Reklama

Niedziela Kielecka

Dziedzictwo sakralne wśród questingów regionu

Kilka atrakcyjnych wycieczek z questami dotyczy tajemnic ważnych miejsc kultu w diecezji kieleckiej: Wiślicy i Pacanowa. Questing – ta zyskująca na popularności, atrakcyjna forma zwiedzania, łączy dobrą zabawę i odkrywanie miejsc ciekawych, często nieujętych w żadnym przewodniku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery wycieczki pozwolą poznać lepiej dzieje Pacanowa – od czasów najdawniejszych („Spacer po historii Pacanowa”), przez tajemnice kościoła pw. św. Marcina w Pacanowie („Tajemnice Sanktuarium w Pacanowie”), aż po zaczarowany ogród, w którym „zamieszkał” Koziołek Matołek – bohater książek Kornela Makuszyńskiego. Opiekę nad tymi wyprawami sprawuje Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Warto przypomnieć, że kościół św. Marcina w Pacanowie – sanktuarium Jezusa Konającego, a od 2008 r. bazylika mniejsza, liczy ponad 900 lat historii. Akt erekcji kościoła ma być najstarszym znanym aktem erekcyjnym kościoła wiejskiego. Wystawił go biskup krakowski Maur. Akt erekcyjny nie zachował się w oryginale (widział go biskup krakowski Iwo Odrowąż i przytoczył w nowym przywileju dla pacanowskiego kościoła w 1219 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy kościół był drewniany, Jan Długosz widział już w Pacanowie świątynię z kamienia i cegły. Była wielokrotnie przebudowywana. Po zniszczeniu w czasie potopu przez wojska księcia Rakoczego kościół został odbudowany w barokowej formie. W XX wieku dwukrotnie niszczyły kościół pożary, najpierw w 1906 r., a później podczas działań wojennych w 1944 r. Z tego ostatniego ocalała jedynie kaplica od południowej strony z figurą Jezusa Konającego. Nie wiadomo, kiedy i skąd ta figura znalazła się w Pacanowie. Według legendy, płynęły kiedyś Wisłą trzy takie. Jedna zatrzymała się w Mogile pod Krakowem, druga w Pacanowie, a trzecia w Warszawie. Pacanowska znajdowała się najpierw w kaplicy szpitalnej pw. Świętego Krzyża. Do kościoła przeniesiona została na początku XVII wieku. Otaczana była i do dziś jest ogromną czcią wiernych. Modlący się przed Jezusem Konającym odzyskiwali zdrowie i otrzymywali inne łaski. Świadczą o tym liczne wota, jakie zostawili w kaplicy.

Inne „przygody” w województwie świętokrzyskim będzie można przeżyć poznając „Ciekawostki z życia Gombrowicza” i jego rodzinnej wsi Małoszyce oraz szukając skarbów ukrytych w ponadtysiącletnim grodzie królewskim – Wiślicy.

Reklama

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Najdawniejsze ślady osadnictwa pochodzą z IX wieku. Wówczas osada była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Tutaj Kazimierz Wielki ogłosił w 1347 r. statuty wiślickie. Od XVII wieku w wyniku zniszczeń spowodowanych potopem nastąpił schyłek miasta. Po upadku powstania styczniowego Wiślica utraciła prawa miejskie. Bazylika wiślicka to zarazem diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą. Gotycki, kamienny kościół budowano w latach ok. 1350-1360 i ok. 1370-1380 z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wybudowano go na pozostałościach dwu kolejnych kościołów romańskich: kościoła św. Mikołaja (z XI/XII wieku) i kościoła z drugiej połowy XIII wieku. Po uszkodzeniach w 1915 r. wywołanych działaniami wojennymi, kościół został częściowo zrekonstruowany w latach 1919-26. Od 2004 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej.

Dzięki nowym questom turyści odwiedzający region mogą poznawać tajemnice, legendy, ciekawe zjawiska przyrodnicze, a przy okazji odpoczywać wśród świętokrzyskich krajobrazów. W nadchodzącym sezonie turystycznym można skorzystać z kolejnych dziesięciu „questingowych” propozycji. Poza Pacanowem, Wiślicą, Małoszycami – to questy związane z Okołem i Tatarami, historią żydowskiego kupca w Ostrowcu Świętokrzyskim, wioską św. Mikołaja i dinozaurami w Bałtowie.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-27 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przez góry do Boga

www.kundusia.pl

Więcej ...

Ks. Michał O. skarży się na złe traktowanie w areszcie - premier zapowiada wyjaśnienie sprawy

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O., prezes fundacji Profeto zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości, poskarżył się w liście do mediów na złe traktowanie w areszcie. Do tych informacji odniosła się Służba Więzienna i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyjaśnienie sprawy zapowiada premier Donald Tusk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej ...

Potrzebna jest modlitwa całego Kościoła

2024-07-03 00:09

Br. Kacper Grabowski CSsR

Tam, gdzie mama, tam też dom. Maryja nigdy nie trzyma zegarka w ręce, ona zawsze nas oczekuje, zawsze przyjmuje nas z otwartymi rękami – powiedział o. Ryszard Bożek CSsR.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...