- Maryja, nadzieja wiernych, jest blisko osób zrozpaczonych, zniechęconych do życia. Dostrzega, umacnia i pociesza wszystkich uciekających się pod jej opiekę – mówił bp Ireneusz Pękalski do pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego.
Po 4 dniach ponad 500 pielgrzymów dotarło do Matki Bożej w ramach 156. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę. Porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii duchowny odniósł się do tytułów przypisywanych Maryi, a zwłaszcza do tego, który opisuje ją jako Matkę Nadziei. - Tytuł ten, na mocy papieża Franciszka, został włączony do wezwania dobrze znanej nam Litanii Loretańskiej. Maryja, poprzez swoje dobre rady, w sercach wiernych umacnia nadzieję, rozbudza ją, a także wspomaga w trudnych chwilach, gdy rozmaite doświadczenia życiowe wystawiają ich nadzieję na poważne próby. Maryja, nadzieja wiernych, jest blisko osób zrozpaczonych, zniechęconych do życia. Dostrzega, umacnia i pociesza wszystkich uciekających się pod jej opiekę. Przyświeca wszystkim wierzącym jako znak pewnej nadziei, pociechy, wątpiącym dodaje otuchy. Maryja jest dla każdego z nas wzorem nadziei. Całą swoją nadzieję złożyła w Bogu, Jemu zawsze ufała, nawet w trudnych sytuacjach życiowych – powiedział bp Pękalski i dodał: - Podjęliście wielki trud pielgrzymowania na Jasną Górę, nosząc w swoich sercach rozmaite nadzieje zawarte w waszych modlitwach, które pragniecie przedstawić Jezusowi za pośrednictwem Maryi, Matki Miłosierdzia. Sami umocnieni w nadziei, zakotwiczonej w Bogu, po szczęśliwym powrocie do domu, dzielcie się nią z innymi, bądźcie apostołami nadziei, która nie zawodzi! Po Mszy św. pielgrzymi będą uczestniczyć w kolejnych punktach programu. Część z nich pozostanie do 16 lipca, aby wziąć udział w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej z Góry Karmel.
Pielgrzymi 156. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę przeszli 116 km. Jak powiedział kierownik pielgrzymki, najmłodszy pielgrzym miał 1,5 roku, a najstarszy 77. Pierwszy raz poszło 85 osób. Wśród 513 osób było 336 kobiet i 177 mężczyzn. 244 osoby to mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, a 269 pochodziło spoza miasta.