W akcji gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów strażaków. Na miejscu zdarzenia interwencję podjęli Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Stołeczny Konserwator Zabytków.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że zachowała się stalowa konstrukcja szkieletu dzwonnicy oraz dwa dzwony (jeden, z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, z 1772 r.). Spaliły się deski szalunku, więźba i dach. Zapowiedziano na przyszłość prace rekonstruktorskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Gdy byłem dyrektorem Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, wytypowaliśmy ten obiekt do modelowych prac konserwatorskich. Planowaliśmy pokazać na nim wzorcowy sposób konserwacji obiektów drewnianych. Wykonaliśmy wówczas dokumentację i projekt techniczny remontu, które dziś będą mogły posłużyć do rekonstrukcji. W trakcie badań okazało się, że wbrew wcześniejszym informacjom obiekt powstał na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku, a nie w 1817 r. Nie zmienia to faktu, że ta strata jest dotkliwa. Był to jeden z ostatnich warszawskich zabytków drewnianych - mówi KAI dr Michał Laszczkowski, były dyrektor NIKZ.
Dzwonnica należała do zespołu sakralnego parafii Bożego Ciała, której kościołem parafialnym jest konkatedra - sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku przy ul. Grochowskiej 365.