Reklama

Kościół

Sprawa beatyfikacji metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest na końcowym etapie

2025-07-09 12:11

Adobe Stock

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wziął we wtorek udział w posiedzeniu Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Rzymie. W przemówieniu do biskupów mówił o stanie procesu beatyfikacyjnego metropolity Andrzeja Szeptyckiego i podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli świętych w życiu Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał powiedział, że sprawa beatyfikacji metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest na końcowym etapie. "Czekamy, ale zapewniono mnie, że ostateczna dokumentacja jest już na etapie druku. Jak tylko do nas dotrze, przekażemy ją ekspertom do przeglądu. A jeśli zajdzie potrzeba jakichkolwiek wyjaśnień, z pewnością to zrobimy. Jednak jesteśmy już na końcowym etapie, ponieważ czekaliśmy tylko na tę dokumentację" - powiedział kard. Semeraro.

Prefekt podkreślił również, że postacie świętych i męczenników są wielką inspiracją i źródłem odwagi dla całego Kościoła, zwłaszcza w trudnych czasach. "Zadajemy sobie to samo pytanie, które kiedyś zadał sobie pewien zachodni święty: `Skoro oni to zrobili, skoro dali świadectwo aż do oddania życia, to dlaczego i ja nie mogę tego zrobić?`. I potrzebujemy tych przykładów, tych zachęt" - powiedział kard. Semeraro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał wyraził również radość, że UKGK, pomimo licznych wyzwań, nadal patrzy w przyszłość i świadczy o świętości. „To bardzo satysfakcjonujące, że mam możliwość wymiany poglądów nie tylko na temat postaci, które są w trakcie ogłaszania świętymi, ale także na temat wysiłków, aby świadczyć, że to właśnie poprzez świętych Kościół pokazuje światu, że jest Kościołem świętym” - dodał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Andrzej Szeptycki OSBM, greckokatolicki metropolita lwowski, halicki i biskup kamieniecki urodził się 29 lipca 1865 w Przyłbicach, we wschodniej Galicji, zmarł 1 listopada 1944 we Lwowie. Pochodził z arystokratycznej rodziny. W 1888 roku postanowił porzucić życie świeckie i wstąpił do klasztoru bazylianów, zmieniając tym samym obrządek. 2 lutego 1899 został mianowany biskupem ordynariuszem stanisławowskim, a 31 października 1900 - metropolitą halicko-lwowskim.

Był rzecznikiem idei zjednoczenia prawosławia z grekokatolicyzmem, a także zjednoczenia wszystkich Ukraińców w jednej wierze. Wspierał ideę niepodległości Ukrainy. Założył we Lwowie Ukraińskie Muzeum Narodowe.

W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla Żydów. Wszystkie podległe mu klasztory wezwał, by ukrywały u siebie sieroty ukraińskie, polskie i żydowskie. Wraz ze swoim bratem Klemensem, archimandrytą greckokatolickiego klasztoru studytów w Uniowie pod Przemyślanami, metropolita Szeptycki uratował co najmniej 150 osób. Wśród nich znaleźli się prof. Adam Daniel Rotfeld i dr Dawid Kahan, po wojnie naczelny rabin Wojska Polskiego, a po emigracji do Izraela naczelny rabin izraelskiego lotnictwa

W lipcu 2015 r. papież Franciszek zatwierdził dekret uznający heroiczność cnót sługi Bożego Andrzeja Szeptyckiego. Do uznania go za błogosławionego potrzeba obecnie jedynie uznania cudu za jego wstawiennictwem.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Benedykt Aleksijczuk: Pomocy dla Ukraińców ze strony Polaków inaczej nie nazwę jak cudem Bożym

Bp Benedykt Aleksijczuk. Ordynariusz eparchii Chicago Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

wikipedia/Mnikh&Eleutherius Henshlyak, OSBM

Bp Benedykt Aleksijczuk. Ordynariusz eparchii Chicago Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

„Pomocy dla Ukraińców ze strony Polaków inaczej nie nazwę jak cudem Bożym” – mówi bp Benedykt Aleksijczuk. Ordynariusz eparchii Chicago Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w rozmowie z KAI apeluje: „W tym niezwykle trudnym czasie naszej historii, okrutnej wojny, potrzebujemy szczególnego wsparcia. Po ludzku patrząc to nie wiemy jaka czeka nas przyszłość, ale panem historii jest Bóg, który wie wszystko. Przede wszystkim musimy wspierać naszych braci i siostry w Ukrainie”. Bp Aleksijczuk bierze udział w Synodzie Biskupów UKGK, który zakończy się jutro w Przemyślu.

Więcej ...

USA/ Trump: będziemy wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy

2025-07-14 17:47

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Więcej ...

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski