Reklama

Wiadomości

Zanim Ciebie zabraknie

Grzegorz Liszka

Co zrobić, gdy żyjemy ze świadomością, że już nigdy nie spotkamy się z ukochaną osobą? Jak spędzić ostatnie chwile życia, jak się pożegnać, jak rozmawiać o tym co nieuniknione? Czy są miejsca w Polsce, w których z godnością możemy pożegnać się z bliskimi? Kampania Zanim Ciebie Zabraknie jest odpowiedzią na te trudne pytania. Ciężka choroba wymaga często opieki paliatywnej oraz hospicyjnej i zmusza nas do szukania miejsc, w których będziemy mogli dawać prawdziwe wsparcie na ostatnim etapie życia. Warto ze spokojem i godnością zmierzyć się z tym co spotka naszych bliskich, co spotka każdego z nas.

Oswajanie ze śmiercią jest procesem, w którym uczestniczy lub będzie uczestniczyć każdy. Karuzela stanów emocjonalnych, lęk o przyszłość, poczucie bezsilności to zestaw doświadczeń, jakie towarzyszą bliskim umierającego. Jednocześnie poziom świadomości społeczeństwa w tych kwestiach wciąż wzbudza troskę i potrzebę działania.

Grzegorz Liszka

Organizatorzy kampanii Zanim Ciebie Zabraknie chcą pomóc zarówno oswoić się z tematyką mówienia o odchodzeniu, jak i z samym faktem śmierci najbliższych osób. 8 listopada rozpoczyna się I edycja kampanii. Przez cały miesiąc organizatorzy i eksperci będą prowadzili spotkania, rozmowy, będą odpowiadać na pytania związane z procesem odchodzenia. 22 listopada odbędzie się panel dyskusyjny online o tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci. W panelu wezmą udział eksperci kampanii i zaproszeni goście. Podczas spotkania online, każdy będzie mógł zadać pytanie i otrzymać wsparcie psychologiczne i merytoryczne.

Hospicjum – miejsce pełne godności i szacunku

Choroby nowotworowe stanowią w Polsce drugą najczęstszą przyczynę zgonów. Rocznie z powodu nowotworów umiera niemal 100 tys. ludzi, co oznacza, że każdego dnia zabijają one prawie 300 osób. W hospicjach w całej Polsce brakuje miejsc. Agata Kozyr - kobieta z charyzmą - podjęła się zadania, które jeszcze 6 lat temu wydawało się nierealne, budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w regionie lęborskim. Mając za sobą trudne doświadczenie odejścia najbliższych, przełamała lęk, rzuciła pracę na stanowisku prezesa, wysoką pensję, benefity i zajęła się tworzeniem niezwykłego dzieła. Zdobyte doświadczenia wykorzystuje do realizacji projektu, do którego potrafi zaangażować społeczność lokalną i świat biznesu. Pragnie stworzyć hospicjum o najwyższym standardzie opieki, miejsce, w którym pacjenci doświadczają poczucia godności, intymności, szacunku i uważności.

Reklama

Tworzymy dzieło, by nieść pomoc osobom cierpiącym i potrzebującym. By otulać płaszczem godności. By rodzinom i bliskim dawać wytchnienie. By czynić wszystko, co tu się wydarzy w poczuciu służby drugiemu człowiekowi. W poczuciu miłości do niego. Mówimy tu o godnym odchodzeniu, o byciu z rodziną 24h/7, nawet o pobycie z pupilem, jeśli pragnie tego osoba, która odchodzi – mówi Agata Kozyr, założycielka Fundacji Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego.

Stacjonarna opieka paliatywna i hospicyjna na najwyższym poziomie zapewnia interdyscyplinarne wsparcie (medyczne, psychologiczne, duchowe) dla chorego i rodziny. Lęborskie Hospicjum Stacjonarne to pierwsza placówka, która będzie świadczyła tego typu opiekę w trybie stacjonarnym w regionie, na który składa się powiat lęborski i gminy sąsiadujące. 2/3 tych obszarów stanowią tereny wiejskie. Najbliższe placówki są oddalone o 50-80 km od Pogorzelic, gdzie budowana jest ta przestrzeń dla spotkań chorych i ich rodzin. - Tych hospicjów jest wciąż za mało, że rodziny i osoby, które są w terminalnym stanie zaawansowania choroby, oczekują na miejsce nawet po 3 tygodnie. Przeprowadziliśmy badania, w których wzięło udział ponad pół tysiąca osób. Pokazały one, że nie ma rodziny, której nie dotknęła choroba nowotworowa – zaznacza założycielka Fundacji Agata Kozyr.

Jak rozmawiać o odchodzeniu?

