Reklama

Aspekty

Do Rzymu na beatyfikację

Ks. prał. Luigi Novarese z Janem Pawłem II

Archiwum Cichych Pracowników Krzyża

Ks. prał. Luigi Novarese z Janem Pawłem II

11 maja w Rzymie odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego ks. prał. Luigiego Novarese. To postać w szczególny sposób związana z naszą diecezją - na naszym terenie znajduje się jedyny w Polsce dom Cichych Pracowników Krzyża, których założycielem był właśnie ks. Novarese. Bp Stefan Regmunt zachęca w związku z tym do udziału w pielgrzymce do Grobów Apostołów w Roku Wiary jako oficjalna delegacja na beatyfikacji (7-14 maja).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz prał. Luigi Novarese ur. 29 lipca 1914 r. w Cascina Serniola jako ostatnie z dziewięciorga dzieci Carla Giusta i Teresy. W wieku 9 lat zachorował na gruźlicę kości. Lata spędzone w szpitalach i przeżywane cierpienie z jednej strony uwrażliwiły go na ludzi chorych i niepełnosprawnych, a z drugiej formowały do poszukiwań sensu i celu ludzkiego cierpienia. 17 maja 1931 r. został cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bożej Wspomożycielki i św. Jana Bosko. Siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie.

Był założycielem Maryjnej Ligi Kapłanów, która niosła pomoc chorym i zdrowym księżom w szerzeniu prawdziwego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Zainicjował coroczną pielgrzymkę kapłańską do Lourdes połączoną z rekolekcjami. Założył Centrum Ochotników Cierpienia - stowarzyszenie, do którego zaprosił chorych, pragnących złożyć swoje cierpienia w ofierze za grzechy świata i prowadzić działalność apostolską wśród swoich współcierpiących sióstr i braci. Kolejnymi jego dziełami były: stowarzyszenie Cichych Pracowników Krzyża oraz Bracia i Siostry Chorych, które dawały możliwość skutecznego wspierania chorych na różnych płaszczyznach. W latach 50. powstało pismo „Kotwica Nadziei”. Zmarł 20 lipca 1984 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proces beatyfikacyjny ks. prał. Novarese rozpoczął się w 1991 r. 27 marca 2010 r. papież Benedykt XVI wydał dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego, a 19 grudnia 2011 r. zatwierdził cud za jego wstawiennictwem.

Szczegółowy program pielgrzymki:

Dzień 1
Wyjazd w bardzo wczesnych godzinach porannych i nocleg w okolicach Ancony.

Dzień 2
Wczesne śniadanie w hotelu i wyjazd do Loreto: nawiedzenie Bazyliki i Domku Świętej Rodziny z Nazaretu. Przejazd do Manoppello: Msza św. w Sanktuarium Świętego Oblicza. Przejazd do Lanciano: adoracja Cudu Eucharystycznego. Transfer do hotelu w San Giovanni Rotondo: obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3
Śniadanie w hotelu. Msza św. w tzw. starym kościele - Sanktuarium Matki Bożej Pośredniczki Łask w San Giovanni Rotondo. Zwiedzanie z przewodnikiem: krypta i grób oraz klasztor Ojców Kapucynów wraz z celą św. Ojca Pio. Przejazd do Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo. Wyjazd na Monte Cassino, po drodze krótka wizyta w Pietrelcinie - rodzinnej miejscowości św. Ojca Pio. Zwiedzanie Opactwa św. Benedykta, gdzie napisał słynną regułę. Zwiedzanie celi Świętego, zabudowań klasztornych i Bazyliki Patriarchy Europy oraz nawiedzenie grobów św. Benedykta i św. Scholastyki. Przejazd na Polski Cmentarz Wojenny i modlitwa nad grobami poległych. Przejazd do hotelu pod Rzymem, obiadokolacja i nocleg.

Reklama

Dzień 4
Śniadanie w hotelu, przejazd do Rzymu. Zwiedzanie bazylik papieskich: św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej. Następnie: Święte Schody, kościół Santa Croce in Gerusalemme (relikwie z Golgoty), kościół św. Praksedy (kolumna biczowania), Katakumby św. Kaliksta. Msza św. u Redemptorystów przy via Merulana przed cudowną ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5
Po śniadaniu w hotelu przejazd do Bazyliki św. Pawła za Murami: Msza św. - beatyfikacja ks. prał. Luigiego Novarese. Zwiedzanie Rzymu - Rzym antyczny: Plac Wenecki, Kolumna Trajana, Kapitol, Więzienie Mamertyńskie, Forum Romanum - z zewnątrz, Koloseum - z zewnątrz. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6
Śniadanie w hotelu, przejazd do Watykanu. Poranna Msza św. przy grobie bł. Jana Pawła II oraz uroczyste nawiedzenie grobu wyniesionego na ołtarze ks. prał. Luigiego Novarese. Zwiedzanie Watykanu: Bazylika św. Piotra, Groty papieskie, Plac św. Piotra. Kontynuowanie zwiedzania miasta - Panteon i Rzym barokowy: Piazza Navona, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Reklama

Dzień 7
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Asyżu i zwiedzanie z przewodnikiem: kościół Santa Maria degli Angeli z Porcjunkulą, Bazylika św. Franciszka, Bazylika św. Klary, kościółek San Damiano (miejsce Mszy św. - do ustalenia). Przejazd w okolice Padwy. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i wyjazd. Msza św. w Bazylice św. Antoniego, nawiedzenie grobu Świętego, zwiedzanie kościoła oraz miasta: Palazzo del Bo, Posąg Gattamelaty. Wyjazd do Polski. Powrót w nocy.

Koszt - 565 euro od osoby. Bliższych informacji udziela Wydział Ekonomiczny Kurii Diecezjalnej.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-17 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Peru weźmie udział w beatyfikacji polskich franciszkanów

O. Zbigniew Strzałkowski  i o. Michał Tomaszek

niedziela.pl

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

Prezydent Peru Ollanta Humala zapowiedział swój udział w beatyfikacji polskich franciszkanów, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych w 1991 r. w tym kraju. Wraz z nimi na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, który zginął męczeńsko w Peru w tym samym roku.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli