Reklama

Polska

Dzień Dziecka Utraconego – obchody 15 października

Agnieszka Konik-Korn

W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy - w okresie prenatalnym. Z myślą o nich i ich rodzinach, 15 października obchodzony będzie na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce jego inicjatorem było w 2004 roku "Dlaczego" - Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najczęstszymi przyczynami umieralności dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat, stanowiącymi ponad połowę wszystkich zgonów w tej grupie wieku, są urazy i zatrucia - informuje psycholog Gabriela Wtorkiewicz. Niepokojący jest też wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Na początku lat 90. samobójstwa stanowiły ok. 10 proc. zgonów w wyniku urazów, obecnie – już ponad 13 proc.

Jednak wciąż najczęstszą przyczyną śmierci dzieci są poronienia – w ten sposób kończy się aż 50 proc. ciąż. "Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii, jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców" - zauważa Agnieszka Kuliga, współzałożycielka portalu dlaczego.pl - serwisu dla rodziców po stracie i rodziców dzieci chorych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 roku do maja 2014 roku, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych rodzicach, od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać - informuje portal dlaczego.org.pl

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy kościołach i po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

W tym roku także 15 października w wielu miastach odbędą się Msze św. w intencji rodziców i ich utraconych dzieci. Np. w Łodzi zostanie odprawiona Eucharystia w tej intencji o 18.00 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej.

Reklama

Obchodom towarzyszyć będą także różnego rodzaju wydarzenia - w Łodzi, 14 października odbędzie się w Centrum Służby rodzinie konferencja "Prawa rodziców w Polsce po stracie dziecka", natomiast w Rybniku, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie miała miejsce promocja książki Renaty Kleszcz-Szczybry "Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka. Książka niosąca światło". O wszystkich wydarzeniach można dowiedzieć się ze strony www.dlaczego.org.pl lub z witryny www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka.

Organizacja "Dlaczego" skupia rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych. Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z nieoperacyjnymi wadami.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-01 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziecięcy Telefon Zaufania

Free-Photos/pixabay.com

Dziecięce dramaty mogą się zakończyć tragicznie, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, ale też o dziele, jaki stworzył czyli Towarzystwie Pomocy Brata Alberta cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Sala kinowa zapełniła się po brzegi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania