Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony pomysł. Światowe Dni Młodzieży

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Marta Charymska

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe wyzwania łączą młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży za sprawą papieża Franciszka odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Spotkania młodzieży ze swoimi biskupami na szczeblu diecezjalnym, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, trwają od 37 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiosna młodych

Pomysł św. Jana Pawła II, aby zaprosić młodzież do wspólnej modlitwy i świętowania, był chyba jednym z najbardziej błogosławionych i owocnych. Ogłoszony na marzec 1985 r. pierwszy Dzień Młodzieży zapoczątkował zupełnie nową erę w relacjach papieży i hierarchii kościelnej z ludźmi młodymi. Właściwie można zasadnie powiedzieć, że idea ta przywróciła młodych ludzi Kościołowi. Młodzież po raz pierwszy w historii została wyraźnie zauważona i chętnie na to zainteresowanie odpowiedziała. Papież - Polak nie zatrzymał się na jednym dniu w roku, dołączył do niego kilkudniowe spotkania, czyli Światowe Dni Młodzieży, organizowane w różnych miejscach na świecie. Napisał także specjalny list do młodych, a potem regularnie co roku kierował do nich krótkie orędzie. W latach 80. XX wieku teksty papieskie z trudem docierały do Polski. W Lublinie kolportowali je profesorowie KUL odwiedzający Watykan. Kopie listu do młodych odbijane były na kiepskim powielaczu, ale były licznie i chętnie czytane. Rozpoczęła się prawdziwa wiosna młodych w Kościele.

Lubelskie świętowanie

W naszej diecezji obchody Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992 roku. Początkowo odbywały się tylko w Lublinie, z czasem uroczystości przygotowywano również w Chełmie i Puławach. Młodym zawsze towarzyszyli księża i biskupi. Istotnym elementem były procesje z palmami (pierwotnie święto organizowane było w Niedzielę Palmową) wyruszające z centrów miast i zmierzające do archikatedry w Lublinie, bazyliki na chełmskiej górce czy historycznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. Procesje były pięknym znakiem wiary i radości młodego pokolenia. Owocem Dni Młodzieży jest też Koncert Chwały, który zadebiutował na Placu Litewskim w Lublinie po pierwszej peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i zawsze gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.

Reklama

Nasza diecezja od 1993 r. była reprezentowana na Światowych Spotkaniach Młodzieży. Do Denver w USA poleciała tylko kilkuosobowa delegacja, ale już do Rzymu na Jubileusz Roku 2000 przybyło ponad 2500 osób. W trakcie zlotu odbywającego się w Polsce w 2016 r. przyjęliśmy u nas pół tysiąca gości z całego świata. Duży wkład w wyjazdy na duże światowe spotkania ma bp Adam Bab. W 1997 r. po raz pierwszy jako kleryk prowadził grupę w Paryżu, od tamtej pory jako kapłan i biskup towarzyszy nieprzerwanie młodym w kolejnych spotkaniach. Nie zabraknie go również w przyszłym roku w Lizbonie.

Wokół patrona internautów

Zmiana terminu Dnia Młodzieży pociąga za sobą poszukiwanie nowej formuły świętowania. W naszej archidiecezji w tym roku połączone będzie z uroczystością patronalną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (20 listopada) i przyjęciem nowych członków w szeregi organizacji. Ponadto w tym czasie rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa, ogłoszonego patronem internautów i bardzo bliskiego młodym ludziom. Oprócz Lublina relikwie odwiedzą także Kraśnik, Bychawę, Krasnystaw, Lubartów, Łęczną, Opole Lubelskie, Puławy i Chełm. Nie zabraknie gestów miłosierdzia w postaci kanapek dla osób bezdomnych czy odwiedzin w domach dziecka. Ważnym elementem będzie także promocja przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie; jeszcze trwają zapisy na to wydarzenie.

Poprzez świętowanie w archidiecezji oraz wyjazdy na spotkania światowe rodziło się lubelskie „pokolenie JP2”. Oby nowe wyzwania łączyły jeszcze bardziej młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-23 09:07

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ruszyły zapisy na kolejną edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej

2024-04-23 09:30

Archiwum WML Dominikanie Łódź

W trakcie Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej “Sacrum Convivum”, w łódzkim klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13, spotkają się miłośnicy śpiewu kościelnego, członkowie schol i innych amatorskich zespołów muzycznych.

Więcej ...

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec