Reklama

Jasna Góra

Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II z raportem u Maryi

2025-06-13 20:41

BPJG

Bronią wartości chrześcijańskich, dbają o rozwój patriotyzmu, pielęgnują miłość do Ojczyzny, ale przede wszystkim promują nauczanie świętego Jana Pawła II. Po raz siódmy na Jasną Górę przybyli Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II. W Polsce Zakon zrzesza ponad dwa tysiące mężczyzn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BPJG

BPJG

BPJG

BPJG

- Bracia Rycerze z prowincji polskiej pielgrzymują i stają do apelu, żeby zdać taki swoisty raport Matce Bożej Jasnogórskiej, patronce prowincji polskiej. Tu mówimy jej co się dzieje i jakie mamy problemy, powierzamy swoje prośby, ale tak naprawdę głównie przyjeżdżamy, żeby podziękować za kolejny nasz rok bratni, który był owocny. Dla Rycerzy to czas umocnienia w wierze – podkreślał generał Zakonu, Krzysztof Wąsowski. Dodał, że tutaj cała prowincja spotyka się, by cieszyć się sobą, wymieniać doświadczeniami.

- Szczególnie to co dzieje się w Polsce wymaga olbrzymiej nadziei. Jesteśmy świeżo po cudzie wyborczym, ewidentnie wygrał kandydat, który opowiedział się za wartościami katolickimi, więc też mamy za co dziękować. Bo nie możemy powiedzieć, że katolicy mają być oderwani od spraw społecznych, to wszystko jest ze sobą powiązane i to wielki dla nas dzień - podkreślał generał Zakonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakon Rycerzy Jana Pawła II powstał w 2011 r. jako wotum wdzięczności za dar beatyfikacji i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Obecnie działa w dwustu dwudziestu parafiach w Polsce. Jak powiedział generał Zakonu, zauważa się większe zainteresowanie zakonem.

Reklama

- Przyrost braci Rycerzy w prowincji polskiej jest niebywały. To jest taki swoisty ślad, że to tylko dzięki św. Janowi Pawłowi II, jest tak duże zainteresowanie zakonem. To, że jesteśmy pod jego szyldem sprawia, że coraz więcej osób chce go wspierać i mówić, że Jezus żyje, a Polska jest narodem wiernym swojej tradycji.

Jacek Skoczeń, Ceremoniarz Zakonu zwrócił uwagę, że zakon Rycerzy tworzą mężczyźni, ale to dużo większa rodzina. – Jest nas blisko piętnaście tysięcy wraz z dziećmi, żonami, bo ta formacja ma wpływ na nasze rodziny. Nasze żony, szukając miejsca w zakonie założyły róże różańcowe, gdzie modlą się o świętość swoich mężów – podkreślił brat Skoczeń.

Reguła Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II ustanawia cztery stopnie rycerskie: wiarę, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. Kapelan Generalny Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, ks. Jarosław Glonek, zwrócił uwagę, że zadaniem zakonu jest też przybliżać nauczanie Papieża Polaka i pielęgnować o nim pamięć wśród młodzieży.

- Młode pokolenie już nie zna Jana Pawła II i my jako zakon chcemy krzewić pamięć o naszym papieżu, żeby ta pamięć była przekazywana na kolejne pokolenie, żeby Jan Paweł II cały czas był żywy nie tylko w naszym zakonie, ale w Kościele. Dzisiaj świat potrzebuje świadków, którzy dalej będą żyć i krzewić jego nauczanie – zaznaczył Kapelan.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Bastionie św. Barbary spotkaniem formacyjnym. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej. To miejsce szczególne dla Rycerzy, którzy w duchowej zbroi i na wzór swojego Patrona, podejmują walkę o wiarę, rodzinę i ojczyznę. Podczas pielgrzymki nastąpiło przyjęcie nowych kandydatów do zakonu.

Rycerzem Zakonu św. Jana Pawła II może zostać mężczyzna, który jest katolikiem, musi również otrzymać rekomendację od jednego z Rycerzy lub duchownego katolickiego. Zakon ma też swoje prowincje zagraniczne m.in. na Filipinach, w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, na Litwie, Łotwie, Ukrainie.

Pozdrowieniem rycerzy jest zawołanie „Vivat Jezus”, a odzewem „Totus Tuus”. Strojem ceremonialnym jest czarna mantulla z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra włącza się w świętowanie 100-lecia niepodległości

Bożena Sztajner

Rok 2018 to czas uroczystych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W to świętowanie włącza się także Jasna Góra. Sanktuarium, pełniąc funkcje religijne, jako ośrodek kultu maryjnego, zawsze kształtowało także świadomość narodową Polaków.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką