Reklama

Jasna Góra

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2025-06-26 20:22

BPJG

W najbliższy piątek na Jasnej Górze rozpoczną się rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”. To ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Trzydniowe nauki głosi o. Zbigniew Ptak, paulin. Przyjeżdżają na nie wierni, którzy pragną nauczyć się odpowiednio przeżywać Eucharystię i doświadczyć wspólnoty Kościoła. Wstęp jest wolny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zapewniają dotychczasowi uczestnicy i sam prowadzący, rekolekcje są doskonałą okazją do odkrycia wielkiego wpływu Mszy św. na naszą codzienność oraz pozbycia się poczucia rutyny związanej z uczestnictwem w Eucharystii. To także możliwość głębszej kontemplacji poszczególnych jej elementów, a przede wszystkim odkrycia jej zbawiennego oddziaływania na ludzką kondycję.

- Dzięki spotkaniom na Jasnej Górze uświadomiłam sobie, jak ważna jest Eucharystia i że powinna być w życiu każdego człowieka na pierwszym miejscu. Kiedy przyjmuję Komunię Świętą to czuję jak Jezus mnie przytula do serca - mówiła Mirosława ze Zgierza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisława z Rozprzy opowiadała, że kilka miesięcy temu pierwszy raz przyjechała na rekolekcje sama, z potrzeby serca i dowiedziała się tylu wartościowych rzeczy, że teraz przywozi innych. Dodała, że Msza św. dla niej to najcenniejszy dar jaki otrzymaliśmy od Boga, ale także najpiękniejszy prezent jaki możemy ofiarować innym.

W rekolekcjach biorą udział nie tylko osoby z Polski, ale przyjeżdżają także rodziny z zagranicy. - Mamy trzech synów, żyjąc w laickim kraju, jakim jest Holandia, widzimy, że młodym trudnej odnaleźć się w Kościele. Teraz myślę, że będzie nam łatwiej, jako rodzicom wytłumaczyć dzieciom, jak wielkim darem jest Eucharystia – przekonywało małżeństwo.

Reklama

Dorota i Edward Klusek z Wiednia opowiadali, że do udziału w rekolekcjach eucharystycznych zachęcili ich znajomi. Jak opowiadali pięć rodzin mieszkających w Wiedniu przyjeżdża specjalnie do jasnogórskiego sanktuarium, aby podczas rekolekcji formować swoją duchowość. - Bardzo dużo ludzi w austriackich Kościołach nie ma świadomości co się dzieje podczas Eucharystii. Pragnęliśmy się tego nauczyć i doświadczyć łączności z Chrystusem na Jasnej Górze - mówiło małżeństwo. Dodali, że rekolekcje dają z jednej strony praktyczną wiedzę, ale z drugiej strony są szczególnym czasem ubogacenia wnętrza.

Rekolekcje o Mszy św. odbywają się na Jasnej Górze już od maja 2021. Prowadzi je paulin o. Zbigniew Ptak. Na początku brało w nich udział ponad 70 osób, teraz miesięcznie przyjeżdża ponad 200.

O. Zbigniew Ptak, rekolekcjonista zwrócił uwagę, że aby wykorzystać duchowe owoce, które Bóg daje nam poprzez eucharystyczne świętowanie, trzeba Mszę św. rozumieć, w niej współdziałać, a przede wszystkim wypełniając testament Chrystusa z Wieczernika, być w głębokiej relacji z Nim. Jak zapewniał, zjednoczenie z Jezusem w sakramencie Eucharystii staje się wówczas pragnieniem serca, a nie wypływa tylko z obowiązku katolika. Przekonywał, że Msza św. wydarza się na naszych ołtarzach codziennie, ważne, by odkryć jej głębię, aby nie stała się codzienną rutyną.

Rekolekcjonista dodał, że gdziekolwiek posługuje, stara się ludziom przybliżać tajemnicę Eucharystii sercem i intelektem. - Intelekt to wiedza, którą otrzymujemy, tutaj na rekolekcjach to wiedza, którą możemy wynieść i z niej nie zrobić użytku, albo ją przyjąć i wcielić w swoje życie i w tym momencie to przechodzi do serca i wpływa na przeżywanie Mszy św. – podkreślił.

Reklama

Paulin wyjaśniał, że właściwe uczestniczenie we Mszy św. polega na tym, żeby wiedzieć, kiedy uklęknąć, wstać, usiąść i jak odpowiedzieć na wezwanie kapłana, ale są to rzeczy zewnętrzne w Eucharystii, czyli tzw. obrzędy. - Te obrzędy są zmienne, czyli można je np. wypowiedzieć w określony sposób w pewnym regionie Polski czy świata. Natomiast niezmienna i bardzo ważna jest nasza postawa wewnętrzna, bo to od niej zależą owoce Mszy św. - podkreślił paulin. Dodał, że na postawę wewnętrzną składa się nasze usposobienie, zaangażowanie serca podczas Eucharystii i właśnie o tym jest mowa podczas rekolekcji. Paulin apelował, że jedyne co może uratować dzisiejszy świat, to rozkochanie wiernych w Eucharystii.

Spotkanie rekolekcyjne w piątkowy wieczór ma charakter organizacyjny i informacyjny. Głównym dniem konferencji jest zawsze sobota. Natomiast w niedzielę jest czas świadectw, a także konferencja „o Cudach i łaskach”, którą głosi o. Melchior Królik, klasztorny kronikarz. W trakcie rekolekcji uczestnicy mogą wpisać się do specjalnej „Księgi Eucharystycznej”, która umieszczona jest na ołtarzu podczas Mszy św. kończącej rekolekcje. Eucharystia ta sprawowana jest za wszystkie osoby, których nazwiska znajdują się w księdze. Celebrowana jest o godz. 13.00 w jasnogórskiej Bazylice.

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” wpisały się już w stały kalendarz jasnogórskich posług. Prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Nie ma żadnych zapisów. Udział w nich jest bezpłatny. Kolejne rekolekcje odbędą się w ostatni weekend września.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Twoje miłosierdzie” rekolekcje wielkopostne z ojcami Franciszkanami - 1 kwietnia

Więcej ...

A jednak młodzi „są światłem” - nietypowa obrona pracy dyplomowej na UKSW. I gratuluję Wspólnocie Dom Przymierza

2025-07-04 16:09

Red

W takiej obronie dyplomu na UKSW jeszcze nie uczestniczyłam! A to za sprawą studentki dziennikarstwa, która napisała pracę licencjacką podyktowaną pasją i… misją! Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam, o co właściwie chodzi.

Więcej ...

Zawsze gotowi do pomocy

2025-07-04 23:10
Jubileusz PZC w Bieczu

Fot. Arch parafii w Bieczu

Jubileusz PZC w Bieczu

W związku ze srebrnym jubileuszem działalności Parafialnego Zespołu Caritas im. Brata Kazimierza Borkowskiego przy parafii pw. św. Anny OO. Franciszkanów w Bieczu – jego członkowie zorganizowali okolicznościowe świętowanie. Pierwsza część miała miejsce podczas wizytacji kanonicznej, w czasie której Biskup Edward Białogłowski sprawował Mszę św. w intencji grupy Caritas. Druga część obchodów jubileuszowych odbyła się 22 czerwca 2025 r., z udziałem dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotra Potyrały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

Wiara

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką