Reklama

Franciszek

Prezydium KEP złożyło życzenia papieżowi w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową

Papież Franciszek

BP KEP

Papież Franciszek

Przez 12 lat uczyłeś nas, jak kochać Boga i ludzi, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Zapewniamy Cię o naszej bliskości i modlitwie – napisali członkowie Prezydium KEP w liście przesłanym do papieża Franciszka w 12. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwanaście lat temu, 13 marca 2013 r., kardynałowie wybrali na biskupa Rzymu metropolitę Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Jest pierwszym jezuitą w historii wybranym na przywódcę Kościoła rzymskokatolickiego.

W liście wysłanym do papieża Franciszka z tej okazji członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreślili, że przez 12 lat papież, podążając śladami św. Franciszka z Asyżu, uczył, "jak kochać Boga i ludzi, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W wieczór Twojego wyboru, skłaniając się przed wiernymi miasta i świata zgromadzonymi na placu św. Piotra, prosiłeś ich o modlitwę. Również dzisiaj, Ojcze Święty, niosąc z Chrystusem krzyż cierpienia, potrzebujesz naszych modlitw. Jesteśmy pewni, że jako Ojciec, ofiarowujesz swoje cierpienie za nas, synów i córki Kościoła. Zapewniamy Cię o naszej bliskości i darze modlitwy" - napisali biskupi.

"Świętując 12. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, zechciej przyjąć te słowa i najlepsze życzenia wszelkich łask, by móc kontynuować naszą wspólną pielgrzymkę ku nadziei, którą jest nasz Pan, Jezus Chrystus" - dodali.

Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny w latach 1998-2013 był metropolitą Buenos Aires. Na papieża został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu 13 marca 2013 r. Miał wówczas 76 lat. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki.

Reklama

Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" (Radość Ewangelii) z 2013 r. Wskazał w niej, że Kościół potrzebuje "wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferia świata potrzebujące światła Ewangelii". Zaapelował, aby być "we wszystkich regionach ziemi w +permanentnym stanie misji+". Wyjaśnił, że chodzi o struktury Kościoła na każdym poziomie, od parafii poprzez diecezje aż po papiestwo.

Podkreślił, że "Kościół musi być otwarty i gościnny".

"Ma być miejscem miłosierdzia, a nie potępień" - napisał papież. Zaznaczył, że "nowa ewangelizacja domaga się także dialogu. Obejmuje on relacje z państwem, społeczeństwem, chrześcijanami innych wyznań, z judaizmem i z wyznawcami innych religii.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-03-13 10:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Viktor Orbán: poprosiłem papieża o wsparcie naszych wysiłków na rzecz pokoju

Poprosiłem papieża Franciszka o wsparcie naszych wysiłków na rzecz pokoju - powiedział po spotkaniu z papieżem Franciszkiem premier Węgier Viktor Orbán.

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Więcej ...

Papież sprawdził stan przygotowań w Castel Gandolfo na jego przybycie

2025-07-03 20:45
Papież sprawdził stan przygotowań obiektów, w których spędzi dwutygodniowy urlop

Vatican Media

Papież sprawdził stan przygotowań obiektów, w których spędzi dwutygodniowy urlop

Po południu 3 lipca Leon XIV przybył do Castel Gandolfo, gdzie w najbliższą niedzielę przeniesie się na letni, dwutygodniowy odpoczynek. Papież chciał zprawdzić stan przygotowań Villi Barberini, w której się zatrzyma.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Wiadomości

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką