Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie „Deo et Patriae”

Niedziela lubelska 2/2015, str. 4-5

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył
kard. Kurt Koch

Agnieszka M. Kowalczyk

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył kard. Kurt Koch

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ksiądz Kardynał, odnosząc się do Adwentu, w homilii zwrócił uwagę, że wypełniony nadzieją czas oczekiwania we współczesnym świecie nosi raczej znamiona „antyadwentu”. Za papieżem Benedyktem XVI powtórzył, że winny temu jest grzech pierworodny, który przypomina „kroplę trucizny w człowieku”. Papież mówił w tym kontekście o zanieczyszczonej rzece, która zatruła historię człowieka i całej ludzkości; co więcej, dzieje się tak do dziś. – Kropla ta została szczególnie wsączona w relację między człowiekiem a Bogiem. Zatruwa ona również relacje między ludźmi – mówił kard. Koch. Kaznodzieja wskazał na Maryję jako Tę, z którą „pojawia się nowy człowiek, odtruty z grzechu pierworodnego, oczyszczony w swoich relacjach”. Matka Jezusa staje się także prototypem Kościoła, a ten odnajduje w Niej swoją pełną realizację. Ksiądz Kardynał podkreślał, że Kościół jest tym samym i maryjny, i apostolski. Takie ujęcie staje się wyzwaniem do tego, by nieść pozostałym ludziom czystą, krystaliczną wodę. To zadanie ma być szczególną misją Kościoła, „który nie może pływać po brudnych rzekach, ale ma pływać po odtrutych rzekach łaski”.

Drugą częścią obchodów była uroczystość wręczenia złotego dyplomu kard. Kochowi. Uczestniczyli w niej, m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele Kościoła, samorządów, instytucji i innych uczelni. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił wyjątkowość dnia, który mając tak wiele znaczeń, odnosi do początków uniwersytetu. – KUL, celebrując swój jubileusz wierny dewizie „Deo et Patriae”, wyróżnia teologa, naukowca, ale nade wszystko kapłana i orędownika jedności chrześcijan. W dowód uznania za wybitne osiągnięcia na polu nauk teologicznych, za promowanie dzieła jedności chrześcijan, a także za wytyczanie kierunku działalności pastoralnej Kościoła katolickiego we współczesnym świecie, uniwersytet honoruje kard. Kurta Kocha – mówił Ksiądz Rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W laudacji ks. dr hab. Przemysław Kantyka podkreślał zaangażowanie kard. Kocha w pracę na rzecz ekumenizmu. – Pracę ekumeniczną Ksiądz Kardynał podjął z wielkim zaangażowaniem, stając się ze strony Kościoła katolickiego ambasadorem sprawy jedności chrześcijan. Czyni to z wielką odwagą i wielką mądrością, daleki zarówno od nieuprawnionego optymizmu skłonnego do pomijania istotnych różnic w wierze, jak i od pesymistycznej rezygnacji, wyrażającej się w usztywnianiu stanowiska tam, gdzie nie idzie o sprawy istotowe. Jest więc człowiekiem dialogu, opartego na zdrowych zasadach, prowadzonego w prawdzie i miłości – mówił.

Dziękując za wyróżnienie, kard. Koch wyraził swoje zdumienie faktem, że kraj tak katolicki czyni tak dużo dla ekumenizmu. W zasadniczej części prelekcji, dotyczącej perspektyw dialogu ekumenicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym, podkreślał, że oba Kościoły posiadają „tę samą strukturę początków, co oznacza, iż wszyscy jesteśmy kościołem początków”. Przypomniał także drogę dwustronnego dialogu ekumenicznego między wspólnotami, zapoczątkowanego przed pięćdziesięciu laty. Apelował, by dialog ekumeniczny był dialogiem miłości i dialogiem prawdy. – Nie ma miłości bez prawdy i odwrotnie. Dialog miłości jest w rzeczywistości przestrzenią życiową, w której może rozprzestrzeniać się dialog prawdy – podkreślał.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-09 10:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie w Krasnej

Niedziela rzeszowska 22/2014, str. 1

Jolanta Łobaza

18 maja miały miejsce obchody 100-lecia świątyni pw. Niepokalanego Serca NMP w Krasnej koło Strzyżowa, którym przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. Do uroczystości parafia przygotowywała się przez rekolekcje, które prowadził ks. dr Stanisław Mazur.

Więcej ...

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50
Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania