Reklama

Niedziela Lubelska

Każdy uczeń jest darem

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Wojciech Kościuk

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15 w Lublinie, wchodząca w skład Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, świętowała 60-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe z udziałem abp. Stanisława Budzika odbyły się 23 listopada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia przy ul. Bazylianówka to szczególne miejsce dla społeczności ośrodka, bowiem księża marianie już od 20 lat otaczają szkolną wspólnotę duszpasterską troską i otwierają swoje serca na potrzeby młodzieży. 23 listopada, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy ośrodka, a także zaproszeni goście, dziękowali w niej za otrzymane łaski i za wstawiennictwem Niepokalanej, wypraszali Boże błogosławieństwo na nadchodzący czas.

Pomnażanie dobra

Abp Stanisław Budzik, dziękując Bogu i ludziom za owoce 60-letniej pracy z młodzieżą, wymagającą szczególnej troski, apelował o nieustanne pomnażanie talentów. Podkreślał, że każdy jest zobowiązany do wdzięczności i rozwijania daru życia i miłości. - Nie możemy się usprawiedliwiać, że nie mamy żadnych talentów. Zawsze jest za co dziękować, i zawsze można pomnażać dobro i miłość; każdy na miarę swoich możliwości - mówił Ksiądz Arcybiskup. Wskazując na cechy dobrego chrześcijanina, który żyjąc na ziemi i spełniając swoje zadania, pamięta o życiu wiecznym, Metropolita wymienił, m.in. aktywność, zapobiegliwość i inicjatywę. - Każdy człowiek powinien rozwijać otrzymane od Boga talenty i pomnażać dobro, by nie zmarnować danego nam czasu - apelował. Talentem powierzonym w dłonie nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, abp Budzik nazwał każdego ucznia. - Każdy uczeń jest darem i nie można go zmarnować. Z dobra, które otrzymaliśmy, będziemy kiedyś rozliczeni - przypominał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do życia i pracy patronki szkoły Marii Grzegorzewskiej, Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że dla niej najważniejszy był człowiek. - Maria Grzegorzewska całym swoim życiem mówiła, że wartość człowieka jest najważniejsza w świecie. Poświęciła się dla dobra innych, zwłaszcza tych wymagających wsparcia. Podkreślała, że należy wychowywać człowieka ku pełni, jaką może osiągnąć. Była przekonana, że rozwój młodego człowieka w dużej mierze zależy od nauczycieli, jakich spotyka na swojej drodze. Dlatego apelowała, by wychowawcami nowych pokoleń byli ludzie wszechstronnie wykształceni, bogaci wewnętrznie, charyzmatyczni - mówił abp Budzik.

Reklama

Spoglądając na sześć dekad historii lubelskiej szkoły, Pasterz dziękował za życie i pracę wszystkich, którzy, nie szczędząc czasu i sił, starali się jak najwierniej wypełnić zadania postawione im przez patronkę. - Chociaż początki szkoły były trudne, zwłaszcza z materialnego punktu widzenia, to nie zabrakło wspaniałych ludzi, dla których ważny był każdy człowiek. Dzięki nim, w ciągu 60 lat, szkolne mury opuściło ponad 4,5 tys. absolwentów, przygotowanych do życia w społeczeństwie. Dziś dziękujemy za przeszłość, i z nadzieją patrzymy w przyszłość - mówił Ksiądz Arcybiskup. Społeczności szkolnej życzył, by Bóg pomnażał dobro i błogosławił na kolejne lata nauki i pracy.

Troska o nowe pokolenia

Druga część uroczystości odbyła się w murach ośrodka przy al. Spółdzielczości Pracy 65. Złożyły się na nią, m.in.: program artystyczny pt. „Ocalić od zapomnienia”, prezentacja historii szkoły przez dyrektora Andrzeja Berbecia oraz spotkanie z gośćmi, wśród których znaleźli się, m.in. przedstawiciele władz, instytucji i firm współpracujących z ośrodkiem. - Jest w nas taka potrzeba, by pamiętać o tych wszystkich, którym coś zawdzięczamy. To nie tylko odruch serca, ale i powinność, by oddać szacunek tym, którzy zapisali się w szczególny sposób w naszym życiu - mówił Andrzej Berbeć, przypominając historię szkoły, która swoimi początkami sięga 1952 r. Przywołując różne wydarzenia, Dyrektor podkreślał wielkie zaangażowanie trudnej do zliczenia rzeszy osób. - Szkoła zawsze miała szczęście do ludzi: znakomici dyrektorzy, wspaniałe grono nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi. To oni oddali i oddają sprawie wychowania swoje najlepsze lata, zamiłowania, ambicje i talent - podkreślał.

Reklama

Odwołując się do przeszłości, A. Berbeć dowodził, że minione pokolenia przyczyniły się do stworzenia mocnych fundamentów szkoły. - Ich praca sprawiła, że dzisiaj możemy pracować w szkole, w której w sposób nowoczesny młodzież uczy się zawodu oraz życia w społeczeństwie. Bo misją naszej szkoły wciąż jest przygotowanie uczniów do podstawowego funkcjonowania w życiu codziennym, zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, pewności siebie i sukcesu. Integracja wszystkich podmiotów wokół jednego celu, jakim jest dobro młodzieży, określiła profil naszej placówki, w której mogą prawidłowo żyć i rozwijać się dzieci z niepełnosprawnością umysłową. I chociaż zmieniają się czasy i ludzie, to wciąż zachowujemy troskę o ucznia i odpowiedzialność za niego, a idea zdobywania wiedzy, kwalifikacji zawodowych i kształtowania postaw młodego pokolenia wciąż jest aktualna - podkreślał.

Zdaniem Dyrektora: - Obchody jubileuszu służą nie tylko prezentacji historii i osiągnięć w okresie 60 lat, ale także ukazaniu nowego oblicza szkolnictwa specjalnego oraz konieczności istnienia placówek, których zadaniem jest kształcenie, usprawnienie i stymulowanie rozwoju uczniów z niepełnosprawnością umysłową, którzy każdego dnia zmagają się z różnymi trudnościami. Wspólnie z tymi, którzy nie są obojętni wobec tak ważnej sprawy, jaką jest wychowanie młodego pokolenia, pragniemy dobrze przygotować młodzież do życia w społeczeństwie XXI wieku - deklarował Andrzej Berbeć.

W skład Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie wchodzą: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15 Specjalna im. Marii Grzegorzewskiej, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Warsztaty Szkolne i Internat. Informacje o ośrodku można znaleźć na stronie www.sosw1.lublin.pl

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

300 lat to piękny jubileusz

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła

Zdjęcie ze zbiorów Jana Marczaka

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła

Parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik

Więcej ...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego.

Więcej ...

Zaproszenie na Koncert Uwielbienia

2024-05-29 22:18

plakat organizatorów

- Organizatorom zależy, aby przedłużyć radość wynikającą z celebracji Mszy św. sprawowanych w tym dniu i procesji eucharystycznych przechodzących ulicami miast i wiosek – informuje Monika Kulak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania