Reklama

Historia

Hakvik: Msza św. w intencji żołnierzy poległych w bitwie o Narwik

Narwik w 1940

wikipedia

Narwik w 1940

W ramach trwających obchodów 85. rocznicy bitwy o Narwik na Cmentarzu Wojennym w Hakvik (Norwegia) odprawiona została polowa Msza św. w intencji poległych polskich żołnierzy. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego. Po zakończonej Mszy św. odbył się apel pamięci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na cmentarzu w Hakvik w zbiorowej mogile pochowano 116 Polaków, w tym 83 żołnierzy i oficerów Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich poległych w walkach o Narwik wiosną 1940 r. W mogile złożono także ciała 23 żołnierzy, którzy dostali się do niemieckiej niewoli i zmarli w obozach jenieckich, oraz osób cywilnych zmarłych w niemieckich obozach pracy w Norwegii.

W homilii ks. ppłk Marcin Janocha przypomniał znaczenie zbliżającej się uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego oraz słów Jezusa: „Wy jesteście świadkami tego”, podkreślając, że każdy wierzący jest powołany do bycia świadkiem prawdy, miłości i przebaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapelan nawiązał w tym kontekście do ofiary żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, dla których Bóg, honor i Ojczyzna były, jak podkreślił, najwyższymi wartościami. - Dla żołnierzy, którzy walczyli pod Narwikiem, Bóg był punktem odniesienia. W mrozie, w walce, w śmiertelnym niebezpieczeństwie nie opuszczali modlitwy. Wiara dawała im sens. Uczyli się, że nie wystarczy tylko mieć broń w ręku, trzeba mieć pokój w duszy i miłość w sercu - powiedział.

Reklama

Ks. Janocha przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba, aby duch Ewangelii kształtował serce żołnierza, który broni prawa i pokoju”. - Ci, którzy tutaj polegli nieśli tego ducha, walczyli nie z nienawiści, ale z miłości do bliźnich, Ojczyzny, do wartości uniwersalnych i bezcennych - powiedział.

W kazaniu mocno wybrzmiała również refleksja nad znaczeniem Ojczyzny jako wartości duchowej, nieograniczonej granicami. Duchowny przywołał słowa Jezusa: „Otrzymacie moc Ducha Świętego, gdy zstąpi na was, i będziecie moimi świadkami aż po krańce ziemi”, odnosząc je do świadectwa polskich żołnierzy, którzy walczyli w Narwiku, Tobruku czy Monte Cassino.

Kapelan zakończył swe rozważanie wezwaniem do współczesnych pokoleń, by byli „strażnikami dziedzictwa”, wierni Bogu, sumieniu i Ojczyźnie.

We Mszy św. i apelu, który rozpoczął się po jej zakończeniu, uczestniczyli weterani walk o niepodległość RP, szef Urzędu, Lech Parell, wiceminister obrony narodowej, Stanisław Wziątek, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski przedstawiciele Polonii, harcerze oraz mieszkańcy Narwiku.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce o wolność Norwegii i Polski.

Trwające od wtorku uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

***

Reklama

Bitwa o Narwik (9 kwietnia - 8 czerwca 1940 r.) była starciem morsko-lądowo-powietrznym o port kluczowy dla eksportu szwedzkiej rudy żelaza. Niemcy zajęli miasto pierwszego dnia inwazji, by zabezpieczyć surowce, niezwykle istotne dla przemysłu zbrojeniowego. W odpowiedzi alianci wysłali okręty Royal Navy, francuską piechotę górską, norweskich obrońców oraz Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich sformowaną w lutym 1940 r. z polskich żołnierzy ewakuowanych po kampanii wrześniowej 1939 r. do Francji.

W fazie morskiej (10 i 13 kwietnia) brytyjskie niszczyciele, wsparte polskimi „Gromem”, „Błyskawicą” i „Burzą”, zniszczyły dwie grupy niemieckich kontrtorpedowców. 4 maja bombowce He 111 trafiły „Groma”; okręt zatonął w kilka minut, grzebiąc 59 marynarzy.

Walki lądowe toczyły się w arktycznych warunkach: przy śniegu, wichrze i całodobowym świetle dnia polarnego. 28 maja 1940 r. Polacy i Francuzi odbili Narwik, odnosząc pierwsze zwycięstwo aliantów nad Wehrmachtem. Gwałtowne postępy Niemiec we Francji zmusiły jednak aliantów do ewakuacji (operacja „Alphabet”, 3-8 czerwca) i 9 VI miasto ponownie zajęły wojska niemieckie.

Kampania zakończyła się odwrotem aliantów, lecz przyniosła cenne doświadczenia prowadzenia walki w warunkach arktycznych, Niemcom zaś poważne straty - m.in. dziesięć niszczycieli i kilkadziesiąt samolotów. Dla Polski udział w Narwiku miał wymiar symboliczny i psychologiczny: dowodził, że mimo utraty państwa Polacy walczą dalej u boku sojuszników. Pamięć o marynarzach „Groma” i Podhalańczykach na stałe weszła do tradycji Wojska Polskiego, a 4 maja w Norwegii obchodzony jest Dzień Polskich Marynarzy.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-29 17:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

75. rocznica mordu na Rapach

Złożenie wieńców przy pomniku na Rapach w miejscu rozstrzelania partyzantów

Joanna Ferens

Złożenie wieńców przy pomniku na Rapach w miejscu rozstrzelania partyzantów

Uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 75. rocznicę mordu partyzantów w lesie na Rapach odbyły się w Biłgoraju

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką