Reklama

Niedziela Lubelska

Wieża Trynitarska. Wieża kultury

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród 10 najchętniej odwiedzanych zabytków Lublina znalazła się Wieża Trynitarska.

Na sukces jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta zapracował zespół osób pod kierunkiem ks. Łukasza Trzcińskiego. Dyrektor Muzeum Archidiecezji Lubelskiej dołożył wielu starań, by po pandemicznej przerwie wieża funkcjonowała nie tylko jako muzeum i najwyżej położony taras widokowy, ale przede wszystkim jako prężnie działająca instytucja kultury. Zaproponowane mieszkańcom miasta i diecezji oraz turystom wystawy, a także liczne koncerty i spacery tematyczne z wykorzystaniem multimediów, zaowocowały bardzo dobrym sezonem, czyniąc z Wieży Trynitarskiej niezwykłą wieżę kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe ścieżki

Chociaż w zimowe dni próżno pukać do zabytkowych drzwi - muzeum dla turystów otworzy się dopiero wiosną - za grubymi murami dokonują się kolejne zmiany w przestrzeni wieży. 7 grudnia został oficjalnie podsumowany 1 etap prac dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych. Modernizacja stałej wystawy Muzeum Archidiecezji Lubelskiej na Wieży Trynitarskiej”. Za realizację projektu odpowiadają m.in. ks. Jakub Olech i ks. Jerzy Krawczyk. W wieży pojawiły się nowe eksponaty, składające się na dwie ścieżki: historyczną i teologiczną. - Początek ścieżek znajduje się w tzw. „obejściu”, gdzie została umieszczona oś czasu, na której zawarta jest historia zarówno budynku, jak i całej diecezji lubelskiej. Zgromadzono tu prawie wszystkie, a na pewno większość, ikonografii związanej z Wieżą Trynitarską, ukazującej jak ona wyglądała na przestrzeni wieków. Oś czasu, dostępną w języku polskim i angielskim, uzupełniają dwa panele dotykowe, za pomocą których można pogłębić wiedzę z zakresu historii naszej diecezji - wyjaśnia ks. Łukasz Trzciński. Ścieżka teologiczna, której nadano tytuł „Od narodzin w Chrystusie do spotkania w wieczności - historie rzeźbą pisane”, rozpoczyna się prezentacją zabytkowej chrzcielnicy i postaci Jana Chrzciciela, a także ukrzyżowanego Chrystusa. - Eksponując rzeźby w przestrzeni wieży, chcemy pokazać różne drogi, które prowadzą człowieka do świętości. Stąd po chrzcielnicy, która jest znakiem początku nowego życia w Chrystusie, umieszczone są rzeźby biskupa, rycerza, siostry zakonnej, niewiasty z dzieckiem, a także licznych świętych. Postaci te symbolicznie ukazują różne drogi, które prowadzą w tym samym kierunku, przez śmierć do życia wiecznego - wyjaśnia ksiądz dyrektor. Dzięki modernizacji, wszystkie zabytkowe eksponaty zostały odpowiednio zabezpieczone.

Reklama

W górę!

Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Została wzniesiona w 1693 r. w miejscu dawnej furty miejskiej jako dzwonnica. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 r., a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781-1814. Budowla łączy funkcje wieży i bramy. Od lat 70. XX wieku mieści się w niej Muzeum Archidiecezjalne, a na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać miasto z wysokości 40 metrów. By spojrzeć na Lublin z góry, trzeba pokonać 207 schodów. Na poszczególnych piętrach wieży, pomiędzy belkami nośnymi i dzwonami, prezentowane są zbiory przedmiotów kultu religijnego, m.in. rzeźby, ikony, obrazy oraz paramenty i stroje liturgiczne. W sezonie odbywają się liczne koncerty oraz warsztaty tematyczne.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-12-28 10:18

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...