Reklama

Niedziela Wrocławska

Czerpią ze skarbca muzyki sakralnej

2025-07-20 10:40
Koncert Nova et vetera

Marzena Cyfert

Koncert Nova et vetera

We Wrocławiu odbył się IV Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum”. Jego uczestnicy przez kilka dni słuchali wykładów, uczestniczyli w liturgii, śpiewali we wrocławskich kościołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kurs zorganizowany został przez Fundację Lumen de Lumine. Wzięło w nim udział ok. 40 osób z różnych stron Polski, zagranicy, m.in. z Niemiec, ale też z Wrocławia. Razem z organizatorami i wolontariuszami w wydarzeniu uczestniczyło ok. 60 osób.

Organizatorzy zaproponowali zajęcia prowadzone na trzech poziomach przez absolwentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych: Pontificio Istituto di Musica Sacra w Rzymie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Wykładowcami byli: ks. dr Ján Vebacký ze Słowacji, prof. Marta Kierska-Witczak oraz Łukasz Czartowski, dyrygent, animator życia muzycznego, założyciel zespołu Lumen de Lumine i prezes fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Kurs ma wyjątkową formułę na tle różnych kursów polskich i zagranicznych, gdyż daje uczestnikom możliwość wzięcia udziału w liturgii posoborowej, sprawowanej po łacinie, oraz w liturgii trydenckiej. Osoby, którym bliska jest liturgia trydencka z radością tutaj przyjeżdżają i w niej uczestniczą. Natomiast osoby, które są przyzwyczajone do liturgii parafialnej, mają możliwość doświadczenia tego, jak taka posoborowa liturgia z chorałem gregoriańskim może wzorcowo wyglądać. I jeśli chcą, mogą też uczestniczyć w liturgiach trydenckich – mówi Łukasz Czartowski i tłumaczy: – Drugim charakterystycznym elementem jest to, że liturgie mają miejsce w różnych historycznych kościołach Wrocławia. Pokazujemy w tych kościołach parafialnych, że można sprawować liturgię również w taki sposób. To jest dzielenie się tym, co ma dużą wartość w liturgii.

Uczestnicy kursu modlili się m.in. w kościołach: św. Macieja, św. Piotra i św. Pawła, św. Idziego, św. Marcina, św. Maurycego, NMP na Piasku, ale też w kolegiacie Świętego Krzyża i katedralnej kaplicy Bożego Ciała.

– I trzeci bardzo ważny punkt tego kursu to obecność muzyki wielogłosowej. Czerpiemy ze skarbca muzyki kościelnej, sakralnej, jaką jest polifonia i robimy to, co robili nasi poprzednicy, muzycy kościelni, którzy tak sprawowali liturgię. I to przynosi efekt, bo to piękno zachwyca ludzi i pomaga im się modlić – podkreśla prezes fundacji.

Kurs podzielony był na trzy poziomy: podstawowy, średnio zaawansowany i zaawansowany. Na pierwszym poziomie uczestnicy zdobywali podstawowe informacje dotyczące propedeutyki chorału gregoriańskiego, źródeł jego zapisu, ksiąg liturgiczno-muzycznych. Uczyli się czytania melodii chorałowych, poznawali podstawy psalmodii i modalności, mieli okazję do praktyki śpiewu. Zgłębiali też strukturę Mszy św. i liturgii godzin.

Reklama

– Każdy kto chce się czegoś nauczyć, może przyjść na poziom pierwszy, prowadzony tradycyjnie przez prof. dr hab. Martę Kierską-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jej metodyka pracy jest rewelacyjna. Ludzie są bardzo zadowoleni, nabierają odwagi w śpiewaniu nut. Drugi i trzeci poziom kursu prowadzą w głąb świata chorału – opowiada Łukasz Czartowski i zaznacza, że bez względu na to, kto na kurs przychodzi, dostaje bardzo dużo praktyki i możliwości śpiewania.

– Ważne jest też to, że każdej liturgii towarzyszyła schola. Na barkach uczestników nie spoczywała więc odpowiedzialność, że muszą wszystko doskonale wykonać. Stwarzamy bezpieczną przestrzeń ku temu, by ktoś mógł nabierać odwagi i powoli w ten śpiew się włączyć. Dlatego kurs jest dla każdego, dla profesjonalnych muzyków i dla osób z zerowymi umiejętnościami śpiewania – zaznacza Łukasz Czartowski.

Homilie dla uczestników kursu często głosił ks. Bartłomiej Kot, muzyk, duszpasterz akademicki. – On czuje każdą muzykę, więc jego obecność z punktu głoszenia kazań była nieoceniona – podkreśla Łukasz Czartowski.

Na zakończenie chorałowego tygodnia chór złożony z uczestników kursu wraz ze Scholą Gregoriana Vratislaviensis „Lumen de Lumine” pod dyr. Łukasza Czartowskiego wystąpił w kościele św. Macieja. W czasie koncertu zebrani usłyszeli chorał gregoriański oraz prapremierowe wykonania chóralnych kompozycji polifonicznych. Na organach zagrał Tomasz Kmita-Skarsgård z Warszawy.

– Ten koncert nie był popisem zdobytych umiejętności, ale raczej próbą podzielenia się tym, co wspólnie przeżywaliśmy przez ostatnie dni – mówi Łukasz Czartowski i podkreśla, że koncert był ważny dla uczestników również z tego względu, że po raz pierwszy zostali postawieni w roli wykonawcy, od którego dużo zależy. A to doświadczenie przekłada się później na śpiew w liturgii.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...