Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wiara oznacza zaufanie i pewność

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 14-29.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 20 lutego 2023

• Syr 1, 1-10 • Ps 93, 1.2 i 5bc • Mk 9, 14-29

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy przyszli do uczniów, ujrzeli wielki tłum wokół nich i uczonych w P iśmie, którzy rozprawiali z nimi. Skoro Go zobaczyli, zaraz podziw ogarnął cały tłum i przybiegając, witali Go. On ich zapytał: «O czym rozprawiacie z nimi?» Odpowiedział Mu jeden z tłumu: «Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. Ten, gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli». On zaś rzekł do nich: «O, plemię niewierne, dopóki mam być z wami? Dopóki mam was cierpieć? Przyprowadźcie go do Mnie». I przywiedli go do Niego. Na widok Jezusa duch zaraz począł szarpać chłopca, tak że upadł na ziemię i tarzał się z pianą na ustach. Jezus zapytał ojca: «Od jak dawna to mu się zdarza?» Ten zaś odrzekł: «Od dzieciństwa. I często wrzucał go nawet w ogień i w wodę, żeby go zgubić. Lecz jeśli możesz co, zlituj się nad nami i pomóż nam». Jezus mu odrzekł: «Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy». Natychmiast ojciec chłopca zawołał: «Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!» A Jezus widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: «Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i nie wchodź więcej w niego». A on krzyknął i wyszedł wśród gwałtownych wstrząsów. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: «On umarł». Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. Gdy przyszedł do domu, uczniowie Go pytali na osobności: «Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić?» Rzekł im: «Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem».

Jezus w dzisiejszej Ewangelii uwalnia chłopca od niemego i głuchego ducha. To, co poprzedza to uwolnienie, odnosi się do rozmowy między Panem a ojcem tego dziecka. Pan w swoim działaniu nie jest tym, który chce się pokazać wyłącznie jako cudotwórca. W każdym spotkaniu z ludźmi chce zachęcać do nawrócenia, przemiany serca i nadania nowego kierunku w życiu. Możemy zaobserwować ojca, który przyszedł wyłącznie przez wzgląd na uzdrowienie swojego syna i zbytnio nie przejmował się jakimś tam cudotwórcą. Jezusowi, przez swoje prowokacyjne działanie, udaje się doprowadzić do spotkania z ojcem. Jednym tylko zdaniem trafia do ludzkiego serca, mówiąc: Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy. Nagle widzimy człowieka, który zmienił swój sposób rozwiązywania problemów tak, że otwiera swoje serce przed Panem i wypowiada niezwykle szczerą modlitwę. Skupienie na problemie, a nie na Bogu, może być podstawą także naszej modlitwy. Pan chce, żeby to On był w centrum, żebyśmy poświęcili czas na przebywanie w Jego obecności. Dopóki twardo trzymamy się swoich problemów i nie chcemy się zapatrzeć w Pana, dopóty nie rozwiniemy się w naszym życiu duchowym. Może to być także przeszkodą w wysłuchaniu naszych modlitw. Wiara oznacza zaufanie, pewność, że Bóg nas nie opuści ani nie zawiedzie, jeśli oddamy Mu nasze zmartwienia i problemy. Postanówmy dziś zagłębić się w Jezusie, zaufać Mu. Możemy modlić się razem z ojcem tego chłopca: Wierzę! Zaradź memu niedowiarstwu!

Reklama

I.O.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Podziel się:

Oceń:

+25 0
2023-01-08 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: dajmy pocieszyć się Bogu bliskości, prawdy i nadziei

O pocieszeniu Boga dokonującym się w bliskości, prawdzie i nadziei mówił dziś papież podczas porannej Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty. Ojciec Święty pamiętał w modlitwie o osobach pracujących w instytucjach Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Więcej ...

Prawo ucznia do udziału w rekolekcjach

2024-03-25 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Antyreligijne organizacje pozarządowe wysyłają pisma do dyrektorów szkół, w których organizowane są rekolekcje. Może to mieć na celu wywołanie tzw. „efektu mrożącego”, czyli wzbudzenia wśród dyrektorów szkół obawy przed organizacją rekolekcji.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...