Reklama

Wiadomości

Ukraina obchodzi dziś Dzień Godności i Wolności

Karol Porwich/Niedziela

W Ukrainie dziś obchodzony jest Dzień Godności i Wolności. Święto to zostało ustanowione dekretem prezydenckim w 2014 roku na cześć początku dwóch znaczących i dramatycznych wydarzeń we współczesnej historii Ukrainy: Pomarańczowej Rewolucji z 2004 roku i Rewolucji Godności w 2013 roku. Z okazji Dnia we wszystkich miejscowościach Ukrainy odbędą się tradycyjnie modlitwy, składanie kwiatów, nabożeństwa żałobne w kościołach. W Kijowie odbędzie się nabożeństwo modlitewne w alei Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie 21 listopada 2013 roku rozpoczęły się pierwsze akcje protestacyjne ukraińskiego społeczeństwa w odpowiedzi na decyzję ówczesnych władz o zatrzymaniu kursu na integrację europejską i anulowaniu procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską (UE). Naruszenie prawnie zapisanych priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy, jakim była umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE, wywołało oburzenie wśród Ukraińców.

Dla społeczeństwa ukraińskiego stało się oczywiste, że kraj ten szybko zmierza w kierunku całkowitego autorytaryzmu z jego lekceważeniem podstawowych praw człowieka, totalną korupcją, arbitralnością organów ścigania, represjami i terrorem. To właśnie zmusiło Ukraińców do wyjścia na ulice Kijowa, a potem innych miast Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwój wydarzeń był dynamiczny i dramatyczny, od pokojowych zgromadzeń studentów do masowych wieców, płonących opon, "koktajli Mołotowa" i kostki brukowej, które stały się bronią w rękach protestujących. Ale najtragiczniejsze było to, że tym razem, w przeciwieństwie do wydarzeń z pomarańczowej rewolucji, obrona godności i wolności kosztowała Ukraińców 106 zabitych i ponad 2 tys. rannych. A to była tylko cena za 3 miesiące Euromajdanu. Wiosną 2014 roku rozpoczęła się agresja militarna Rosji, której towarzyszyła okupacja Krymu i niektórych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego.

W Dniu Godności i Wolności prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się z przesłaniem do narodu ukraińskiego. „Możemy zostać bez pieniędzy. Bez benzyny. Bez ciepłej wody. Bez światła. Ale nie bez wolności” – stwierdził Zełenski i przypomniał: „Zapłaciliśmy i nadal płacimy bardzo wysoką cenę za wolność. I nigdy nie zapomnimy tych wszystkich, którzy oddali życie za Ukrainę. I nigdy nie wybaczymy tym wszystkim, którzy odebrali im życie i chcieli pozbawić nas wolności. Ale najważniejsze jest to, że nikomu się nie udało i nigdy się nie uda”.

Reklama

„Wszyscy. Różni ludzie. Ale Ukraińcy i ukraińskie kobiety. Obrońcy i obrończynie. Każdy to wie: trzeba być godnym, nie poddawać się. Bo Ukraińcy nie są przyzwyczajeni do poddawania się. Bo mają godność. A co za tym idzie - wolność!” – podkreślił prezydent i dodał: „Pozostaje to bez zmian. Pokonamy wszystko. Pokonamy. Przetrwamy. Wygramy!”

Obchody Dniu Godności i Wolności odbywają się dziś na Placu Niepodległości w Kijowie. „Gdzie zawsze broniliśmy godności i wolności. Na granicie, na barykadach podczas Pomarańczowej Rewolucji i Rewolucji Godności. Gdzie świętowaliśmy 30 rocznicę niepodległości Ukrainy. A gdzie będziemy świętować Dzień Zwycięstwa Ukrainy” – powiedział prezydent Ukrainy.

Dzień Godności i Wolności stał się swoistym następcą Dnia Wolności, który był obchodzony na cześć pomarańczowej rewolucji od 2005 do 2011 roku 22 listopada, ale później został zniesiony.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2022-11-21 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiceszef MSWiA: Jeśli doszłoby do wojny na Ukrainie, na naszej granicy może się pojawić nawet milion uchodźców

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Wikipedia

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik

Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy się liczyć z napływem rzeczywistych uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że Polska musi być przygotowana na falę uchodźców rzędu nawet miliona osób.

Więcej ...

Franciszek: umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia

2024-04-17 09:42

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia: przebywania razem przy stole, czułością pewnych przyjaźni, zaufaniem z osobami mądrymi, zachwytem nad pięknem stworzenia. Szczęście z umiarkowaniem to radość, która rozkwita w sercu tych, którzy rozpoznają i doceniają to, co w życiu liczy się najbardziej - przekonywał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę poświęcił właśnie cnocie umiarkowania.

Więcej ...

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

2024-04-17 14:19

PAP/Piotr Nowak

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...