Reklama

Niedziela Legnicka

Wyjątkowe spotkanie Kresowian

Monika Łukaszów

Wiele wzruszeń towarzyszyło uczestnikom 2. Zjazdu Kresowian, który odbył się 28 czerwca w Nowej Wsi Legnickiej. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Legnickim Polu z racji przypadającej 70. rocznicy przyjazdu osadników na Ziemie Zachodnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu 1945 r. na stację kolejową w Nowej Wsi Legnickiej dotarły pierwsze transporty przesiedleńców, repatriantów z Kresów Wschodnich. W większości byli to mieszkańcy województwa tarnopolskiego m.in. Słobódki Dżuryńskiej, ale też kilku innych sąsiednich miejscowości. Pasażerowie tego szczególnego transportu zamieszkali m.in.: w Bartoszowie, Koskowicach, Legnickim Polu, Gniewomierzu, Nowej Wsi Legnickiej, a także w Michałowicach i Brzegu Opolskim. I to właśnie te osoby były uczestnikami niedzielnego świętowania. Warto wspomnieć, że specjalnie na tę uroczystość przyjechali Kresowianie, dziś mieszkający w Niemczech i Kanadzie. Wraz z nimi świętowały ich rodziny, przyjaciele oraz wielu gości, a wśród nich duchowieństwo, władze gminne i samorządowe.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Bartłomieja, której przewodniczył ks. Dominik Drapiewski z Jawora. Następnie na placu przed kościołem przy dźwięku salw armatnich został odsłonięty pomnik Kresowianina oraz odrestaurowany obelisk poświęcony poległym niemieckim mieszkańcom Nowej Wsi Legnickiej. Pomnik odsłonił Kresowianin wraz z przedstawicielką młodego pokolenia, natomiast obelisk poświęcony niemieckim mieszkańcom – prezes Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Legnicy Jürgen Gretschel oraz osoba, która odnalazła pomnik. Później w barwnym korowodzie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej. Tam, przedstawiciele młodego pokolenia – Anna Korotkiewicz i Stefan Wan przywitali Kresowian chlebem i solą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To jest wyjątkowe spotkanie – zgodnie mówili jego uczestnicy. Niektórzy spotkali się ponownie dopiero po 70 latach. Wtedy kiedy jeszcze byli razem, mieli 5, 6 lat, nieco starsi 12 lat. Teraz już, mimo sędziwego wieku wspominali tamte czasy, swój rodzinny dom i opowiadali o tym, jak teraz im się żyje. Mimo późnej pory i chłodnego wieczoru, rozmowom nie było końca.

Reklama

Nie zabrakło także części artystycznej, podczas której odbył się Przegląd Zespołów Kresowych. Można było posmakować pysznych kresowych potraw m.in. ukraińskiego barszczu i ruskich pierogów.

– Żal się rozstawać – mówili uczestnicy spotkania, opuszczając Nową Wieś. Jednak odjeżdżali z nadzieją, że jeszcze będzie okazja do takiego wspólnego spotkania.

Podczas uroczystości odbyła się także promocja dwóch książek: Antoniego Buckiego pt. „Koskowice – stacja końcowa” oraz Mieczysława Pawłów „Nowa Wieś Legnicka i mieszkańcy”.

Obszerna galeria zdjęć dostępna na stronie: www.legnickiepole.pl w zakładce „Sołectwa”

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkania modlitewne w Asyżu: od 1986 do naszych czasów

Bożena Sztajner

Rozpoczynające się dziś (18 września) w Asyżu 30. międzynarodowe i międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju, zorganizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego, jest okazją do przypomnienia wcześniejszych podobnych spotkań w tym mieście i samej idei tego rodzaju wydarzeń. W tegorocznym spotkaniu, które będzie przebiegać pod hasłem "Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu", spodziewany jest udział ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców jako przedstawicieli tego wielomilionowego środowiska społecznego.

Więcej ...

Watykan a ZSSR

2024-06-23 17:36

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie jutro (24 czerwca) odbędzie się debata nt. Stolicy Apostolskiej wobec sowieckiego komunizmu.

Więcej ...

Watykan: Karetka od papieża dla szpitala na Ukrainie, zawiezie ją kardynał Krajewski

2024-06-24 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Po raz ósmy papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski przemierzy trzy tysiące kilometrów z Rzymu do rejonu zborowskiego obwodu tarnopolskiego, aby dostarczyć do tamtejszego Szpitala Centralnego karetkę pogotowia wyposażoną w mobilne centrum resuscytacji podarowane przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024