Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyka wyznaniem wiary. Poświęcenie nowych organów

2024-04-09 19:54
Obrzęd wybudzania nowych organów.

Monika Jaworska

Obrzęd wybudzania nowych organów.

– Wiara powinna znaleźć swoje miejsce także w muzyce, gdzie następuje nie tylko wcielenie słowa, ale i uduchowienie ciała. W tym kontekście muzyka liturgiczna musi być pokorna; jej celem nie jest poklask, lecz zbudowanie – powiedział bp Piotr Greger w Skoczowie, gdzie poświęcił nowe 17-głosowe organy piszczałkowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Matki Bożej Różańcowej na os. Górny Bór biskup wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Macurą i ks. dr. Krzysztofem Kurnikiem sprawował Mszę św. w intencji budowniczych i ofiarodawców organów. Rozpoczęto obrzędem budzenia organów, po którym hierarcha pobłogosławił instrument.

Istocie muzyki liturgicznej odpowiada fakt, że w domu Bożym – inaczej niż w sali koncertowej – wykonawca pozostaje ukryty, aczkolwiek jest zawsze realnie obecny. Przed fachowcami i ludźmi będącym ekspertami w tej dziedzinie, staje trudne i odpowiedzialne zadanie troski o to, aby muzyka stanowiąca istotny moment każdej celebracji, była jednocześnie wyznaniem wiary. Niech nowe organy służą na drodze uwielbienia Boga i umocnienia naszej wiary – zauważył biskup. Nawiązał też do osoby św. Józefa, zauważając że jest on wzorcowym przykładem uwielbienia Boga. - On uczy nas, ludzi Kościoła, takiej postawy. Na tej drodze przychodzi nam z pomocą wielowiekowe bogactwo muzyki kościelnej. Św. Józef uczy nas też, że żaden z dotykających nas problemów – choć niesie ból i cierpienie – nie przerasta ludzkich możliwości. Uczy nas, że ważnych wyborów nie dokonuje się tylko raz w życiu i na zawsze, ale ciągle, aż do śmierci, kiedy to nastąpi ten wybór ostateczny – dodał. Podczas Mszy św. śpiewała schola liturgiczna Cantare, którą dyrygował ks. Mikołaj Krzyżowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. nowy instrument zaprezentował główny budowniczy dr Łukasz Kurpas, z którym współpracowali Krzysztof Folwarczny i Krzysztof Walczak. Następnie odbył się pierwszy w tym kościele koncert organowy w wykonaniu Łukasza Kurpasa i Krzysztofa Walczaka. Mezzosopranem zaśpiewała Victoria Lerche-Kurpas.

Organy wybudowała firma Hugo Mayer w 1974 r. dla kościoła w Heuenstein w Niemczech, gdzie służyły do lipca 2021 r. Wskutek likwidacji świątyni instrument wystawiono na sprzedaż. Zakupiła go tutejsza parafia za pośrednictwem organmistrza Mariana Majchera. Montaż w skoczowskim kościele trwał od października 2023 r. do marca br.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...