Reklama

Niedziela Małopolska

Utracone, ale niezapomniane

Archiwum Henryka Kuczaja

Mówi się, że dziecko to ukoronowanie miłości małżeńskiej. Dlatego zranione utratą dziecka macierzyństwo i ojcostwo jawi się jako rodzicielstwo cierniem ukoronowane.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po ludzku nie sposób opisać bólu z powodu utraty dziecka, którego się pragnęło, które się pokochało, któremu przekazało się życie po to, aby było szczęśliwe i pomnażało dobro oraz miłość w rodzinie. Kto nie przeżył straty dziecka, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak trudno musi być, gdy dziecko umiera przed urodzeniem. Jak trudno matce rodzić i nie móc usłyszeć płaczu dziecka. Jak trudno musi być, gdy dziecko odchodzi niedługo po urodzeniu. Jak trudno musi być, gdy dziecko umiera z powodu choroby lub ginie w wypadku. Jak trudno musi się żyć, gdy własne dziecko odbiera sobie życie. Wymienione sytuacje zdarzają się niestety, dość często i chyba nie ma człowieka, który nie zetknąłby się bezpośrednio lub pośrednio ze śmiercią dziecka lub nie słyszałby o niej. Dość wspomnieć, że w Polsce co roku 40 tys. dzieci nie dożywa swoich narodzin! Nie mówiąc o pozostałych przypadkach, kiedy życie dzieci kończy się przedwcześnie.

Poszukiwane miejsce i ludzie

Ze względu na wartość i świętość każdego życia ludzkiego, serce prawego człowieka nie pozwala przejść obojętnie wobec śmierci, a zwłaszcza wobec śmierci dziecka. Niespełnione rodzicielstwo w sposób szczególny domaga się konkretnej pomocy będącej odzewem na nieprzemijające wezwanie św. Pawła: „Jedni drugich brzemiona noście!”. W społeczności osób wierzących, ci, którzy stracili dziecko, nigdy nie powinni być osamotnieni. Osieroconym rodzicom należy się szacunek, zrozumienie, współczucie i modlitwa. Potrzebują oni kogoś, kto pomógłby im wyjaśnić sens tego, co stało się ich udziałem. Poszukują też miejsca, gdzie mogliby ukoić ból, osuszyć łzy, pokrzepić serce i odzyskać nadzieję. Dzięki Bogu, w Krakowie od lutego br. już istnieje takie miejsce, w którym rodzice dzieci utraconych mogą otrzymać bezpłatną pomoc duszpasterską, psychologiczną, doradczą i terapeutyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkoduszna inicjatywa

Pomysłodawcą i realizatorem tej wielkodusznej inicjatywy jest ks. Krzysztof Wieczorek, który w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18 sprawuje Mszę św. z kazaniem w intencji dzieci utraconych oraz ich rodziców. Do udziału w niej zaproszone są w sposób szczególny osoby dotknięte śmiercią dziecka, a więc rodzice, babcie, dziadkowie, rodzeństwo. Po Eucharystii, dla chętnych, w kaplicy Matki Bożej Bolesnej odbywają się spotkania z możliwością konsultacji z osobami zajmującymi się problemem dzieci utraconych. Ważna jest również sposobność wpisania zmarłych dzieci do Księgi Dzieci Utraconych. Najważniejszym celem wspomnianych spotkań, jak mówi ich inicjator, jest przylgnięcie serc rodziców do serc dzieci utraconych oraz modlitwa za nie połączona z ofiarowaniem ich Panu Bogu.

Współcierpiąca miłość

Bądźmy apostołami dobrej nowiny dla doświadczonych dramatem utraty dziecka! Informujmy o tym, że w światowym centrum Bożego Miłosierdzia w Krakowie można uzyskać wsparcie duchowe i fachową pomoc. Skoro Bóg nie zapomina o nikim, to i my nie zapominajmy o tych, którzy dźwigają krzyż śmierci własnego dziecka. Tym, którzy mają żal i pretensje do Pana Boga z powodu utraty potomstwa, starajmy się pomóc odzyskać nadzieję i wiarę w to, że nawet bardzo krótkie życie dziecka ma głęboki sens w Bożej ekonomii zbawienia. Kiedy natomiast ktoś spyta, gdzie w tym wszystkim jest Pan Bóg, przypominajmy słowa Benedykta XVI z encykliki „Spe salvi”, że: „w każde cierpienie ludzkie wszedł Ktoś, kto je z nami dzieli i znosi; stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne «con-solatio», pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga”.

Ważne informacje dla rodziców dzieci utraconych

każdy drugi piątek miesiąca w godz. 17-18: poradnia przy Domu Pielgrzyma w Łagiewnikach (po uzgodnieniu z psychologiem-doradcą możliwość spotkania w innym terminie)

każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18: Msza św. w bazylice Bożego Miłosierdzia

bezpośrednio po Mszy św. spotkanie w kaplicy Matki Bożej Bolesnej (dolny poziom bazyliki) z możliwością konsultacji z osobami zajmującymi się problemem dzieci utraconych

transmisja Mszy św. przez internetową TV Miłosierdzie: www.milosierdzie.pl.

możliwość pochówku w „Grobie Dziecka Poczętego, które Bóg powołał w łonie matki” na cmentarzu w podkrakowskiej Morawicy (informacje: www.morawica.net, tel. 607-148-886, mail: ks.palmowski@op.pl).

Więcej na stronach: www.miłosierdzie.pl i www.wdr.diecezjakrakow.pl.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzieci utracone

Artur Stelmasiak

Najpierw będzie Msza św., potem inauguracja tegorocznych spotkań. W kościele Ojców Dominikanów na Służewie spotykają się rodzice, którzy stracili dzieci: starsze i te zupełnie małe.

Więcej ...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania