Reklama

Sól ziemi

Sól ziemi

Muzułmanie bronią krzyża, a katolicy?

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do niedawna prezentowano wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, której integralną częścią był film Jacka Markiewicza „Adoracja Chrystusa”. W powszechnej opinii ludzi wierzących „dzieło” to zawiera treści bluźniercze, obrażające uczucia religijne katolików. Doszło bowiem do zhańbienia i profanacji krzyża – znaku męki i śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzkiego symbolu godności człowieka.

W związku z kolejnym atakiem na zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycję kultury polskiej nasuwa się wiele pytań. Między innymi: Jak mogło dojść do tego, że w instytucji kultury, która podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest utrzymywana z podatków płaconych w większości przez katolików, prezentowano film raniący godność i uczucia religijne milionów Polaków, co mogło mieć znamiona przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego? Jakie działania względem osób winnych zaistniałej sytuacji podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego? Jakie działania zamierza podjąć MKiDN, aby w placówkach mu podległych nie dochodziło w przyszłości do prezentacji treści depczących godność i uczucia religijne osób wierzących? Jednak rząd Donalda Tuska publicznie nie zareagował na promowanie przez państwo nietolerancji religijnej, naruszanie godności ludzi wierzących i szerzenie nienawiści religijnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele środowisk i ludzi dobrej woli postanowiło działać. Grupa wiernych pod przewodnictwem odważnych kapłanów podjęła w CSW modlitwę ekspiacyjną za zniewagę krzyża. Zdecydowanie zaprotestował abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, oraz bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Warszawska Kuria Metropolitalna wydała specjalne oświadczenie, w którym napisano m.in.: „Kuria Metropolitalna wspiera słuszne działania wszystkich, którzy starają się zapobiec temu i podobnym nadużyciom”. Jako parlamentarzyści PiS złożyliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz złożyliśmy interpelacje poselskie i oświadczenia (interpelacje) senatorskie. Jednak czy społeczność katolicka w tej sprawie była solidarna i odważnie broniła krzyża?

Reklama

Zareagowali za to wyznawcy innych religii. Liga Muzułmańska w RP w imieniu wszystkich wyznawców islamu wydała bezprecedensowe oświadczenie podpisane przez imama dr. Alego Abi Issę. Przypomniano w nim, że to nie pierwszy przypadek bluźnierczej „sztuki” w Polsce, a także napisano: „wyrażamy swoje odczucia zgrozy oraz niesmaku, jednocześnie w pełni solidaryzując się ze znieważanymi w ten sposób chrześcijanami”. Ponadto czytamy w tym dokumencie, że „wyznawcy islamu wyrażają zaskoczenie, że tego rodzaju działania w przestrzeni publicznej spotykają się z ogólnym przyzwoleniem społecznym oraz politycznym. Zdumiewające jest również to, że autorzy takich oburzających aktów prezentują je z dumą często przy szerokim wsparciu ze strony elit kulturowych i intelektualnych”.

Wygląda na to, że muzułmanie mają więcej szacunku do krzyża niż część katolików, w tym – co gorsza – nawet duchownych…

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1300 tekstów prasowych. W latach 1997 – 2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-05 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-07 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP.
www.jmjackowski.pl

Podziel się:

Oceń:

2013-12-10 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W krzyżu miłości nauka

Ołtarz ukrzyżowania w zamojskiej katedrze

Ks. Krzysztof Hawro

Ołtarz ukrzyżowania w zamojskiej katedrze

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?