Reklama

Modlitwa

Pierwsze szczecińskie węzły powierzone Matce Bożej

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

8 grudnia, gdy Kościół katolicki obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na szczecińskich Gumieńcach był szczególnie uroczysty. Oto bowiem poświęcony został nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszej archidiecezji jest to pierwszy obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Z inicjatywy parafian została podjęta decyzja o umieszczeniu wizerunku Matki Bożej o tytule Rozwiązującej Węzły. Sama świątynia od dwóch lat jest odnawiana. Za trzy lata, gdy parafia będzie obchodziła jubileusz ćwierćwiecza powstania, kościół ma zmienić wnętrze. Już poza poświęconym 8 grudnia ołtarzem bocznym w przeciwległej nawie powstał ołtarz Chrystusa Miłosiernego oraz nowa chrzcielnica, w prezbiterium umieszczono w tym roku nowe witraże i tabernakulum. Zamontowane zostało nowe ogrzewanie, wyremontowany został chór. Pozostało jeszcze ocieplenie dachu, malowanie całej świątyni i dokończenie ołtarza głównego.

Obraz przedstawiający Matkę Bożą Rozwiązującą Węzły jest wierną kopią (wymiar 1: 1) dzieła Johanna Melchiora Schmittdnera z 1700 r. Zostało ono umieszczone w rodzinnym ołtarzu znanego w Bawarii rodu Langenmantelów w kościele pw. św. Piotra z Perlach w Augsburgu. Wykonanie obrazu zlecił Schmittdnerowi ówczesny kanonik kościoła św. Piotra z Perlach ks. Hieronim Ambroży Langenmantel. Artysta poprzez wizerunek Maryi przedstawił historię jego dziadka Wolfganga, który przeżywał poważny kryzys małżeński z Sophie. Sam nie potrafił tego rozwiązać, więc udał się do leżącego 70 km na północ klasztoru w Ingolstadt. O wsparcie poprosił jezuitę o. Jakoba Rema. Wspólnie modlili się do Maryi. A że w Bawarii był zwyczaj, że podczas ceremonii ślubnej druhny związywały młodą parę tasiemką, co stanowiło alegorię nierozerwalności związku, Langenmantel i o. Rem modląc się, rozwiązywali wstążkę ślubną Wolfganga i Sophie. Gdy skończyli modlitwę, śnieżnobiała wstążka stała się gładka. Sophie wróciła do męża i Langenmantelowie przeżyli wspólnie całe życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Schmittdner przedstawia Maryję, która jest brzemienna, stoi na półksiężycu (powszechny sposób przedstawiania Matki Bożej Niepokalanie Poczętej). Madonna nogą zgniata głowę węża (Szatana), jednocześnie rozwiązując węzły wstążki. To nawiązanie do Ewy, którą w raju Szatan skusił i skłonił do nieposłuszeństwa. To odniesienie do nauki św. Ireneusza z Lyonu (II wiek). Węzeł nieposłuszeństwa zawiązany przez Ewę Maryja rozwiązała swym posłuszeństwem. Co dziewica-Ewa związała niewiernością, Maryja uwolniła swą wiarą. Matka Boża jest ubrana w czerwoną suknię, która oznacza człowieczeństwo i służebność, oraz niebieski płaszcz symbolizujący boską moc. Otacza Ją światłość oraz zastęp aniołów. Archanioł Gabriel podaje Maryi wstążkę z węzłami-problemami ludzkimi, zaś archanioł Michał – który przekazuje dobrą nadzieję – odbiera wstążkę wygładzoną. Nad głową Niepokalanej widoczna jest gołębica, która symbolizuje, że Maryja jest Oblubienicą Ducha Świętego. U dołu obrazu jest jeszcze scena, która dzieje się na ziemi (Matka Boża z aniołami jest bowiem w niebie), przedstawia mężczyznę prowadzonego przez anioła. To z jednej strony pokazanie, jak Wolfgang szedł do klasztoru w Ingolstad, modląc się o swoje małżeństwo, z drugiej, nawiązanie do Starego Testamentu i historii Tobiasza, którego archanioł Rafał przyprowadził do Sary.

Reklama

Przez długi czas obraz był mało znany. Dopiero studiujący w latach 80. poprzedniego wieku w Bawarii jezuita Jorge Mario Bergoglio zafascynował się tym wizerunkiem, i rozpowszechnił go w Ameryce Południowej, gdy powrócił do Buenos Aires. Gdy został papieżem, kopia wizerunku z Augsburga zawisła w jego pokoju w Watykanie, gdzie spotyka się na audiencjach. 8 grudnia 1996 r. argentyńska artystka dr Ana de Betta Berti wykonała kopię obrazu i podarowała kościołowi San Jose del Talar w Buenos Aires, a Juan Ramon Celeiro ułożył treść nowenny, którą teraz modlą się tysiące katolików w Ameryce Południowej. A niezależni korespondenci największych gazet europejskich piszą o boomie fascynacji wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły.

Reklama

W Polsce bodaj pierwszą kopię wykonano 19 lat temu dla parafii św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich w diecezji elbląskiej. Podobnie jak w przypadku papieża Franciszka, tymże wizerunkiem zafascynował się tamtejszy proboszcz ks. Marek Cieślak, a jego chrześniak ks. Krystian Wilczyński, posługujący obecnie na parafii w Wejherowie, przetłumaczył tekst nowenny.

W szczecińskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego uroczyście rozpoczęto odmawiać nowennę 8 grudnia. W dniu poświęcenia obrazu swoje węzły-problemy Matce Bożej powierzyło kilkuset parafian. Tak wielu, że pierwotnie przygotowana wstążka, na której symbolicznie wierni zawiązywali węzły, okazała się za krótka i trzeba było dodać drugą. Zasady „proszenia Maryi o rozwiązanie problemu” są ściśle określone. Można się modlić jedynie w swojej intencji i w intencji tylko jednego „węzła” w czasie jednej nowenny.

Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie nowenny w kościele przed Wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły każdego 8. i 16. dnia miesiąca. Każdy może odmawiać nowennę indywidualnie.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-19 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pani Ostrożańska spieszy z pomocą

Niedziela podlaska 27/2020, str. VI

Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Ostrożanach

Archiwum Sanktuarium w Ostrożanach

Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Ostrożanach

Kult i sława obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej upowszechniły się po przejściu wielkiej zarazy w l. 1708-1710. Fakt, że w parafii ostrożeńskiej tylko jeden dom we wsi Borzymy został dotknięty zarazą, uznano za szczególny znak opieki Matki Najświętszej.

Więcej ...

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Adobe Stock

Więcej ...

Watykan/ Papież: błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym

2024-06-24 11:30
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

“Błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym”- powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas jednej z audiencji w Watykanie. Ten włoski błogosławiony związany jest z Polską; był wujkiem działaczki społecznej Wandy Gawrońskiej oraz polityka i dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024