Reklama

Franciszek

Jubileusz 2025: obraz Maryi na Placu Św. Piotra to zasługa studenta?

Vatican News

Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła. To nie tylko ślad po Papieżu Polaku, ale także przypomnienie roli polskich biskupów w akcentowaniu roli Matki Bożej wobec Kościoła. I spotkania z Janem Pawłem II grupy studentów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia umieszczenia Maryi Matki Kościoła na szczycie Pałacu Apostolskiego wiąże się pośrednio z wydarzeniem, do którego doszło na zakończenie trzeciej części Soboru Watykańskiego II, kiedy Papież Paweł VI 21 listopada 1964 roku ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła.

Dwa miesiące wcześniej Prymas Polski w imieniu 70 biskupów polskich podczas sesji soborowej wygłosił przemówienie, uzasadniając konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła, szczególnie w tej chwili, w której dręczona i zagrożona ludzkość tak bardzo potrzebuje Matki. Powoływał się na doświadczenia narodu polskiego, dla którego Matka Chrystusowa, obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas wzywana, była ratunkiem, pomocą i zwycięstwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zabrakło Maryi?

Mozaika, która znajduje się na szczycie Pałacu Apostolskiego przedstawia właśnie wizerunek Maryi Matki Kościoła.

Nie byłoby jednak tego pięknego wizerunku Maryi na ścianie oficjalnej siedziby papieży i biur Sekretariatu Stanu, gdyby nie pontyfikat św. Jana Pawła II. Podczas Wielkiego Tygodnia w 1980 roku Papież Polak przyjmował na audiencji kilka tysięcy młodych ludzi, pochodzących z różnych środowisk uniwersyteckich na świecie, pragnących przeżyć Triduum Paschalne w stolicy chrześcijaństwa.

Reklama

Pod koniec audiencji jeden z młodych ludzi miał powiedzieć papieżowi, że widział wiele figur świętych umieszczonych na Bazylice św. Piotra i na kolumnadzie Berniniego, ale nie dostrzegł żadnego wizerunku Maryi. Jan Paweł II miał odpowiedzieć, że w takim razie trzeba będzie plac „ukończyć” i wizerunek Najświętszej Maryi Panny umieścić.

Pierwszy projekt przedstawiono Janowi Pawłowi II w styczniu 1981 roku, ale przez kilka miesięcy nie podjęto żadnej decyzji. Sytuację zmienił zamach na papieża pamiętnego 13 maja 1981 roku. Jan Paweł II od początku był przekonany, że przeżył dzięki wstawiennictwu Maryi, i chciał, aby jako wyraz jego osobistej wdzięczności na Placu św. Piotra został umieszczony obraz Maryi Panny.

To nie było proste. Przestrzeń architektoniczna Placu św. Piotra uważana jest za zamkniętą i nie można było w niej nanieść zmian. Ostatecznie zdecydowano się umieścić mozaikę, przysłaniając jedno z okien Pałacu Apostolskiego - miejsce to jest dobrze widoczne niemal z całego placu.

Fresk Maryi z kolumny

Zastanawiano się też nad tym, jaki to ma być wizerunek Maryi. W tym wypadku sam papież zdecydował, aby przedstawić Maryję jako Matkę Kościoła, bo Ona towarzyszy wspólnocie chrześcijan od zarania, zwłaszcza w trudnych chwilach.

Jednak tytuł Mater Ecclesiae, czyli Matka Kościoła, był stosunkowo świeży i niektórzy z otoczenia papieża i spośród pracowników instytucji watykańskich woleli jakiś obraz z dawniejszych czasów.

Reklama

W tej sytuacji za model dla planowanej mozaiki wybrano fresk przestawiający Maryję Matkę Kościoła, znajdujący się w Bazylice św. Piotra, w ołtarzu Matki Bożej della Colonna (dosłownie: z kolumny). Do dzisiaj można go podziwiać w kaplicy bazyliki, znajdującej się w głębi lewej nawy bocznej, blisko ołtarza św. Leona Wielkiego. Fresk został namalowany w XV wieku na jednej z kolumn starej bazyliki, a później, po wybudowaniu nowej bazyliki, przeniesiony w obecne miejsce i ukoronowany w 1645 roku.

Bardzo spodobał się on papieżowi Pawłowi VI, który zdecydował o jego odnowieniu i nadaniu mu tytułu Mater Ecclesiae, na pamiątkę wydarzenia z 21 listopada 1964 roku, czyli ogłoszenia Maryi Matką Kościoła.

Wzrok na Matkę

Mozaika, długa na ponad dwa i pół metra, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Odznacza się bogatą - wzmocnioną wobec oryginału - kolorystyką z wyraźną dominacją niebieskiego, złotego i żółtego. Pod wizerunkiem umieszczono na brązowym tle herb Papieża Polaka oraz jego zawołanie Totus Tuus, a poniżej mozaiki napis Mater Ecclesiae.

Dzieło zostało wykonane przez prestiżową Watykańską Pracownię Mozaik (Studio del Mosaico Vaticano). Ciekawostką jest, że istniejąca do dzisiaj pracownia, znajdująca się między Bazyliką św. Piotra i Domem św. Marty, dysponuje 27 tys. różnych odcieni kamyków, używanych do renowacji zabytkowych mozaik, znajdujących się w wielu kościołach rzymskich, jak też tworzenia nowych.

Papież Jan Paweł II poświęcił wizerunek przed modlitwą Anioł Pański 8 grudnia 1981 roku. Podkreślił przy tej okazji, że mozaika ma pomóc wszystkim, którzy będą przychodzić na Plac św. Piotra, „podnieść ku Maryi swój wzrok i z dziecięcym oddaniem skierować do Niej swoje pozdrowienie i swoją modlitwę”.

Spojrzenie na wizerunek, tak mocno związany ze świętymi papieżami Pawłem VI i - szczególnie - Janem Pawłem II - i powstały niejako z inspiracji studenta-pielgrzyma - jest dobrym przypomnieniem dla wszystkich chrześcijan, aby zwracali się do Maryi, Matki Kościoła, prosząc o opiekę nad wszystkimi uczniami Jej Syna i nad całym światem.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-01 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zabrał głos ws. swojej dymisji

Episkopat News

Franciszek w wywiadzie zapewnił, że obecnie prowadzi już „całkowicie normalne” życie, bierze lekarstwa i może wszystko jeść.

Więcej ...

Papież do premiera Izraela: najwyższą cenę płacą w tej wojnie dzieci, osoby starsze i chore

2025-07-18 15:04

Vatican Media

Benjamin Netanyahu zadzwonił dziś rano do Leona XIV, dzień po izraelskim ataku na parafię Świętej Rodziny w Gazie. Papież ponownie wyraził swoją troskę w związku z „dramatyczną sytuacją humanitarną” w Strefie Gazy, a także podkreślił pilną potrzebę ochrony miejsc kultu oraz wszystkich mieszkańców Palestyny i Izraela.

Więcej ...

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat