Reklama

Głos z Torunia

Obudź się, narodzie!

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas sobotnich uroczystości (30 listopada) 22. rocznicy powstania Radia Maryja bp Józef Zawitkowski z Łowicza wezwał do pobudki cały naród. Kaznodzieja zareagował w ten sposób na bluźniercze ideologie, zjawiska, jak gender czy nagonka na kapłanów. „Obudźcie się ludzie nauki, kultury, prawnicy, profesorowie! Obudźcie się księża, biskupi, nauczyciele! Obudź się, Polsko! Niech ktoś stanie na areopagu i powie jeszcze raz: Non possumus! Dalej nie możemy! Nie wystarczy rekonstrukcja rządu, trzeba zmienić nam myślenie i poszerzyć serca. I niech się stanie cisza! I stanie się. I Bogiem będzie słowo!” – wołał bp Józef Zawitkowski.

Centralnym momentem uroczystości rocznicowych była Msza św. sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego z udziałem kilkunastu księży biskupów. „Sprawowaną Liturgią dziękujemy Bogu za Radio Maryja i jego ewangelizacyjną działalność oraz ów maryjny styl tej ewangelizacji” – mówił bp Suski na początku Eucharystii. Dziękował także za błogosławione owoce Roku Wiary, za ogłoszenie kanonizacji bł. Jana Pawła II, za realizację budowy świątyni w Toruniu. „Jakże nie dziękować za rosnącą liczbę słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam i za szerokie wsparcie społeczne dla tej telewizji w jej słusznych dążeniach do miejsca na multipleksie. Dziękować za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą naszemu narodowi w kraju i na obczyźnie. Jakże też nie dziękować Bogu za troskę Episkopatu Polski, by katolicki głos Radia Maryja docierał do naszych domów jako głos radosnej nowiny, która umacnia wiarę i broni jej przed współczesnymi zagrożeniami” – mówił Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podziękowanie skierował do zgromadzenia redemptorystów i o. Tadeusza Rydzyka CSsR. „Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że możemy trwać razem z Radiem Maryja i Telewizją Trwam w świetle wiary i z radością wiary, dzieląc się nią z każdym, kto chce tylko wejść do macierzyńskiego serca i przestrzeni Kościoła” – powiedział abp Depo.

Reklama

Rewolucja gender

„Wymyślili rewolucję gender – rewolucję kulturalną. Nie będzie słów: matka czy ojciec, będzie – rodzic. Nie będzie słów: chłopiec czy dziewczynka, będzie dziecko, a płeć wybierze sobie wtedy, gdy dorośnie” – mówił w homilii o zagrożeniach bp Józef Zawitkowski. O problemie wspomniał także o. Tadeusz Rydzyk CSsR, mówiąc, że ideologia nie omija również Polski. „Chcą ją szybko wprowadzać. O tej ideologii mówił Benedykt XVI. Powiedział, że przyniesie ona więcej szkody narodom i społeczeństwom niż komunizm” – przestrzegał dyrektor Radia Maryja. Pielgrzymi komentowali zasłyszane słowa. „Tylko Radio Maryja i kapłani przestrzegają przed gender, a w innych mediach nienormalne zachowania przedstawia się jako normę i wiele osób się na to nabiera, a wystarczy tylko pomyśleć” – mówi pani Maria z Włocławka. „Dlaczego ludzie dają się tak nabierać?” – zastanawia się słuchaczka Radia Maryja.

Cała Polska w Toruniu

Do Torunia na uroczystości przyjechały tysiące pielgrzymów z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Zwiedzającym w Porcie Drzewnym została udostępniona Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ale przede wszystkim świątynia Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która w stanie surowym gościła wiernych. „Jestem pod wrażeniem tego, w jakim tempie ta świątynia została wybudowana” – mówiła pani Wanda ze Szczecina. O. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja wraz o. Janem Królem CSRsR poinformowali wiernych o tym, że do Torunia przybyły już statua Matki Bożej Niepokalanej z białego marmuru oraz ołtarz do dolnego kościoła. Obie rzeźby zostały wykonane w Wietnamie. Pielgrzymi mogli zobaczyć ponad 2-metrową statuę Matki Bożej wystawioną w gmachu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Uroczystości to także uczta kulturalna. Pielgrzymi w Toruniu i widzowie przed telewizorami uczestniczyli w półtoragodzinnym wspaniałym spektaklu przygotowanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Barwne stroje, piękny śpiew, wspaniałe występy na scenie wywoływały, co chwilę burzę oklasków. Liturgiczną oprawą muzyczną dziękczynienia zajęły się zespół „Victoria” z Rembertowa oraz Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Uczestnicy uroczystości wysłali do Ojca Świętego Franciszka telegram, zapewniając go o oddaniu dla papieża i Kościoła i dziękując za adhortację apostolską „Evangelii gaudium”.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzecia rocznica śmierci Kornela Morawieckiego

Autorstwa Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Trzy lata temu, 30 września 2019 r., zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, legendarny lider „Solidarności Walczącej”, kandydat na prezydenta w 2010 r., marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec obecnego premiera; odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?