Reklama

Wiara

Katechizm Wielkopostny

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Modlitwa nie szuka spektakularnego sukcesu, lecz woli i bliskości Boga. Właśnie to pozorne milczenie Boga zaprasza do zrobienia jeszcze jednego kroku ku oddaniu się bez reszty, bezgranicznej wierze, niekończącemu się oczekiwaniu. Kto się modli, musi pozostawić Bogu zupełną wolność, by mowił, kiedy chce, by spełniał to, co chce, by obdarzał, jak chce. [2735-2737]

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Często mówimy: „Modliłem się i nic to nie pomogło". Być może modlimy się niezbyt intensywnie. Pewnego razu św. Jan Maria Vianney zapytał współbrata, który żalił się z powodu swoich niepowodzeń: „Modliłeś się, wzdychałeś... ale czy także pościłeś, czuwałeś?". Może też być tak, że prosimy Boga o złe rzeczy. Powiedziała kiedyś św. Teresa z Ávila: „Nie módl się o lżejsze ciężary, módl się o silniejsze plecy!".

Podziel się cytatem

Czy są jakieś granice w modlitwie błagalnej?

Kiedy o coś proszę Boga, czy mam to robić nieustannie, aby w końcu uległ i wysłuchał mojego błagania? A co się stanie, jeśli moja prośba nie jest wolą Bożą. Czy mogę modlić o zmianę Bożej woli wobec mnie? Takie pytania bardzo często towarzyszą naszej modlitwie, w której kierujemy konkretne prośby do Boga. Przypomnijmy kilka ważnych rzeczy dotyczących modlitwy prośby.

Nie bój się prosić, bo Bóg lubi być proszony

Reklama

To sam Jezus zachęca nas do tego, abyśmy prosili, a będzie nam dane, abyśmy kołatali – to On nam otworzy. Nie możemy więc udawać ludzi fałszywie pokornych, którzy wstydzą się wyrazić przed Bogiem swoich pragnień i próśb. W modlitwie prośby jest też zawarte przekonanie, że nasze ludzkie możliwości są ograniczone i dlatego potrzebujemy interwencji Boga. Bóg jest dżentelmenem i jeśli Go o coś nie prosisz, nie wpycha się do twojego życia. To tylko diabeł wchodzi nieproszony. Modlitwa prośby jest więc naszym wołaniem do Boga, ale i przyznaniem się do tego, że Go bardzo potrzebujemy. Kiedy prosimy o coś Boga, nasze braki i zmartwienia stają się autentycznie sprawą Boga, bo On w swojej wielkiej miłości i trosce o człowieka nie może zostać obojętny na głos proszącego.

Proś Boga natarczywie i wytrwale

W innej przypowieści Jezus porównuje się z sędzią, który pomaga proszącej kobiecie tylko dlatego, że jest natarczywa i nie ustaje w proszeniu, nawet nocą. Natarczywość w wołaniu do Boga jest wyrazem naszej wiary w to, że tylko Bóg jest naszym jedynym ratunkiem. Jeśli wiesz, że pomoc możesz uzyskać tylko i wyłącznie od Boga, to nie odejdziesz od Niego i nie będziesz szukać pomocy gdzie indziej. Natarczywe proszenie jest więc wyrazem wiary w to, że tylko Bóg może być dla nas ratunkiem. Wytrwałość modlitwy jeszcze bardziej potwierdza tę wiarę. Przyjrzyj się swoim modlitwom prośby. Czasem potrafisz prosić zaledwie kilka dni i wydaje ci się, że to już wystarcza, aby Bóg uległ twojemu wołaniu. Niekiedy prosisz o pomoc w sprawach, które ciągną się długie lata, a oczekujesz od Boga wysłuchania już po kilku dniach prośby. Święta Monika modliła się blisko 30 lat, aby uprosić nawrócenie dla Augustyna. Nie zniechęcaj się więc w proszeniu, ale proś Boga natarczywie i wytrwale.

Jeśli trzeba, chcę Twoją wolę wypełnić

Reklama

Wzorem idealnej modlitwy prośby jest modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Syn Boży przyznaje się do tego, że nie chce cierpieć, ale natychmiast dodaje, że jeśli jest to wolą Ojca, pragnie tę wolę wypełnić. W swojej modlitwie prośby zachowuj się podobnie jak Jezus. Stań w prawdzie o tym, że chcesz być zdrowy, że nie chcesz przeżywać trudności i kłopotów, ale uwierz też, że nie wiesz, o co prosisz i dlatego wyraź swoją gotowość wypełnienia woli Bożej. Bo być może to, o co prosisz i co wydaje się być szczęściem, może być twoją klęską. Proś więc Boga o konkretne rzeczy i sprawy, ale ufaj, że jeśli Pan tego nie wysłuchuje, to znaczy, że to, o co prosisz, nie jest dla ciebie szczęściodajne. Proś więc Pana, o co chcesz, ale zawsze dodaj małą prośbę, aby wszystko działo się według Jego woli. Bóg widzi więcej niż my i lepiej wie, czego nam potrzeba.

Za: Youcat polski. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych. Edycja Świętego Pawła, 2011.

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących wiary: Katechizm Wielkopostny.

Podziel się:

Oceń:

+126 -1
2025-04-06 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Szewczuk podziękował papieżowi i całemu światu za wspólną modlitwę o pokój na Ukrainie

Abp Światosław Szewczuk

Artur Stelmasiak

Abp Światosław Szewczuk

Nasza tradycja modlitewna uczy nas, że wszystkie swoje modlitwy rozpoczynamy od podziękowania – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk na zakończenie ogólnoświatowego dnia modlitwy o pokój na Ukrainie i na świecie 26 stycznia. Przede wszystkim wyraził wdzięczność Franciszkowi "za to, że wysłuchał naszej prośby i wezwał w tym dniu cały świat do modlitwy w tej intencji"

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Watykan: Papież przestrzegł przed przymusowym przesiedlaniem mieszkańców Strefy Gazy

2025-07-21 13:56

Vatican Media

Papież Leon XIV przestrzegł w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem przed przymusowymi przesiedleniami oraz masowym i niekontrolowanym użyciem siły w Strefie Gazy - wynika z oświadczenia służb prasowych Watykanu, cytowanego przez agencję Reutera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat