Reklama

Kościół

650 lat temu św. Katarzyna otrzymała stygmaty

2025-03-31 13:00
Ikona bizantyjska Matki Bożej z kościoła Madonna del Rosario

Włodzimierz Rędzioch

Ikona bizantyjska Matki Bożej z kościoła Madonna del Rosario

Często w niedzielę jeżdżę na wzgórze Monte Mario, gdzie znajduje się XVII-wieczny kościół Matki Bożej Różańcowej (Madonna del Rosario). Przylega do niego kompleks klasztorny sióstr dominikanek, które się nim opiekują od 1931 r. Dominikanki przechowują w klasztorze jeden z najpiękniejszych wizerunków Matki Bożej, bizantyjską ikonę, najprawdopodobniej z VII-VIII wieku, która według legendy została namalowana przez św. Łukasza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednak w niedzielę, 30 marca, pojechałem do dominikanek również z innego powodu. Chciałem zobaczyć niezwykłą relikwię, którą przechowują – relikwię lewej dłoni św. Katarzyny Sieneńskiej, która dokładnie 650 lat temu, 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty. Na zakończenie Mszy św. oprawionej przez dominikanina z bazyliki Santa Maria Sopra Minerva (w bazylice tej, w monumentalnym grobowcu znajduje się ciało świętej) kapłan udzielił błogosławieństwa specjalnie wystawionymi z okazji rocznicy relikwiami dłoni św. Katarzyny. Była też okazja, by pomodlić się przed tą symboliczną relikwią jednej z najbardziej znanych świętych Kościoła.

Włodzimierz Rędzioch

Kim była św. Katarzyna Sieneńska?

Katarzyna - żyjąca w XIV w., w trudnych dla Kościoła czasach niewoli awiniońskiej - była ascetyczną mistyczką, a jednocześnie zajmowała się aktywnie działalnością apostolską, społeczną i polityczną. Między innymi dzięki jej staraniom papież Grzegorz XI wrócił z Awinionu do Rzymu. Uznawana jest także za jeden z najwybitniejszych umysłów teologicznych chrześcijaństwa - w 1970 r. Paweł VI nadał jej tytuł Doktora Kościoła.

Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie w wieku 33 lat w opinii świętości – uznawano ją za wybrankę Bożą i niewiastę opatrznościową dla Kościoła. W 1383 r. bł. Rajmund z Kapui, ówczesny generał dominikanów, za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej przeniósł jej ciało do kościoła dominikanów Santa Maria sopra Minerva, w samym centrum Rzymu i wzniósł dla niej okazały grobowiec. Jemu zawdzięczamy obszerny "Żywot świętej Katarzyny ze Sieny". Pius II 26 czerwca 1461 r. w bazylice św. Piotra dokonał uroczystej kanonizacji sługi Bożej. W nagrodę za poniesione trudy w obronie Kościoła Pius IX w 1866 r. ogłosił św. Katarzynę patronką Rzymu, drugą po św. Piotrze. W 1939 r. papież Pius XII proklamował św. Katarzynę ze Sieny drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Italii, a Paweł VI, jak już wspomniano, ogłosił ją Doktorem Kościoła. Natomiast Jan Paweł II ogłosił ją w 1999 r. współpatronką Europy - z okazji pierwszej rocznicy ogłoszenia Świętej współpatronką Europy, w roku 2000, Bazylikę św. Piotra ozdobiono jej rzeźbą - została ona podarowana Papieżowi przez Kościół i władze Sieny. Statuę św. Katarzyna wykonał w klasycznym, prostym stylu pracujący we Włoszech Francuz Eric Aman. Święta została przedstawiona z rękami wzniesionymi ku niebu w chwili modlitwy. U jej stóp artysta wykuł przedmioty, które symbolizują jej życie i działalność: krzyż (Święta bardzo często poświęcała się medytacji męki Chrystusa, a krzyż uważała za pomost łączący ziemię z niebem), lilię (symbol dziewictwa, lecz także - jak pisał Grzegorz Wielki - "każdej duszy, która od śmiertelności wznosi się do niebieskiej piękności i zachowuje blask czystości w sercu i ciele oraz bliźnich swych orzeźwia słodką wonią swej dobrej służby"), książkę (symbol jej osiągnięć teologicznych, wśród których za najwybitniejsze uważane jest dzieło pt. Dialog), wieżę Mangia i katedrę sieneńską (symbole rodzinnego miasta). Na cokole rzeźby widnieją dwa herby papieskie: Pawła VI, gdyż ogłosił Świętą Doktorem Kościoła i Jana Pawła II, który nadał jej tytuł współpatronki Europy. Uroczyste odsłonięcie statuy z udziałem Ojca Świętego miało miejsce 28 października 2000 r.

Włodzimierz Rędzioch

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+17 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walcząca do końca

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Miała 7 lat, gdy złożyła Jezusowi ślub dziewictwa. Jako nastolatka ścięła włosy i pomimo oporu rodziny przyjęła habit Sióstr od Pokuty św. Dominika, by oddać się surowej ascezie. Nigdy nie zdobyła wykształcenia, a wielu zawstydziła swą mądrością i roztropnością.

Więcej ...

Patron Dnia: Święty Wincenty Ferreriusz, największy kaznodzieja u schyłku średniowiecza

Święty Wincenty Ferreriusz

Domena publiczna/vaticannews.va/pl

Święty Wincenty Ferreriusz

Obdarzony był wieloma charyzmatami, m. in. darem uzdrawiania chorych i przepowiadania przyszłości. W historii zapisał się jednak jako niezrównany kaznodzieja: największy u schyłku Średniowiecza - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 5 kwietnia przypada wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza (1350 – 1419), prezbitera.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami