała specjalny kalendarz, a także niezwykle interesującą wystawę. Jej tytuł „Dzieci moje” to pierwsze słowa bp. Wyszyńskiego skierowane do wiernych diecezji lubelskiej. Konsultantem historycznym wystawy był abp Bolesław Pylak, świadek wydarzeń sprzed siedmiu dekad. Plansze z reprodukcjami zdjęć i dokumentów archiwalnych opracował Leon M. Budrys, zaś ich wyboru dokonał Piotr Kuty. Prezes fundacji, pomysłodawca wystawy i jej główny twórca, wyraził nadzieję, że przybliży ona postać i nauczanie sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego z okresu posługi biskupiej w diecezji lubelskiej, a także przyczyni się do rozszerzenia i pogłębienia kultu jego osoby.

Na blisko 40 tablicach (opracowanych graficznie przez Studio R-ka, a prezentowanych do 12 czerwca w archikatedrze lubelskiej) zobaczyć można fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych. Wszystkie dotyczą wydarzeń z wiosny 1946 r., związanych z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej. Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin, PGE Dystrybucja SA i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA oraz przy pomocy Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 22 maja; poprzedziła je Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Metropolita Lubelski zwrócił uwagę, że chociaż bp Wyszyński był ordynariuszem lubelskim jedynie dwa lata i osiem miesięcy, to przez krótki czas swojego intensywnego i owocnego pasterzowania (1946-48) pomagał diecezjanom w drodze do pełni człowieczeństwa, by mogli odkryć i podejmować swoje powołanie do przyjaźni z Bogiem. – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński stawał się „błogosławionym miłosiernym”, gdy pochylał się nad dramatami ludzi, którzy ledwo co otrząsnęli się z traumy wojennej zawieruchy, dźwigał diecezję lubelską z ruin i zniszczeń, tworzył jej nowe struktury, wizytował parafie wsłuchując się w problemy ludzi, głosił słynne konferencje do robotników – przypomniał abp Budzik. Pasterz podkreślał, że Prymas zawsze nosił w sercu diecezję lubelską, czemu wyraz dał m.in. w liście pisanym z Komańczy do bp. Zdzisława Golińskiego: „Moja droga biskupia zaczęła się dla Lublina, dla diecezji, którą prawdziwie pokochałem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Depesza KAI o wypowiedzi ks. Chrostowskiego z 25 maja 2018 r. – polemika

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu "Europa Christi"

„W serwisie KAI 25 maja po ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” , zorganizowanej przez UKSW i IPN, ukazała się depesza pt. „Ks. prof. Chrostowski: poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego”. Informacja została skonstruowana w sposób przeczący zasadom dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności. Autor depeszy przytoczył tylko wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który jako słuchacz, zabrał głos w dyskusji po pierwszej sesji konferencji.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?