Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża Niepokalana patronką Gorlic

Karol Kowalczyk

Matki Boża Niepokalana została patronką Gorlic. Uroczystość ogłoszenia tego faktu miała miejsce 27 czerwca 2015 r. na Rynku gorlickim. Rozpoczęła się sesją Rady Miasta i wpisem do kroniki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, koncelebransem był m.in. bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, który wygłosił homilię. Uroczystość mogła się odbyć dzięki temu, że 12 listopada 2014 r. Stolica Apostolska na prośbę biskupa ordynariusza Jana Wątroby nadała Matce Bożej Niepokalanej tytuł patronki Miasta Gorlice.

O. Paweł Gomulak OMI – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej przygotowywał gorliczan do przeżycia tej uroczystości poprzez rekolekcje. Na początku Mszy św. kanclerz Kurii odczytał akt nadania miastu Gorlice tytułu patronki miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz diecezji poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Niepokalanej z gorlickiej bazyliki, który następnie zawisł w holu Urzędu Miasta. Wierni oczekujący na uroczystą Mszę św. mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego dotyczącego Patronki miasta w wykonaniu młodzieży z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Muzyczną oprawę zapewniły połączone chóry parafialne z Kobylanki i bazyliki oraz chór „Carvatianum” z Gorlic. Przyjeżdżających gości witały na granicach miasta transparenty „Niepokalana – gorliczanom”.

Starania o patrona miasta

W 2012 r. wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z grupami i stowarzyszeniami działającymi przy pozostałych gorlickich parafiach oraz z ich proboszczami wystąpiła do Rady Miasta z inicjatywą obywatelską ustanowienia patrona Miasta Gorlice. Z kilku przedstawianych propozycji najbardziej przekonująca była Maryja Niepokalana. Przemawiały za tym nie tylko argumenty religijne (jest patronką gorlickiej bazyliki), ale również kulturowo-historyczne. Od samego początku istnienia parafii i pierwszego kościoła farnego pw. Narodzenia NMP (XIV wiek), Maryja była opiekunką duchową miasta. Wznosząc obecną świątynię (1878-92), gorliczanie również poświęcili ją Maryi, umieszczając na frontonie dedykację: „Gorlicenses Virgini Deiparae” (Gorliczanie Dziewicy, Bogurodzicy). Za patronatem Maryjnym dla całego miasta przemawiał również fakt, że bazylika jest „matką gorlickich kościołów”, z której wywodzą się wszystkie pozostałe gorlickie parafie.

Reklama

Tradycja „Maryjek”

Dowodem ciągłości tego kultu jest przetrwanie unikatowej tradycji „Maryjek” sięgającej XVIII wieku. Wówczas to mieszkańcy Gorlic i okolic wymierali z powodu choroby zakaźnej. „Maryjki” żarliwą modlitwą do Matki Bożej wyjednały zmiłowanie Boga nad gorliczanami chorymi na dżumę. Do dzisiaj na pamiątkę tego wydarzenia w bazylice, w dniu Jej święta (8 grudnia), w Mszy św. odpustowej uczestniczą „Maryjki”, ubrane w białe szaty z pięknymi sercami na piersiach symbolizującymi Serce Maryi. Dziewczęta te, na wzór Maryi, świadczą o wartościach tak niepopularnych we współczesnym świecie. Z tej grupy niejednokrotnie wywodziły się powołania zakonne.

Opiekunka Gorlic

W historii miasta Pani Gorlicka była potężnym Orędownikiem u Boga. Historia nie oszczędzała Gorlic. Tak było 100 lat temu, kiedy w czasie bitwy pod Gorlicami miasto i świątynia w 90 procentach uległy zniszczeniu. Po ludzku sądząc, wydawało się, że miasto nie podniesie się nigdy ze zgliszcz. Z pomocą Bożą, Maryi i ludzi opatrznościowych, takich jak ks. Bronisław Świeykowski, miasto wracało do życia, podnosiło się z ruin. Odbudowa Gorlic, świątyni gorlickiej, nastąpiła stosunkowo szybko. Świątynia była konsekrowana 26 maja 1929 r. Jednak nie na długo zapanował pokój. Przyszła II wojna światowa. Wielu gorliczan oddało życie w obronie ojczyzny i wartości, wielu walczyło na różnych frontach, tułając się po świecie. I kiedy już zdawało się, że zaświeciła jutrzenka wolności – wprowadzono komunizm. Jednak wiara i Maryja były fundamentem i oparciem, z których czerpano nadzieję i siłę w dążeniu do wolności. Naród jednoczył się w wierze i nie tracił nadziei, nawet wtedy, gdy Maryję – Królową Polski „uwięziono”. Przeżyliśmy to również w Gorlicach w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w symbolach pustych ram i świecy. Wierni tak licznie gromadzili się przed „pustymi ramami”, że świątynia ich nie mieściła. Przy konfesjonałach długie kolejki, a ileż prawdziwych nawróceń… Tak było też w czasie nawiedzenia naszego miasta przez Matkę Bożą Fatimską w 1993 r. i w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w 2001 r. Pobożność maryjna gorliczan trwa nadal, czego przykładem jest liczny udział wiernych w środowych nowennach, nabożeństwach maryjnych oraz pielgrzymkach.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Film „Jego oczami” - spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera

Dorota Ankudowicz

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05
Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy