Reklama

Wiadomości

Tu nie chodzi o zwykłą woltę

2024-06-01 07:12
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Z rosnącym zdziwieniem oglądam i czytam niektóre wypowiedzi na temat obrotu o 180 stopni, jakiego dokonała obecna większość rządząca w swojej narracji o ochronie granicy z Białorusią. Porównaniom tego, co mówili i jak głosowali w 2021 roku z tym, co mówią teraz towarzyszy konstatacja, że to nic poważnego, a nawet dobrze, że przejęli stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, bo najważniejsze, że teraz chcą dobrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naiwność wobec polityków jest niebezpieczna

Wielu obserwatorów przedstawia całą sprawę jako kampanijną grę. W 2021 roku żeby osłabić polskie władze Platformie Obywatelskiej i koalicjantom opłacało się być przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy, czy budowie muru, a teraz opłaca im się być za, a nawet wyostrzać przekaz o ochronie granicy. Gdy szkalowany był polski mundur w filmie „Zielona Granica” to problemu nie było, a teraz mówią, że oni oglądali, ale nie klaskali.

Dlaczego martwi mnie, gdy słyszę komentatorów przekonujących, że należy się zwyczajnie cieszyć, że teraz władza (wbrew temu co mówiła będąc w opozycji) popiera ochronę granicy? Bo jest w tej postawie niebezpieczna naiwność w ocenie polityków. Otóż nie, nie możemy zapominać o tym co się działo i jak torpedowano działania państwa polskiego w czasie kryzysu. I nie chodzi o jakąś zemstę, czy złośliwą pamiętliwość, ale o powagę podejścia do spraw najważniejszych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjrzyjmy się temu bliżej. W czasie kryzysu granicznego, liderzy Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 (PSL akurat w tej sprawie zachował się możliwie racjonalnie) wymyślali bzdury, twierdząc, że wprowadzanie stanu wyjątkowego ma ukryte cele, a budowa muru ma na celu przykrycie wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej (Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie 20.09.2021 r.). Politycy ówczesnej opozycji gremialnie występowali ze zdjęciami dzieci, rzucając najpodlejsze oskarżenia, w większości jako adresatów przedstawiając Prawo i Sprawiedliwość, jednak były to zarzuty wobec działań polskich żołnierzy. Te mocno nabite emocjami narracje były nie tylko fałszywe, ale i niebezpieczne, bo ta gra na ludzkich emocjach podważała zaufanie polskich obywateli do instytucji państwowych, a za granicami była kolejnym narzędziem do atakowania naszego kraju.

„Gdzie są dzieci z Michałowa?”

Pamiętamy te pytania i zdjęcia, które były wykorzystywane jako broń emocjonalna w politycznym dyskursie, czy cytaty z papieża Jana Pawła II i Pisma Świętego, które wypowiadali politycy na co dzień walczący z Kościołem i katolikami. W tym samym czasie Straż Graniczna była codziennie poddawana niespotykanej presji, a jej funkcjonariusze robili co mogli, żeby chronić granicę, chronić nas wszystkich w niezwykle trudnych warunkach dl Polski.

Reklama

Czy naprawdę mamy przejść do porządku dziennego nad tym, co robiła koalicja opozycyjna w tej sprawie? Czy mamy zignorować, jak głosowała obecnie rządząca od 2021 roku partia? Dlaczego nie można pytać o przydatność polityki opozycji dla operacji Kremla i Mińska? Przecież ich działania wpisywały się w scenariusze destabilizacyjne obcych mocarstw, które chciały osłabić Polskę. To są pytania, na które musimy szukać odpowiedzi, jeśli chcemy zrozumieć pełny obraz tamtych wydarzeń.

Jaka byłaby dziś Polska, gdyby wtedy rząd ws. granicy uległ presji?

Łatwo sobie wyobrazić jak wyglądałby dzisiaj nasz kraj, gdyby ówczesny rząd poszedł drogą, którą próbowała przeforsować koalicja ośmiu gwiazdek. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że operacja Kremla i Mińska rozpoczęła się kilka miesięcy przed pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę i dla analityków jest oczywiste, że są to sprawy ze sobą powiązane. Dziurawa granica na wschodzie to gotowy chaos w kraju, który spotęgowałaby rzesza prawdziwych uchodźców z Ukrainy. A wystarczyło, że polski rząd wtedy, w 2021 r. posłuchał polityków opozycji, ich mediów typu TVN, „Gazeta Wyborcza”, Onet, czy liczne NGO’sy, które polskie władze i polskich strażników granicznych przedstawiali jak potworów, wysuwając najokropniejsze porównania.

