Reklama

Polityka

Parlament Europejski

Pierwsza sesja Europarlamentu w Strasburgu. Kto zostanie przewodniczącym PE?

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Łukasz Brodzik

Wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej, X kadencji rozpoczęła się we wtorek rano w Strasburgu. W pierwszej kolejności europosłowie mają wybrać przewodniczącego PE na następne dwa i pół roku. Następnie odbędą się wybory na szefa Komisji Europejskiej. Czy Ursula von der Layen ma szansę na kolejną kadencję?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek na sali plenarnej w budynku PE zasiadło 720 europosłów. Ich liczba została zwiększona z 705 w poprzedniej kadencji, co wynika ze zmian demograficznych, jakie zaszły w UE od poprzednich wyborów europejskich w 2019 roku. Najstarszy członek nowego PE ma 77 lat, a najmłodszy 23 lata; średnia wieku eurodeputowanych to 50 lat. Kobiety stanowią 39 proc. składu PE (w poprzedniej kadencji - 40 proc.).

Dwie kandydatki

O fotel szefowej PE konkurują Maltanka Roberta Metsola i Hiszpanka Irene Montero z Lewicy. Przewodniczący jest wybierany w tajnym głosowaniu. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów (50 proc. plus jeden głos). Głosy puste lub nieważne nie są brane pod uwagę podczas obliczania wymaganej większości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Europosłowie wybiorą także 14 wiceprzewodniczących (we wtorek) i pięciu kwestorów (w środę). Nowi wiceprzewodniczący zostaną uszeregowani według kolejności ich wyboru i liczby uzyskanych głosów. Wśród kandydujących jest m.in. polska europosłanka Ewa Kopacz jako jedna z kandydatek EPL; polityk pełniła tę rolę już w poprzedniej kadencji PE.

Kwestorzy odpowiedzialni są za sprawy administracyjne i finansowe wpływające na prace europosłów.

Reklama

Głosowanie nad propozycją przedstawioną przez Konferencję Przewodniczących (złożoną z przewodniczącego PE oraz liderów grup politycznych), dotyczącą ustanowienia komisji parlamentarnych oraz delegacji na kolejną kadencję, ma się odbyć w środę. Grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni decydują, kogo skierować do każdej komisji i podkomisji, a listy nominowanych mają zostać ogłoszone w piątek.

Usula von der Layen startuje kolejny raz

W czwartek Parlament Europejski zagłosuje nad nominacją Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jeśli zostanie wybrana, powróci na stanowisko na kolejne pięć lat.

O godz. 9 w czwartek Niemka zabierze głos na sesji plenarnej PE, aby przedstawić swoją wizję i plany na stanowisku szefowej KE, a następnie odbędzie się debata z udziałem posłów. Głosowanie tajne, z użyciem papierowych kart do głosowania, odbędzie się po debacie, ok. godz. 13.

Czytaj także: Sprzeciw wobec kosztów unijnej rewolucji klimatycznej ciągle rośnie

Parlament wybiera szefa lub szefową KE większością głosów (361 z 720) w tajnym głosowaniu. Jeśli von der Leyen nie uzyska wymaganej większości, przewodniczący PE zwraca się do Rady Europejskiej, by zaproponowała nowego kandydata, i procedura zostaje powtórzona.

Czym zajmą się europosłowie na pierwszej sesji?

W trakcie inauguracyjnej sesji PE zajmie się też wojną na Ukrainie. W środę po południu przeprowadzi debatę na temat agresji Rosji wobec tego kraju, po której w czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją. Powodem jest nasilenie przez Rosję bombardowań ukraińskiej infrastruktury cywilnej, w tym atak na największą klinikę pediatryczną w kraju. Oczekuje się, że posłowie potwierdzą swoje silne poparcie dla Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-16 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nieważna rezolucja

Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają znaczenia, bo są „jedynie stanowiskiem politycznym” i „niewiążącym wezwaniem do działania”.

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...