Reklama

Książki

Zbiór kazań i homilii abp. Wacława Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najnowsza publikacja metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo nosi tytuł „Ku Chrystusowi w tajemnicy Kościoła”. Ukazała się w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym „Regina Poloniae”. Książka stanowi zbiór homilii i kazań abp. Depo, wygłoszonych w latach 2012-15 w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Wpisuje się w obchody jubileuszu 90 lat istnienia diecezji częstochowskiej, ustanowionej 29 paździenika 1925 r. przez papieża Piusa XI na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas”.

Nauczanie pasterskie Metropolity Częstochowskiego zostało zamieszczone w trzech częściach: „Archikatedra – Matka Kościołów”, „Uroczystości kościelne”, „W misji Kościoła”. Autor odkrywa teologię Kościoła częstochowskiego, wskazując na szczególną rolę i znaczenie archikatedry pw. Świętej Rodziny w duchowości kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o misji, którą w dziejach Polski wypełniał i wypełnia Kościół częstochowski, abp Depo przypomina życie, dzieło i nauczanie bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego i bp. Stefana Bareły. Podkreśla, że czas ich pasterskiej obecności „służył zadaniu szukania Boga poprzez prawdę, poprzez wierność Jego pouczeniom”. Mówiąc o bp. Golińskim podkreślił, że „jego biskupstwo wskazywało na krzyż i było znaczone krzyżem, ale krzyżem, który zwycięża – Crux victoria”. Analizując treść haseł biskupich pasterzy Kościoła częstochowskiego: Teodora Kubiny „Misereor super turbam” (Żal mi ludu) i Stefana Bareły „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości), podkreśla, że „odzwierciedlały one konkretną sytuację naszej Ojczyzny i Kościoła oraz charakter ich apostolskich zmagań”.

W centrum nauczania abp. Depo jest również Święta Rodzina, która „pomaga każdej rodzinie wzrastać w prawdzie, nie ulegając pokusie kłamstwa i łatwych dróg, i wzrastać w łasce, która jest zawsze większa od ciemności grzechu i śmierci”.

Reklama

Hierarcha stawia również diagnozę czasów współczesnych. „Jest obowiązkiem Kościoła, głoszącego orędzie o człowieku i rodzinie, aby przestrzec przed niebezpieczeństwem destrukcji płynącej z propagowania i wdrażania programów seksualizacji dzieci i młodzieży. Programy te – w imię pseudowolności – odrzucając Boga jako Stwórcę, każą przyjąć nowy typ czy formy życia, już nie rodzinnego, lecz tylko jakiejś wspólnoty czy stada, bez konsekwencji moralnych” – czytamy w jednej z homilii.

Duże znaczenie w myśli teologicznej Metropolity Częstochowskiego odgrywa nauczanie Papieża Polaka, które przypomina w rozdziale zatytułowanym „Wdzięczność za św. Jana Pawła II”. Sięga też do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka, a także do twórczości poetów, np.: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, ks. Kazimierza Wójtowicza CR, Romana Brandstaettera, ks. Jana Smolca, Aliny Paul.

W nauczaniu pasterskim abp. Depo można odnaleźć myśli pisarzy starożytności chrześcijańskiej, takich jak św. Klemens Aleksandryjski czy św. Augustyn, i okresu średniowiecza, jak m.in. św. Tomasz z Akwinu, oraz współczesnych myślicieli, takich jak Albert Schweitzer.

Ważne miejsce w rozważaniach Arcybiskupa zajmują ludzie chorzy i cierpiący, a także młodzież, do których swoje nauczanie kieruje podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego i Światowych Dni Młodzieży. Wiele jest cennych myśli dotyczących Ojczyzny. W kwestiach społecznych Metropolita Częstochowski sięga do teologii narodu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i teologii Ojczyzny św. Jana Pawła II. Przypomina o roli sumienia i prawdy w życiu narodowym i społecznym.

W wypowiedziach abp. Depo są obecne m.in. następujące tematy: godność i prawa człowieka, świętość ludzkiego życia, sumienie, prawo naturalne, sekularyzacja i laicyzacja, współczesny ateizm, edukacja i wychowanie.

Publikacja została ubogacona zdjęciami fotoreporterów „Niedzieli” Bożeny i Mariana Sztajnerów.

Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „REGINA POLONIAE”, 42-200 Częstochowa,ul. Ogrodowa 24/44, tel. (34) 368-05-60, 602-888-665, e-mail: cwa@cwa.com.pl

Podziel się:

Oceń:

2016-01-20 09:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyktatura gender

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Kosowo/ Szefowa MSZ: Rosja przeprowadziła atak hybrydowy na nasz kraj

2024-05-08 07:20

Adobe Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...