Reklama

Kościół

Tu żyli Żydzi. Unikalna wystawa na KUL o akcji Reinhard, w której zamordowano ok. 2 mln Żydów

Monika Stojowska

W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL odbył się wernisaż wystawy “Akcja, która zabiła miasto." Opowiada o Lublinie i jego żydowskiej społeczności w cieniu Zagłady poprzez fotografie i dokumenty z kolekcji Norberta Podleśnego. - Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy prywatny kolekcjoner i państwowa jednostka organizują tak unikalną wystawę. Tych zdjęć dotychczas publicznie nikt nie widział - powiedział dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. J. A. Heschela oraz kierownik sekcji polskiej mediów watykańskich ks. dr Paweł Rytel-Adrianik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Stojowska

Wernisaż zgromadził wielu gości, przedstawicieli miasta, Gminy Żydowskiej, instytucji kultury, pracowników uniwersytetu. Reprezentujący rektora KUL ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor ds. misji zaznaczył, że KUL jako najstarsza lubelska uczelnia ma powinność i pragnie mówić o historii miasta i przekazywać tę wiedzę młodym. - Dobrze byłoby te zbiory pokazać ludziom młodym, uczniom lubelskich szkół. Wystawa i film poruszają i ukazują miasto, które żyło, a które zostało dotkliwie naznaczone okupacją niemiecką - zaznaczył ks. prof. Wiśniewski.

Pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich, prof. Maciej Münnich przypomniał że przed wojną 30 procent mieszkańców Lublina stanowili Żydzi. - Świętoduska, Kowalska, Lubartowska, Szeroka, dzielnica żydowska wokół zamku, stara Wieniawa. Tu żyli Żydzi. Dziś pokazujemy te miejsca - podkreślił historyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Lublinie, kantor Symcha Keller zwrócił z kolei uwagę na to, że żyjemy w czasach, w których powrót do przeszłości bywa ratunkiem dla nas, dla współczesności. - Nigdy więcej niech wojna nie spotka nas ani naszych dzieci. Uczyłem się od świadków tej historii, od Żydów z getta, pędzonych, wywleczonych w marszach śmierci - przypomniał Keller.

Monika Stojowska

Reklama

Przewodnikami po prezentowej podczas wernisażu kolekcji Norberta Podleśnego byli eksperci: dr hab. Ewa Rzeczkowska, prof. Maciej Münnich Instytut Historii KUL, prof. Adam Kopciowski, kierownik Katedry Kultury i Historii Żydów w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Marcin Fedorowicz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”.

Wystawa “Akcja, która zabiła miasto” to wspólny projekt uniwersyteckich jednostek: Centrum Heschela KUL, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. W jego ramach powstał film opracowany przez Damiana Bieńka z ANMiK KUL.

Kuratorem wystawy jest Jadwiga Jaźwierska z Biblioteki Uniwersyteckiej.

____

16 marca 2025 r. przypadała 83. rocznica rozpoczęcia akcji „Reinhardt”, prowadzonej pod okupacją niemiecką i związanej z nią likwidacji lubelskiego getta. Jest to data szczególna, także w historii Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, która od 1949 r. mieści się przy ul. Fryderyka Chopina 27. W czasie II wojny światowej budynek został zajęty przez okupantów na magazyn akcji „Reinhard”.

Zaprojektowany w 1937 roku dla Akcji Katolickiej gmach był w czasie okupacji hitlerowskiej miejscem, w którym gromadzone było mienie zagrabione Żydom. Po zakończeniu II wojny światowej został przekazany w użytkowanie Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu przez ówczesnego biskupa lubelskiego ks. Stefana Wyszyńskiego. Na mapie zbrodniczego przedsięwzięcia znalazł się również budynek dawnego gimnazjum im. Stefana Batorego, obecnie Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1, gdzie w jednym z pomieszczeń mieści się aktualnie siedziba Centrum Heschela KUL.

Z uwagi na miejsca, w którym odbywało się wydarzenie, część plansz została umieszczona w Collegium Iuridicum.

Ekspozycję można obejrzeć do 17 kwietnia br.

Organizatorzy dziękują za współpracę i użyczenie fotografii Państwowemu Muzeum na Majdanku.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-21 16:49

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

2025-07-08 07:36

Niedziela Ogólnopolska 28/2025, str. 68-69

Archiwum prywatne

Mąż Gabrieli poważnie zachorował. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans na przeżycie. Kiedy sytuacja była po ludzku beznadziejna, wydarzył się cud.

Więcej ...

Wlk. Brytania: relikwia Tomasza Morusa ma zostać ekshumowana i wystawiona publicznie

2025-07-15 13:57

wikipedia.org

Doczesne szczątki katolickiego męczennika Tomasza Morusa (ang. Thomas More) mają zostać ekshumowane i poddane konserwacji. Poinformował o tym brytyjski tygodnik katolicki „Catholic Herald”. Plany w tym zakresie ogłosił anglikański kościół św. Dunstana w Canterbury. Jednocześnie w 2035 r., w 500. rocznicę egzekucji Morusa, relikwia głowy świętego ma zostać umieszczona w poświęconym mu sanktuarium i wystawiona na widok publiczny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...