Waga słowa

Polska polityka wymaga od nas wszystkich większej odpowiedzialności i uczciwości. Politycy muszą pamiętać, że ich słowa i czyny mają realne konsekwencje dla kraju i jego obywateli. Nie możemy pozwolić, aby gra polityczna przysłoniła rzeczywiste problemy i wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć.

W obliczu takich działań, nasza reakcja nie może ograniczać się jedynie do politycznej debaty. Musimy dążyć do wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy świadomie dezinformują i narażają na szwank interesy państwa. Tylko w ten sposób możemy zbudować silną, demokratyczną Polskę, opartą na prawdzie, uczciwości i wzajemnym zaufaniu.

Reklama

Nie możemy pozwolić, aby hipokryzja i polityczne manipulacje przysłaniały nam rzeczywiste zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoi nasz kraj. Demokracja musi być oparta na uczciwości i transparentności, a politycy powinni być rozliczani z tego, co mówią i robią. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasze wybory są naprawdę wolne i świadome.

Granica polsko-białoruska symbolem suwerenności i bezpieczeństwa

Ochrona tej granicy nie jest jedynie kwestią polityczną, ale fundamentalnym obowiązkiem państwa wobec swoich obywateli. Mówiąc wprost: głosowanie przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego, czy budowie zapory było głosowaniem przeciwko Polsce. To co działo się w najtrudniejszych tygodniach kryzysu na granicy, to manipulowanie opinią publiczną i podważanie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego to było działanie skrajnie nieodpowiedzialne, które powinno spotkać się z ostrym sprzeciwem społeczeństwa, a nie udawaniem, że nic się nie stało.

„Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej” – zaapelowałem w środę na portalu Niedziela.pl i z każdym dniem to żądanie jest coraz bardziej zasadne. Szczególnie gdy docierają każdego dnia informacje o kolejnych szturmach na naszą granicę i rannych żołnierzach. Pamiętajmy o nich i wspierajmy, bo to na ich barkach dziś spoczywa nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy też, że problem oszustwa w polityce jest szerszy. Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, ale politycy muszą choćby minimalnie opierać się na uczciwości i przejrzystości, a nie na manipulacji i kłamstwach. Demokracja musi opierać się na realnym wyborze, a nie na zafałszowanym obrazie kreowanym przez polityków, którzy co innego mówią przed wyborami, a co innego po. Taka praktyka podważa zaufanie do całego systemu demokratycznego i prowadzi do apatii wyborczej, gdzie ludzie przestają wierzyć, że ich głos ma znaczenie.

Jeśli obywatele są oszukiwani przed wyborami, a więc opierają się na prezentowanej im przez polityków fałszywej informacji, to jak mogą dokonać świadomego wyboru?

Podziel się:

Oceń:

+9 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diabelski młyn

2024-05-25 10:27
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kilka dni temu rozmawiałem z człowiekiem, który kilkadziesiąt lat temu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i obserwuje polską politykę, acz ocenia przez pryzmat miejsca, w którym teraz żyje i pracuje – kraju uważanego za wzór dojrzałej demokracji. Dodam tylko, że w ostatnich latach mocno spolaryzowanego i kołysanego przez różnego rodzaju wewnętrzne spory typu ruch Black Lives Matter, czy „kultura woke” i wszystko co z tym związane.

Więcej ...

Goście czy intruzi?

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 37

Red.

My tu jesteśmy gospodarzami i to przybysze muszą respektować zasady, wedle których przywykliśmy tu żyć!

Więcej ...

Góra Igliczna. Najświętsza Maryja Panna - Przyczyna naszej radości

2024-06-21 07:21
Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

W malowniczym zakątku południowo – zachodniej Polski, w Sudetach, na terenie diecezji świdnickiej, pod samym szczytem Góry Iglicznej, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a w oddali również na Stołowe i Sowie oraz wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny