Reklama

Polska

Bp Frankowski: nie można zlekceważyć prób usunięcia krzyża z przestrzeni publicznej

Ryszard Hołubowicz/wikipedia.org

W Krakowie-Mogile w cysterskim Sanktuarium Krzyża Świętego odbyły się główne uroczystości odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. „Krzyż to jedyna droga budowania życia rodzinnego, społecznego i politycznego. Próby usunięcia krzyża z polskiej przestrzeni publicznej są sygnałem, którego nie można zlekceważyć” – uwrażliwiał podczas homilii zebranych wiernych biskup Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Gromadzimy się tutaj, by podwyższyć Chrystusa Ukrzyżowanego – w swoich sercach, rodzinach, zakładach pracy, sąsiedztwie oraz królewskim grodzie Krakowie i całej Polsce” – zwrócił się do zebranych bp Frankowski. Hierarcha wskazał, że dzisiejsze pielgrzymowanie do mogilskiego sanktuarium jest wyrazem pragnienia postawienia Jezusa na pierwszym miejscu ponad wszelkie dobra i ponad wszelkie ludzkie sprawy. Zaznaczył, że tylko wtedy możliwa będzie prawdziwa ewangelizacja.

Biskup przywołał słowa świętego Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski mówił w krakowskiej Mogile, że dopiero przez krzyż człowiek zobaczył prawdziwą perspektywę swego losu, swego bytowania na ziemi. „Człowiek w obrazie krzyża Chrystusa w końcu ujrzał jak bardzo umiłował go Bóg” – powiedział bp Frankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„A dziś jesteśmy świadkami obłędnej ideologii – dzikiego i brutalnego kapitalizmu czy ideologii libertyńskiej, które uderzają w Krzyż” – wskazał problem hierarcha. Uznał, że przerażający jest fakt, że tak wielka rzesza Polaków bez zastrzeżeń akceptuje wszechobecne działania prowadzące do pozbywania się krzyża z przestrzeni publicznej.

Drugą bolączką, którą ukazał zebranym bp Frankowski, była obojętność wobec Krzyża. „Obojętność wobec Chrystusa Ukrzyżowanego, pełnego miłości do nas, powoduje fatalne następstwa w umysłach, sercach i sumieniach Polaków” – przestrzegał. Mówił, że prowadzi to wprost do widocznej totalnej katastrofy gospodarczej, społecznej, moralnej i obyczajowej w Polsce. Podkreślił również, że w rozpadzie są dwie podstawowe wspólnoty Polaków – naród i rodzina.

Hierarcha obojętność wobec Boga i troski o ojczyznę nazwał „syndromem zabitych sumień Polaków”. Ocenił, że często wynika to z bezmyślnego chłonięcia i przyjmowania niektórych informacji medialnych, które niszczą mądrość i wrażliwość narodu. „Jaka to diabelska przewrotność, że zabicie jednego człowieka nazywa się zbrodnią, ale zabijanie 50 milionów dzieci nienarodzonych co roku jest tylko regulacją populacji i postępem?” – nie unikał trudnych pytań. Ostrzegł, że nie da się „na lotnych piaskach współczesnych prądów ideologicznych założyć fundamentów domu ojczystego”.

Reklama

„Wpatrywanie się w krzyż ułatwia naśladowanie Chrystusa” – powiedział bp Frankowski, chcąc pokazać właściwą drogę postępowania człowieka wierzącego, odpowiedzialnego za świadectwo swojego życia. Wskazał na konieczność podejmowania działań w obronie wartości chrześcijańskich, a zwłaszcza symbolu krzyża, m.in. założoną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach Krucjatę Odważnych Serc. „Dzisiaj każdy, kto wierzy w Jezusa musi być człowiekiem odważnym i podejmować konkretne czyny” – wskazał na zakończenie.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Uroczystości odpustowe w krakowskim Sanktuarium Krzyża Świętego będą trwały przez tydzień. W najbliższy piątek odbędzie się tradycyjna pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych archidiecezji krakowskiej, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Pozostałe informacje o przebiegu odpustu na stronie www.mogila.cystersi.pl.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-14 19:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Gaj: Tłumy pielgrzymów w miejscu śmierci św. Wojciecha

pl.wikipedia.org

Około 2 tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w sobotę 25 kwietnia w uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju, miejscu męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy