Ks. Dukielski zwrócił uwagę, że to Bóg pisze scenariusz jego kapłańskiego życia. Ma nadzieję, że wniesie całe swoje doświadczenie kapłańskie w duchowe życie Kościoła radomskiego. W latach 2017-2023 był moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, a w latach 2019-2020 krajowym moderatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Dlatego moim DNA jest oazowa foska, bo ja wyrosłem w Ruchu Światło Życie. To jest wspólnota, w której od dziecka się formowałem się - dodał biskup nominat.
Przyznał, że decyzję Ojca Świętego przyjął z wielką radością. - Kiedy w nuncjaturze apostolskiej dowiedziałem się o woli Leona XIV, wyraziłem chęć służenia wiernym z radością. Z drugiej strony żal będzie się żegnać z moją parafią św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Z tej parafii zabieram ze sobą doświadczenie współpracy z wiernymi, razem z nimi uczestniczyłem w dziele budowy żywego Kościoła. Dzisiaj Bóg powołuje mnie do kolejnej misji, którą trzeba zaakceptować. Decyzję Ojca Świętego przyjmuję jako zaufanie i w duchu posłuszeństwa. W tym wszystkim jest też radość i nadzieja - powiedział biskup nominat w rozmowie z Radiem Plus Radom i "Gościem Niedzielnym".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Słowo do wiernych z okazji nominacji ks. Krzysztofa Dukielskiego, skierował do wiernych bp Marek Solarczyk. Przypomniał, że biskup nominat od urodzenia jest związany z Radomiem, gdzie się urodził, wychowywał i kształcił, a także przyjął święcenia kapłańskie 31 maja 2003 roku w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. W początkowym okresie swojej posługi zdobywał doświadczenie duszpasterskie w diecezji, podczas rzymskich studiów oraz we włoskich parafiach. Później wspierał funkcjonowanie Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży podczas przygotowywania centralnego wydarzenia w 2016 roku w Krakowie. Następnie towarzyszył chorym jako kapelan Radomskiego Centrum Onkologii, troszczył się o formację służby zdrowia oraz odpowiadał za Ruch Światło-Życie, pełniąc funkcję diecezjalnego moderatora. Od czterech lat z wielkim oddaniem rozwijał życie wspólnoty parafialnej w Magnuszewie.
- Z wdzięcznością za papieską nominację i z nadzieją na obfite owoce posługi biskupa nominata proszę o modlitwę w intencji naszej diecezji oraz o Boże błogosławieństwo dla ks. Krzysztofa, który podejmuje misję apostolską pośród nas - napisał bp Solarczyk.
Foska to starochrześcijański symbol „Fos-Zoe”, wpisany w znak krzyża. Dwa greckie słowa oznaczają światło i życie. Łączy je litera omega. Dzisiaj najczęściej foska kojarzona jest z Ruchem „Światło-Życie”, założonym przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.