Gdy śmierć przechodzi obok
Kard. Gambetti wskazał, że pierwsza Pascha żydowska odbyła się w Egipcie. Był to czas niewoli, ucisku, cierpienia. „Dzięki krwi baranka, którą naznaczone są odrzwia domów, śmierć nie może wejść do domu, w którym spożywa się wspólny posiłek” - wskazał hierarcha. Kardynał dodał, że ten gest wyraża także to, że Bóg chroni pokornych, ubogich, tych, którzy ufają Panu.
Braterstwo wspólnoty
Pascha, którą celebruje Pan Jezus jest prawdziwa i ostateczna. Odbywa się ona w kontekście próby. Wobec niesprawiedliwości, prześladowania, oszczerstw, przemocy, samotności Jezus jest tym, który chce pielęgnować „przyjaźń wieczernika”. On chce spożywać posiłek ze swoimi, świętować Paschę z uczniami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Archiprezbiter Bazyliki św. Piotra wskazał, że grupa Apostołów jest niejednorodna. „Impulsywni i namiętni, […] ambitni i gwałtowni, szczerzy i pokorni - wszyscy razem zasiadają z Nim do stołu” - powiedział. Uczniowie są słabi, a mimo to Jezus Chrystus pragnie spożywać posiłek ze wszystkimi, których dał mu Ojciec.
Serce Jezusa jest sercem kapłańskim
Hierarcha dodał, że ci, którzy otrzymali święcenia kapłańskie są wezwani do uczestnictwa w uniwersalnej ofierze miłości Pana Boga. Dodał, że dziś jest moment, w którym Kościół może otworzyć się na nowy czas, w którym objawi swoją naturę bliskości. „A nowość ta przechodzi przez Eucharystię, przez stawanie się Eucharystią, czynienie tego, co uczynił Jezus i ukazywanie boskiej ludzkości, którą chrzest nam udzielił” - podkreślił archiprezbiter bazyliki watykańskiej.