Kampania Zanim Ciebie Zabraknie szuka odpowiedzi na najtrudniejsze kwestie, takie jak rozmowy z dziećmi o śmierci, umiejętne spędzanie ostatnich chwil z terminalnie chorym czy trauma i pustka, jakie pojawiają się po śmierci bliskiego. W projekcie uczestniczą założycielki Polskiego Instytutu Traumy - dr Teresa Jadczak-Szumiło oraz Magdalena Szyszkowska. Obie Panie mają za sobą olbrzymie doświadczenie i wiedzę, którymi pragną się dzielić. Dr Teresa Jadczak-Szumiło jest psychologiem, trenerem II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, od 25 lat specjalizuje się w pomocy psychologicznej w sytuacjach traumy wczesnodziecięcej i przywiązania. Po wybuchu wojny na Ukrainie zaprosiła do współpracy dr Bruca Perry’ego, światowego eksperta w dziedzinie traumy dziecięcej na rzecz pomocy dzieciom dotkniętym stratą najbliższych.  Dzieci, które doświadczyły śmierci bliskiej osoby nie powinny nigdy być z tym same. Trzeba im w jak najbardziej zrozumiały sposób wyjaśnić co się stało. Dziecko w tej sytuacji zawsze ma wiele pytań i to najważniejsze: gdzie teraz jest babcia, dziadek, ciocia, mama czy tata? Każdy z nas powinien sformułować tą odpowiedź najlepiej jak potrafi, zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dzieci - podobnie jak my dorośli - muszą mieć możliwość pożegnania się z bliską osobą. Potrzebują rozmawiać o niej, wspominać ją, mieć możliwość płakać za nią. Kiedy będą mogły doświadczać tego w bliskości, ból zostanie wyrażony i stanie się możliwy do powolnego ukojenia. Dzieci muszą mieć możliwość rozmawiania o stracie jakiej doświadczyły. Muszą przeżyć strach i lęk związany ze stratą, a następnie pojawiający się smutek. Jeżeli dziecko nie może wyrazić tych uczuć proces żałoby może się przedłużać, a czasami stać się tak bolesny, że zapisze się na stałe w doświadczeniu dziecka jako rozpacz nie do udźwignięcia - podkreśla Teresa Jadczak-Szumiło.

Reklama

Z pomocą mogą przyjść bajki, które w terapeutyczny sposób wykorzystują metaforę, aby dzieciom opowiedzieć o stracie. Cała seria bajek została stworzona przez młodych wolontariuszy działających w Fundacji z Lęborka. Poprzez bajki chcieli opowiedzieć co dla nich znaczy służba w hospicjum, jak czują chorobę, jak widzą śmierć. Całość historii spisała jedna z wolontariuszek - Paulina Pyrcha, która, gdy rozpoczynała wolontariat w fundacji, była uczennicą szkoły średniej w Lęborku - dziś jest studentką Akademii Morskiej. Nagrane bajki są udostępnione na stronie kampanii www.zanimciebiezabraknie.pl

Reklama

Sytuacja śmierci bliskich osób to wielowymiarowe doświadczenie cierpienia.

Magdalena Szyszkowska z wykształcenia socjolog, praktyk Somatic Experiencing - metody pracy z traumą Petera Levina - specjalizuje się w pracy z osobami po doświadczeniach traumatycznych oraz w zagadnieniach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Przekonuje, że śmierć nie może być tematem tabu i przedstawia etapy odchodzenia, od diagnozy po odejście chorego.

Kiedy nadchodzi moment śmierci, pożegnanie z osobą umierającą jest bardzo ważne. To osoby, które zostają, będą pamiętały o tym wydarzeniu i będą musiały sobie z tym radzić. To jest moment, żeby być razem, trzymać za rękę, powiedzieć "Kocham Cię", "Przepraszam", „Wybaczam”, czy „Dziękuję" – mówi Magdalena Szyszkowska. Osoby, które odchodzą w domu, otoczeni rodziną i bliskimi, nie muszą się do niczego nowego przystosowywać. Znają otoczenie, są u siebie, czują się dużo bezpieczniej niż w szpitalnym łóżku. Mają szansę na spokojniejsze odejście np.: w ulubionej bluzce czy słuchając ukochanej muzyki przy przygaszonym świetle. Dzieci, którym pozwolono w domu pozostać, kiedy ktoś umierał, łatwiej przechodzą żałobę. Nie czują się osamotnione w przeżywaniu żalu spowodowanego stratą - dodaje Magdalena Szyszkowska.

W ramach kampanii Zanim Ciebie Zabraknie zostanie opracowany, pierwszy w Polsce pionierski program szkoleniowy asygnowany przez Polski Instytut Traumy. Ten pilotażowy program będzie się składał ze szkoleń dla pracowników hospicjum (w jaki sposób mogą radzić sobie ze stresem w sytuacji granicznej jaką jest śmierć) oraz szkoleń dla rodzin pacjentów (jak poradzić sobie w sytuacji choroby osoby bliskiej; jak radzić sobie ze stratą). Będzie to pierwszy taki program wdrożony w Polsce w hospicjum. Jego założenia są oparte o najwyższe standardy współczesnej wiedzy psychologiczno - somatycznej, gdzie pracuje się zarówno z umysłem jak i ciałem człowieka.

Reklama

Szczegół kampanii na stronie kampanii i Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne:

Zobacz

Zobacz

Zobacz

2022-11-22 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Choć kilka chwil miłości

Archiwum Karola Jurkowskiego

Hospicjum perinatalne, to szczególna troska o każde życie. Nie ma znaczenia czy będzie ono trwało wiele lat, czy kilka chwil.

Więcej ...

„Msza św. w Roblox” - komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej

2023-01-25 16:54

Andrzej Hrechorowicz

„Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą, ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox” - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej w odpowiedzi na pojawiające się pytania i niegasnące zainteresowanie mediów grą internetową, w której dzieci symulują odprawianie Mszy świętej.

Więcej ...

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38
Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

We wspomnienie swego patrona modlili się w katedrze wawelskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie...

Wiara

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie...

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

Kościół

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Papież zatwierdził sześć dekretów beatyfikacyjnych

Kościół

Papież zatwierdził sześć dekretów beatyfikacyjnych

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym

Kościół

Quiz: Sprawdź swoją wiedzę o Piśmie Świętym