Reklama

Polska

„Podziel się Chrystusem”. Wręczenie medali zasłużonym dla misji

Adobe Stock

Na rewersie medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, który jest przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji, widnieje napis: „Podziel się Chrystusem”. 27 października uhonorowano tym medalem 14 osób i instytucji, które wspierają misje na cztery sposoby: modlitwą, słowem, czynem i ofiarą finansową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala wręczenia medali „Benemerenti” zgromadziła w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie misjonarzy z różnych zakątków świata. Dominowały osoby zakonne, zwłaszcza siostry ze zgromadzeń, które misyjność mają wpisaną w swój charyzmat zakonny.

Wśród wyróżnionych były dwa żeńskie zgromadzenia: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi oraz Zgromadzenie Sióstr Klawerianek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszkanki Misjonarki Maryi pracują w 74 krajach, całe zgromadzenie liczy ponad 5 tys. sióstr 78 narodowości. Ponad 60 sióstr z Polski pracuje na misjach. Z kolei Zgromadzenie Sióstr Klawerianek, świętuje w tym roku 100. rocznicę śmierci patronki misji bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, swojej założycielki. Siostry mają ogromny wkład we współpracę misyjną na polu ogólnopolskim i diecezjalnym.

Kapituła medalu dostrzegła też wkład Sekcji Misjologii Wydziału Teologii UKSW. Wykładowcy od wielu lat aktywnie i ofiarnie uczestniczą w pracy na rzecz misji, współtworzą czasopismo „Lumen gentium. Zeszyty misjologiczne” i angażują się w formację przyszłych misjonarzy. Nagrodę w imieniu całego grona wykładowców odebrał szef misjologii na UKSW ks. prof. Jarosław Różański.

Misje można wspierać modlitwą, słowem, czynem i ofiarą finansową i w tych czterech kategoriach przyznano dziś medale.

1. Wsparcie czynem

„Za zasługi w dziele misyjnym” nagrodzono w tym roku troje misjonarzy.

S. Leona Irena Kosowska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich pracowała na misjach w Zambii i RPA. Do dziś, mimo zaawansowanego wieku – dobiega 90-tki, pracuje wśród ubogich w Lusace.

Również długim stażem mogą poszczycić się kolejni laureaci misjonarze. Oblat o. Alojzy Chrószcz, wyjechał na misje do Kamerunu w 1978 r. Jego działalność misyjna jest imponująca: wybudował 8 szkół podstawowych, 10 przedszkoli, 25 studni głębinowych oraz 25 kaplic i kościołów w różnych regionach Kamerunu, (głównie dla Pigmejów we wschodniej części kraju).

Reklama

Ojca Andrzeja Fecko SVD można nazwać misjonarzem chorych. Na misjach w Angoli, gdzie posługiwał od 1980 r. angażował się przede wszystkim na rzecz ochrony zdrowia rdzennych mieszkańców: dzięki jego staraniom w 1996 r. otwarto Centrum Zdrowia im. św. Łukasza w Kifangondo, pomagający chorym na malarię, HIV/AIDS i gruźlicę. Oprócz troski o rozwój i funkcjonowanie Ośrodka w Kifangondo o. Andrzej pomagał w rozwoju ośrodka dla trędowatych prowadzonego przez siostry ze zgromadzenia misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Fundzie.

2. Wsparcie modlitwą

„Za pomoc modlitewną i duchową misjom” nagrodzono w tym roku dwie osoby świeckie: Agnieszkę Czarnolas-Chudzik, która jest animatorką Żywego Różańca w diecezji siedleckiej. Dzięki jej zaangażowaniu udało się zorganizować w diecezji grupę ok. 50 tys. osób, które wspierają misje symboliczną złotówką i codziennie odmawiają dziesiątkę różańca w tej intencji.

Z kolei Józef Antonik, emeryt z Ostrowa Lubelskiego, ponad 18 lat pości o chlebie i wodzie trzy razy w tygodniu, by zaoszczędzić na wsparcie misji. Po śmierci żony miał poważne problemy zdrowotne, wszystkie cierpienia ofiaruje w intencji misjonarzy i ich podopiecznych.

3. Wsparcie finansowe

Kategoria „Za pomoc materialną i finansową misjom” wzbudziła duże emocje, wiele osób bowiem zastanawia się, jak w dzisiejszym kryzysie finansowym można zbierać środki finansowe na wsparcie misji. Nagrodzony ks. prałat z Rumii- Zagórzu Tadeusz Gut dokonuje w swojej parafii cudów: w ciągu 38 lat probostwa zmobilizował parafian i innych darczyńców do wsparcia misjonarzy na kontynencie afrykańskim w konkretny sposób. Dzięki jego staraniom wybudowano w Afryce 31 studni, objęto opieką stypendialną 117 uczniów, a przy granicy kameruńsko-nigeryjskiej zbudowano szkołę. Zakup łodzi motorowej dla misjonarza w Nigerii, budowa ośrodka szkoleniowego dla osób niepełnosprawnych w Republice Środkowoafrykańskiej, zakupu 20 wózków dla niepełnosprawnych w Czadzie – to tylko niektóre z osiągnięć aktywnego proboszcza, parafian i darczyńców, których udało się zachęcić do włączenia się w parafialne dzieło pomocy misjom. Dla kontynentu afrykańskiego jego parafianie przekazali 2 tony przyborów szkolnych i zabawek. Podczas odbierania medalu ks. proboszcz Gut powiedział, że pomoc finansowa misjom nie doprowadziła do upadku materialnego parafii, ale wręcz przeciwnie parafia się rozwija i dobrze funkcjonuje.

Reklama

Kolejnym nagrodzonym został prezes krakowskiej Fundacji dla Afryki – Wojciech Zięba. W ciągu 10 lat zrealizowano ponad 300 projektów w 20 krajach Afryki na łączną kwotę ok. 25 mln zł. Fundacja pomaga głodującym dzieciom np. na Madagaskarze czy Burundi. Największym ukończonym dotąd projektem fundacji jest Szpital Polski w Antsirabe na Madagaskarze na 100 łóżek, otwarty w grudniu 2022 r. Laureat w podziękowaniu wyraził swoją wdzięczność Bogu, że starania pracowników fundacji są tak owocne.

„Misjonarzami na medal” zostali także oblaci z Prokury Misyjnej w Poznaniu. Prokura od ponad 50 lat wspiera oblacką ewangelizację misyjną na wszystkich kontynentach. Obecnie obszar udzielanej pomocy poszerzył się o Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan i Rosję.

4. Wsparcie słowem

W kategorii: „Za informację medialną” wyróżniono Katolickie Radio „Podlasie”, Katolicką Rozgłośnię Radiową „Fiat” oraz redakcję dwumiesięcznika dla dzieci „Świat Misyjny”. Redaktorzy z miesięcznika przybyli na galę wraz ze swoimi małymi, kilkuletnimi czytelnikami, którzy w formie wierszowanej podziękowali za kierowaną do nich gazetkę.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” wręczali podczas gali biskupi: przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski z diecezji lubelskiej, bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej oraz bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej.

Galę prowadził redaktor Grzegorz Polak.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-10-27 18:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Studenci z krajów misyjnych na papieskim szlaku

Biuro Prasowe PKWP Polska

Studenci i doktoranci UKSW z Afryki, Birmy i Indii udali się w pielgrzymkę po Polsce szlakiem św. Jana Pawła II. Dotarli m.in. do Krakowa, Wadowic i Zakopanego.

Więcej ...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-04-15 20:11

Karol Porwich/Niedziela

O procedurze wyboru nowego biskupa, przymiotach kandydatów do tego urzędu w Kościele, czym jest terno, sekret papieski, oraz ile trwa procedura wyboru – na te i podobne pytania odpowiada kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, członek dykasterii ds. biskupów w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej ...

O synodzie w Sali Sesyjnej Dworca PKP

2024-04-16 09:53

Materiały organizatorów

W ramach Wieczorów Polskich odbędzie się 184. spotkanie, w programie którego będzie Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny