Reklama

Głos z Torunia

Żywa pamięć tamtego czasu

Helena Maniakowska

W bieżącym roku Związek Sybiraków obchodzi jubileusz 85-lecia powstania i 25-lecia reaktywowania. Upamiętnienie tamtego czasu na Syberii uczczono różnymi spotkaniami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Toruniu 13 września uroczystościom patronowali Zarząd Oddziału i Koła Związku Sybiraków oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i prezydent Torunia. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przed Eucharystią św. o godz. 15 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Mszę św. pod przewodnictwem ks. prał. płk. Marka Karczewskiego, proboszcza parafii garnizonowej pw. św. Katarzyny koncelebrowali ks. Grzegorz Koczot z parafii pw. Chrystusa Króla, katecheta Zespołu Szkół nr 1, ks. Andrzej Jakielski z sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Przy ołtarzu był także obecny ks. mitrat pułkownik Mikołaj Hajduczenia z cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu i Ciechocinku. Wśród zgromadzonych byli: Sybiracy z rodzinami, młodzież z mundurowej klasy VI LO im. Zesłańców Sybiru z dyrektorem Zbigniewem Matuszewiczem i gronem nauczycielskim Zespołu Szkół nr 1, mieszkańcy Torunia oraz poczty sztandarowe. Homilię wygłosił ks. Antoni Kwiatkowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Słowa Chrystusa „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” były jej nicią przewodnią. „Gdzie jesteś, Boże?”- pytali jakże często ci, którzy poddani byli przymusowym wywózkom i katordze na Syberii. Pytanie to jest także wielkim wyzwaniem w naszej wierze. Ten czas to krwawa plama w historii Polski. Sybiracy, jak nikt inny byli z Chrystusem ukrzyżowanym. Ich łzy i cierpienia nabrały sensu zbawczego. Jesteśmy tu, aby Bogu dziękować za ludzi Syberii i podtrzymać o nich pamięć - zaakcentował duszpasterz.

Oprawę liturgiczną przygotowali Sybiracy oraz chór „Con Anima” pod dyr. Janusza Heyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. zebrani przemaszerowali na Cmentarz Komunalny nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Grudziądzkiej, gdzie przy obelisku poświęconym ofiarom odbyła się kolejna część dnia pamięci. Na obelisku jest umieszczony napis: „W hołdzie Polakom pomordowanym i zmarłym na nieludzkiej ziemi w latach 1940-1956 - Członkowie Związku Sybiraków Oddział w Toruniu”. Wartę przy obelisku podjęli uczniowie klasy mundurowej VI LO im. Zesłańców Sybiru oraz uczniowie Gimnazjum nr 6, a także żołnierze z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Bema w Toruniu. Tam rozpoczęto uroczystość z udziałem parlamentarzystów ziemi kujawsko-pomorskiej, senatora Michała Wojtczaka, władz Torunia, radnych, kompanii honorowej i orkiestry Wojska Polskiego, kombatantów, a także Sybiraków z Bydgoszczy, Chełmży, Brodnicy i Torunia, przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegacji Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej oraz harcerzy i młodzieży szkolnej.

Reklama

Przybyłych powitał i słowo wstępne wygłosił prezes Toruńskiego Oddziału Związku Sybiraków Jan Myrcha, akcentując m.in., że poeta Marian Jonkajtys trafnie określił Syberię jako ziemię „białych krematoriów”. Następnie odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Z kolei w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego głos zabrał Marek Smoczyk, przedstawiciel Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wyrażając konieczność mówienia prawdy o Syberii, o której nie powinniśmy zapominać, bo była to tragedia narodu polskiego. Przemówił również zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, akcentując, że Toruń pamięta o Sybirakach. Wyraził życzenie, by zmarli spoczywali w Bogu, natomiast wnuki niech świadczą o prawości ich życia. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem ofiar.

Na zakończenie wybrzmiały pieśń „My, Pierwsza Brygada” i hymn Sybiraków wykonane przez orkiestrę reprezentacyjną Wojska Polskiego. Zostały również indywidualnie złożone znicze i kwiaty. Narrację i Apel Pamięci w tej części spotkania na cmentarzu prowadził kpt. Mariusz Wysocki.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najmniejsi Sybiracy

Artur Stelmasiak

W szkole katolickiej im. ks. Piotra Skargi na Woli powstanie muzeum Dzieci Syberii, by ich niesamowite historie zostały zachowane dla następnych pokoleń. Uczniowie mają już za sobą wyjątkową lekcję żywej historii.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Litania do św. Józefa

2024-05-24 09:55

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania