Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto policji

Piotr Lorenc

Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w Teatrze Zagłębia, sąsiadującym z Miejską Komendą Policji. W gronie rodzin i bliskich, 177 policjantów świętowało awans na kolejny stopień policyjny. Gościem honorowym był zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza - mł. insp. Roman Rabsztyn. Podziękował on policjantom i pracownikom cywilnym komendy za trud wkładany w służbę każdego dnia. Podziękował także ich rodzinom i bliskim za wsparcie. Przypomniał, że sosnowiecki garnizon jest jednym z większych w województwie śląskim, osiągającym dobre wyniki w pracy. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem pracy policjanta jest zadowolenie mieszkańców. I tej akceptacji i zadowolenia z służby życzył sosnowieckim stróżom prawa.

Jako że praca w policji jest służbą społeczną, na uroczystości nie zabrakło gości. Wśród nich znaleźli się: parlamentarzyści - Ewa Malik, Waldemar Andzel, Jarosław Pięta; przedstawiciele władz miasta z prezydentem Kazimierzem Górskim i przewodniczącym Rady Miasta Mateuszem Rykałą, a także przedstawiciele zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach; obecni byli szef sosnowieckiej prokuratury Sosnowiec-Południe, przedstawiciele straży pożarnej oraz duszpasterz sosnowieckich policjantów ks. dr Mariusz Karaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak powiedział M. Rykała, samorządowcy z Sosnowca murem stoją za policją i jak tylko mogą, starają się ją wspomagać. - Już niedługo będziemy mieli wyremontowany Komisariat nr 1, którym będziemy mogli się chwalić nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ale to nie koniec. Jeśli tylko sytuacja finansowa miasta pozwoli, będą kolejne inwestycje wspomagające pracę policjantów - zapewnił Rykała.

Jeśli chodzi o awanse, to w sosnowieckiej policji w korpusie oficerów starszych awansowano 2 policjantów. W korpusie oficerów młodszych awanse otrzymało 5 policjantów. Korpus aspirantów powiększył się o 6 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awanse otrzymało 54 policjantów. Korpus podoficerów zwiększył się o 18 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awansowało 35 policjantów. W korpusie szeregowych służbowe awanse otrzymało 57 policjantów.

Reklama

Na koniec uroczystej akademii policjanci i goście usłyszeli słowa sosnowieckiego komendanta, mł. insp. Andrzeja Poprawy. Komendant wyraził uznanie za trud policjantów, jaki wkładają w wykonywanie codziennych obowiązków. Podkreślił, że był to trudny rok pod względem organizacyjnym, ale już widać efekty reorganizacji jednostki, co przedkłada się na jej efektywność.

Aktualnie sosnowiecka policja, obok standardowych zadań prowadzi akcję „Bezpieczne wakacje 2013”, której celem jest ochrona i edukacja dzieci i starszych. Nieustannie prowadzone są akcje w ruchu drogowym, np. „Pasy”, zwracające uwagę na jazdę bez zapiętych pasów. Przez cały rok policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkół sosnowieckich w ramach akcji „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Nieustannie jest też prowadzona akcja „Trzeźwość”, podczas której policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców. Jeśli chodzi o statystyki, to wykrywalność przestępstw jest z roku na rok większa. Niepokojące jest, że liczba przestępstw wzrasta, ale wysoka ich wykrywalność niejednokrotnie odstrasza ewentualnych sprawców przestępstw.

Jeśli ktoś chciałby pracować w policji, to śląski komendant wojewódzki informuje, że w 2013 r. realizowane będą przyjęcia kandydatów do służby w komendzie wojewódzkiej policji w Katowicach oraz w oddziale prewencji policji w Katowicach i samodzielnych pododdziałach prewencji policji w Bielsku-Białej i Częstochowie. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w policji w 2013 r. zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco: do 20 sierpnia zostanie przyjętych 55 osób, do 17 września - 68 osób, do 15 października - 65 osób, a do 19 listopada - 72 osoby. Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: www.slaska.policja.gov.pl i Komendy Głównej Policji: www.policja.pl. Można także starać się o pracę w Korpusie Służby Cywilnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-17 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sri Lanka: ksiądz przetrzymywany przez policję

Ksiądz Cyril Gamini Fernando ze Sri Lanki, który wzywał polityków i organy ścigania do ujawnienia prawdy o podżegaczach do ataków terrorystycznych z 2019 roku, jest przetrzymywany na komisariacie policji, gdzie został wezwany na przesłuchanie. Przed budynkiem na modlitwie oraz pokojowym proteście zgromadziła się grupa lokalnych księży.

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...