Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niechobrzska Golgota

Sąd Piłata

Tadeusz Poźniak

Sąd Piłata

Święta Paschalne, które przeżywamy, to głębokie doświadczenie największego daru miłości Boga do człowieka, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Okazją do wejścia w ten czas stało się plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową 29 marca, w godzinach wieczornych, otoczenie tutejszej świątyni stało się miejscem odgrywania scen biblijnych przypominających najważniejszą prawdę naszej wiary.

Misteria wyrosły z liturgii Kościoła

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Jan Koc, witając zebranych, przedstawił istotę misterium jako sposobu mówienia o Bogu: Słowo misterium oznacza tajemniczą rzeczywistość duchową, która ma odniesienie i do Boga i do człowieka. W misterium wchodzimy jakby w objawianie się Boga i człowieka, głębi ludzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowania do Misterium trwały od kilku miesięcy, zaś próby rozpoczęły się w drugim tygodniu Wielkiego Postu. Sceną dla odtwórców historii Męki Pańskiej w Niechobrzu stał się Park Matki Bożej, usytuowany za kościołem. Miejsce jest szczególne, bo przy sanktuarium a więc przy domu Matki Bożej, a w domu każdy czuje się jak u siebie – zaznaczył ks. Proboszcz.

Wieczernik, pałac rzymskich dostojników, Golgota, rozmieszczone były w różnych częściach parku, a nawet poza nim. Widzowie mogli przebyć swoistą wędrówkę z Jezusem, nie tylko duchową, ale i fizyczną – aż na miejsce ukrzyżowania.

Personae dramatis

Misterium spotkało się z życzliwym przyjęciem tutejszych parafian. W tegorocznym misterium zagrało około pięćdziesięciu aktorów, niemal wszyscy z Niechobrza. Kilka osób dołączyło do obsady z okolicznych miejscowości. Odtwórca roli Jezusa, Krzysztof Drążek, znany jest z podobnego wieloletniego przedsięwzięcia w Babicy. Ludzi dobrej woli, którzy pomagali, fizycznie czy duchowo – trudno zliczyć. Tomasz Grzebyk, scenarzysta tegorocznego misterium, zauważa, że odbiór treści zawartych w kolejnych scenach nie byłby tak poruszający, gdyby nie praca tych, którzy zajęli się przygotowaniem scenografii, uszyciem strojów, wykuciem zbroi żołnierskich czy zgromadzeniem rekwizytów. Warto zaznaczyć, że wszystkie elementy kostiumów i dekoracji stworzone zostały na potrzeby tego właśnie przedstawienia.

Reklama

Niezwykle istotne było także wsparcie służb porządkowych: OSP z Niechobrza, policji czy służb medycznych. Ich zadaniem było zapewnienie bezpiecznego pobytu ponad 1200 osób, które zgromadziły się, by nie tylko oglądać, ale jak podkreślił ks. Proboszcz, uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej.

Głoszenie Słowa

Przybyły na misterium bp Edward Białogłowski podkreślił: Tydzień temu papież Franciszek mówił: Nie szukajcie Jezusa w telewizji. Szukajcie Go w Słowie Bożym i w Eucharystii. Dzisiejsze misterium jest szukaniem Jezusa w Słowie Bożym, ponieważ teksty, które słyszeliśmy, w znacznej mierze są tekstami ewangelicznymi.

Wzruszające sceny męki, droga krzyżowa czy sam moment ukrzyżowania budowały w sercach i wyobraźni oglądających nastrój Świąt Paschalnych. O wiele łatwiej z tak głębokimi przeżyciami wejść w klimat Triduum, a potem wydłużyć świętowanie, wracając pamięcią do przedstawionych scen. Wiara przecież rodzi się ze słuchania, chciałoby się dodać, i z przeżywania.

Oddanie, z jakim aktorzy wcielali się w swoje role, rozmodlenie wśród zgromadzonych świadczą o tym, że człowiekowi w dzisiejszym zabieganym świecie potrzebna jest chwila odpoczynku w Bogu. To, jak podkreśla ks. Patryk Smoleń, organizator i opiekun tegorocznego widowiska oraz odtwórca roli Piotra Apostoła, nie ostatnie a pierwsze misterium w Niechobrzu. Już teraz plany sięgają przyszłego roku, by z Bożą pomocą w ten artystyczny sposób znów móc głosić Dobrą Nowinę.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-15 21:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Historia, która wciąż się wydarza…

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj