Reklama

Aspekty

Zielonogórsko-Gorzowskie Bramy Miłosierdzia (1)

Brama katedralna

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Ks. Adrian Put

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia trwa już ponad dwa miesiące. Duszpasterze mówią o pierwszych owocach tego szczególnego czasu. Nasza redakcja zatrzyma się przy wszystkich Bramach Miłosierdzia wyznaczonych w naszej diecezji, by przybliżyć Czytelnikom dobro, które się tam dzieje.

Nasze Bramy Miłosierdzia

Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się w całym Kościele 8 grudnia 2015 r. Tak postanowił papież Franciszek. W liście zapowiadającym Rok Święty Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby wierni mogli uzyskać w tym czasie odpust, odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych w czterech bazylikach papieskich w Rzymie. Papież podkreślił także możliwość pielgrzymki do Bram Miłosierdzia otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. U nas bp Stefan Regmunt, ówczesny administrator apostolski, chcąc umożliwić skorzystanie z dóbr duchowych Jubileuszu Miłosierdzia przez wszystkich diecezjan, a także osób przebywających na terenie diecezji, postanowił, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Papieża) można uzyskać, gdy na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia przejdziemy przez Drzwi Święte w wyznaczonych świątyniach. Jednocześnie wskazał, które świątynie będą posiadały przywilej Drzwi Świętych. Są to: kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowy przewodnik

Uroczyste otwarcie Bram Miłosierdzia w tych kościołach odbyło się w 3. niedzielę Adwentu, czyli 13 grudnia 2015 r. Od tego czasu rozpoczęło się duchowe pielgrzymowanie do Bram Miłosierdzia, które zawsze symbolizują nam Jezusa Chrystusa.

Reklama

Bardzo ciekawą propozycję przeżywania czasu Roku Jubileuszowego zaproponowało rokitniańskie sanktuarium. Przygotowano specjalny jubileuszowy modlitewnik zatytułowany „Doświadczyć miłosierdzia, by być miłosiernym – modlitewnik na Jubileusz Miłosierdzia w kościołach stacyjnych”. Publikacja pomaga w duchowym przeżyciu łaski odpustu jubileuszowego. Jest ona jednocześnie swoistym przewodnikiem po wszystkich Bramach Miłosierdzia w naszej diecezji. Nawiedzając poszczególne miejsca, można zbierać także okolicznościowe naklejki. To taka dodatkowa zachęta, aby podjąć się trudu pielgrzymowania do wszystkich Bram Miłosierdzia wyznaczonych przez bp. Regmunta.

U wrót katedry

Brama Miłosierdzia w katedrze gorzowskiej to miejsce szczególne. Jako główne wejście do świątyni oglądała wiele wybitnych osób wchodzących do katedry, by się pomodlić. Multimedialna Encyklopedia Gorzowa tak opisuje katedralną bramę: „Do wnętrza świątyni prowadzą masywne dębowe wrota, osadzone na pięknych kutych zawiasach. W drzwiach można dostrzec setki wbitych gwoździ. To ślad patriotyzmu Niemców w czasach I wojny światowej. Kto nie brał udziału w walkach, mógł wspomóc ojczyznę pieniężnie poprzez zakup i wbicie gwoździ. Sprzedano 250 gwoździ stalowych, 82 posrebrzane i 66 pozłacanych. Zebrano też 10 445,6 marki”. Dziś jednak to wejście jest świadkiem duchowych przemian wielu osób. – Rok Miłosierdzia jest szczególnym czasem łaski. Katedra ma to do siebie, że przyciąga tych, którzy tego miłosierdzia szczególnie potrzebują. Tego jako spowiednicy katedralni doświadczamy, słuchając spowiedzi w naszych konfesjonałach, spotykając się z ludźmi, dotykając ich ran duchowych i próbując to wszystko uleczyć mocą Chrystusa. Myślę, że każdy znajdzie możliwość, aby się z tym Bożym miłosierdziem w naszej katedrze spotkać. – wyjaśnił ks. Grzegorz Słapek, wikariusz katedralny.

Reklama

Katedra pomaga w przeżywaniu Roku Miłosierdzia poprzez różne praktyki pokutne sprawowane w tej świątyni. Ogromnym atutem tego miejsca jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Msze św. oraz częstsze dyżury kapłanów w konfesjonałach także pomagają w pielgrzymom w uzyskaniu odpustu. Są i inne propozycje. – Zawsze we wtorki odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Takim szczególnym czasem pokutnym będzie Wielki Post. To będzie dobry czas doświadczania Bożej miłości, przylgnięcia do krzyża Chrystusa i do Jego ran, w których jest nasze uzdrowienie – dodał ks. Grzegorz Słapek.

Choć Rok Miłosierdzia jest stosunkowo młodą inicjatywą, widać jednak pierwsze efekty jubileuszowego odpustu. Do katedry pielgrzymuje coraz więcej osób. – W katedrze widać duże zainteresowanie Rokiem Miłosierdzia. Odnotowujemy większą liczbę osób spowiadających się. Do katedry przychodzą nie tylko mieszkańcy Gorzowa, ale przyjeżdżają tu także mieszkańcy okolicznych miejscowości, a nawet sąsiedniej, szczecińsko-kamieńskiej diecezji – zaznaczył ks. Słapek.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-11 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież otworzył pierwsze Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Pierwsze na świecie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia otworzył papież Franciszek w katedrze w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada przyszłego roku.

Więcej ...

Psycholog: idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie

2024-06-28 07:19

Karol Porwich/Niedziela

W przypadku wielu osób idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie - uważa Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Zachęcił, by traktować wakacje jako ciekawy epizod i nie spędzać ich tak, jak spędza się owce z hal.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024