Reklama

Jasna Góra

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze - dziękczynienie za Jana Pawła II

Monika Książek

W duchu dziękczynienia za świętego pielgrzyma Jana Pawła II odbędą się tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Na 15 sierpnia z całego kraju zmierzają już tysiące pieszych pielgrzymów. To jeden z największych odpustów w częstochowskim sanktuarium. Głównym uroczystościom przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra podkreślił, że odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie kolejną okazją, by we wspólnocie ogólnopolskiej dziękować za św. Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma, który „tutaj uczył nas być ludźmi zawierzenia”. - Ufamy, że ten święty papież wspiera nas swoimi modlitwami i tak, jak sam klęczał tu przed Cudownym Obrazem, będzie nas teraz wspierał w naszym składaniu intencji i w naszym stawaniu się świętymi dla chwały Boga przez przyczynę Maryi – powiedział o. Przeor. Zachęcił, by dołączyć do wielu tysięcy pieszych pielgrzymów, którzy tego dnia modlić się będą w sanktuarium i do szczególnej modlitwy za Polskę. – Zapraszam do modlitwy przede wszystkim za naszą Ojczyznę, często dotykają ją różne bolesne sytuacje, chcemy to wszystko włożyć w dłonie Maryi, która obleczona w chwałę nieba przedstawi nasze prośby Ojcu Niebieskiemu – powiedział o. Waligóra.

Główna suma odpustowa, 15 sierpnia, odprawiona zostanie o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie. Mszy św. ma przewodniczyć i kazanie wygłosi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Eucharystię poprzedzi różańcowa modlitwa „Dziękujemy Ci Maryjo za Świętego Pielgrzyma Jana Pawła II”. O godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. dla uczestników pielgrzymek pieszych, które przyjdą z Warszawy. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski a homilię tradycyjnie wygłosi przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na godz. 19.00 zaplanowana jest Msza św. z homilią abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Święto zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się już w wigilię święta, 14 sierpnia. O 20.00 Mszę św. celebrować będzie o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów a kazanie wygłosi o. Marek Tomczyk, kierownik Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Po Eucharystii rozpocznie się modlitwa uwielbienia, którą ze szczytu jasnogórskiego prowadzi zespół „Mocni w Duchu”. O 21.30 zaplanowana jest Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Czuwanie nocne w kaplicy Matki Bożej podejmie grupa XV ”brązowa” WPP a w bazylice Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.

Reklama

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych. Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Święto to obchodzą również wierni wyznania prawosławnego, polskokatolickiego i mariawici. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-12 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości maryjne w sanktuarium w Wąwolnicy

Urszula Buglewicz

Pomimo deszczu, kilka tysięcy pielgrzymów przybyło do Wąwolnicy k. Lublina na uroczystości diecezjalne ku czci Matki Bożej Kębelskiej. W tym roku wspólnej modlitwie przewodniczył bp Kazimierz Gurda z Siedlec. „Nie można zrozumieć Maryi bez jej związku z Jezusem” – powiedział w homilii hierarcha.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?