Reklama

Rodzina

Jak dobrze przygotować się do sakramentu małżeństwa? - Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny

Mat.prasowy/kongresrodzin.pl

Na krakowskich Białych Morzach odbędzie się w dniach od 17 do 19 listopada Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Tym razem pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar?”.

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Już 17 listopada w Krakowie rozpocznie się II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Na to wydarzenie udało się zaprosić ekspertów z różnych stron świata. Będzie Janet Smith z USA, prof. Jose Granados i prof. Stephan Kampowski reprezentujący środowisko związane Fundacją Veritas Amoris Project, prof. Sergio Belardinelli z Bolonii, prof. Stanisław Grygiel z małżonką Ludmiłą z Rzymu. Udało się również zaprosić reprezentantów ośrodków akademickich tj. UKSW, KUL, UPJPII.

Kongres jest wydarzeniem akademicko-duszpasterskim. Jest to formuła, która sprawdziła się podczas I Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny poświęconego tematyce encykliki Humanae vitae, który odbył się w listopadzie 2018 r. w Krakowie.

„Kongres adresowany jest w pierwszej kolejności do środowiska akademickiego zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi życia małżeńskiego i rodzinnego. Zależy nam na pogłębionej refleksji naukowej, która pozwoli odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących wchodzenia w związek małżeński, tworzenia rodziny w aktualnych uwarunkowaniach społeczno-kulturowych” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Jak tłumaczą organizatorzy, współczesny człowiek, szczególnie młody spotyka się z różnymi opiniami na temat wartości życia małżeńskiego i rodzinnego, ma dylematy dotyczące możliwości budowania swojej przyszłości w oparciu o małżeństwo „na zawsze”.

„Adresatami kongresu są również osoby żyjące w małżeństwie, jak również młodzi ludzie stojący przed decyzją związaną z zawarciem małżeństwa. Obecność tych osób jest dla nas szczególnie ważna z perspektywy zaplanowanych w poszczególnych sesjach kongresowych dyskusji. Nasze wydarzenie adresujemy również do liderów różnego rodzaju grup i wspólnot działających przy parafiach” – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka.

Reklama

„Osobiście zależy mi również, aby refleksja kongresowa miała dalszą swą realizację w działaniach duszpasterstwa rodzin w Polsce, co zapowiada obecność na tym wydarzeniu reprezentantów Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin związanego bezpośrednio z Konferencją Episkopatu Polski” – dodaje duszpasterz Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorzy pragną skupić się na zagadnieniach, które w szczególny sposób istotne są dla zrozumienia sytuacji narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz małżonków w pierwszych latach po ślubie.

„W środowisku krakowskim dysponujemy bogatą tradycją związaną z kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym świętym papieżem rodzin. Jego zaangażowanie naukowe i duszpasterskie inspirowało i ciągle inspiruje w poszukiwaniu dróg do współczesnego człowieka” – tłumaczy nam ks. dr Paweł Gałuszka.

Podkreśla, że związek mężczyzny i kobiety, zbudowany na sakramencie małżeństwa choć czasem wydaje się nieosiągalnym ideałem, jest drogą najbardziej właściwą dla realizacji ludzkiej miłości, piękna związanego z ludzkim życiem, jak również szeroko rozumianego człowieczeństwa.

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – zaznacza.

Podziel się cytatem

Reklama

Kongres zakończy się 19 listopada. Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska. Kongres współorganizują także Rycerze Kolumba.

Więcej informacji: kongresrodzin.pl

.

2022-11-16 09:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomoc na serio – inicjatywa modlitwy za małżeństwa

taknaserio.com

"Pomoc na Serio" to inicjatywa, która ma zachęcić jak najwięcej osób do modlitwy za małżeństwa. Każdy, kto chce podjąć się takiej modlitwy, może przez dziewięć kolejnych dni odmawiać jedną cząstkę różańca (pięć tajemnic) dziennie w intencji konkretnego małżeństwa. To wspólny pomysł Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz ruchu „Tak na Serio”.

Więcej ...

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Więcej ...

Już niedługo kolejna Debata Walentynkowa

2023-02-03 09:12

materiały organizatora

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęca do udziału w kolejnej Debacie Walentynkowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim