Reklama

Konflikty zbrojne

Mariusz Kamiński: przyjęliśmy już 1,5 mln uchodźców, to wielka historyczna odpowiedzialność

PAP

Przyjęliśmy już ponad 1,5 mln uchodźców, jako Europa musimy przyjąć wszystkich, którzy uciekają z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - podkreślił w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że to wielka, historyczna odpowiedzialność.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"System pomocy uchodźcom od początku przewiduje udział struktur rządowych, samorządowych i zwykłych obywateli. Rząd ma szczególną rolę i bierze ją na siebie" - powiedział Mariusz Kamiński. Dodał, że system pomocy musi być modyfikowany, bo tylko w ten sposób uda się skutecznie pomóc uchodźcom.

Szef resortu podkreślił, że "wielka historyczna odpowiedzialność i my tej odpowiedzialności nie unikamy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się wspólna konferencja szefa resortu Mariusza Kamińskiego oraz wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera.

"Wszystkie służby działają na maksymalnych obrotach. Morale jest bardzo wysokie, zrozumienie dla wagi tej sprawy jest bardzo wysokie, podejmowane są nowe wyzwania" – zapewnił minister.

Podziękował funkcjonariuszom i wolontariuszom, którzy są na każdym przejściu granicznym, żeby bezpieczeństwo naszego kraju było w sposób jak najbardziej możliwy w tych warunkach zabezpieczone.

Kamiński na konferencji poinformował, że liczba przyjętych przez Polskę uchodźców przekroczyła 1,5 mln. Zaznaczył, że choć wcześniej dziennie przybywało niemal 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy, minionej doby do Polski przybyło ich 87 tysięcy.

"Nie przywiązujmy się do tych liczb. Sytuacja jest na tyle dramatyczna i tragiczna na Ukrainie, że ta fala uchodźców będzie do nas docierała, będą to wielkie liczby. Niestety nie ma powodów racjonalnych, żeby sądzić, że metodami politycznymi może nastąpić jakieś przesilenie w najbliższym czasie" - dodał.

Szef MSWiA przypomniał, że w czwartek spotkał się na polsko-ukraińskiej granicy z ministrami spraw wewnętrznych Francji i Niemiec, Geraldem Darmaninem i Nancy Feaser, i już zaczął funkcjonować nieformalny międzynarodowy sztab pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

"Europa otworzyła swoje granice dla wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy" - oświadczył szef MSWiA. Zadeklarował ponadto, że nie będzie mowy o żadnych kwotach, o tym, kto, jaką liczbę uchodźców przyjmie. "Musimy, jako Europa przyjąć wszystkich uchodźców, bo sytuacja tego wymaga" - podkreślił.

Reklama

Mariusz Kamiński zapowiedział, że w piątek w Polsce odbędzie się spotkanie ministrów ds. transportu Polski, Niemiec, Francji, Czech, Austrii poświęcone pomocy uchodźcom z Ukrainy w Europie; przybędzie też komisarz UE ds. transportu - zapowiedział w piątek szef MSWiA.

Wyzwaniem jest stworzenie tzw. systemu sztafetowego. "Jeżeli uchodźca wojenny z Ukrainy deklaruje chęć wyjazdu do Hiszpanii, to naszą rolą - Polski, Niemiec, Francji - jest przekazanie go w sposób humanitarny, szybki, do Hiszpanii. Tam, gdzie oczekuje. Takie są ustalenia i tak to będzie realizowane" - oświadczył Kamiński.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że zdecydowano, iż na wszystkich dworcach znajdujących się w miastach wojewódzkich w Polsce koordynację przejmuje Państwowa Straż Pożarna.

Dodał, że strażacy OSP, a także aspiranci ze szkół pożarniczych będą tam wspierać Państwową Straż Pożarną w działaniach. "Musi być koordynacja, żeby nie było zarzutów, tak jak w niektórych miejscach się pojawiły, że brakuje tej koordynacji" - powiedział. Dodał, że "jeżeli gdziekolwiek popełniono błędy, są wyciągane wnioski". "Państwowa Straż Pożarna będzie na wszystkich dworcach wojewódzkich w Polsce koordynowała te działania" - zapewnił.

Podziękował też wszystkim, którzy się angażują w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. "Myślę, że wszyscy mamy przekonanie, że jako naród zdajemy egzamin z solidarności, te podziękowania należą się tym wszystkim, którzy są zaangażowani" - mówił.

Odnosząc się do działań rządu, które były podejmowane od pierwszych godzin ataku na Ukrainę, wymienił m.in. utworzenie punktów recepcyjnych przy przejściach granicznych, a następnie utworzenie takich punktów we wszystkich województwach. Dodał, że utworzono również punkty informacyjne. Przekazał, że obecnie funkcjonuje w całym kraju 36 punktów recepcyjnych i 148 punktów informacyjnych, z czego 27 to główne punkty organizowane przez wojewodów i miasta wojewódzkie.

Reklama

Od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły rozpocząć proces rejestracji obywateli Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Przygotowujemy się na proces rejestracji obywateli Ukrainy. To jest niezwykle ciężki proces, który od poniedziałku się zacznie w związku z wejściem w życie w niedzielę ustawy" - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły u siebie taki proces przygotowywać. Testy systemów odbywają się od paru dni. Są w to zaangażowane samorządy. Jest przygotowany podręcznik dla samorządów jak to zrobić. Jak tłumaczyć z cyrylicy, także z języka ukraińskiego różne ważne informacje, które samorząd musi pobrać od takiej osoby" - tłumaczył Szefernaker.

Wskazał, że w najbliższych dniach samorządy otrzymają cztery tysiące czytników do odbierania linii papilarnych sfinansowanych przez państwo. "Po to, żeby nadając PESEL tym osobom, wziąć od nich odciski linii papilarnych i zrobić zdjęcie. Również to będzie finansowane" - zapowiedział.

W jego ocenie system będzie gotowy w niedzielę. "W niedzielę dajemy taki czas samorządom, żeby mogły sobie przetestować, aby od poniedziałku móc ruszyć pełną parą, jeżeli chodzi o rejestracje" - mówił.

"Oczywiście z tym będzie mnóstwo dodatkowych problemów związanych choćby z kolejkami w urzędach. Dlatego dążymy do tego, żeby tych czytników było jak najwięcej, żeby sprzętu było jak najwięcej, żeby były także mobilne punkty. Tak, żeby dany urząd mógł wysłać urzędników do tych miejsc, gdzie przebywają Ukraińcy, żeby te osoby nie musiały jechać do urzędu. Żeby w tym miejscu można było przeprowadzić proces rejestracji obywateli Ukrainy w polskim systemie PESEL" - zaznaczył.

Reklama

Podczas konferencji wiceszef MSWiA poinformował też, że od pierwszego dnia wojny na Ukrainie Agencja Rezerw Strategicznych wydała 100 tysięcy łóżek. "To jest baza łóżek, z której skorzystaliśmy do wydania w takich miejscach, gdzie te łóżka były potrzebne. Koce, pościele na halach, które są tworzone w takich miejscach, gdzie trzeba było po prostu je wyposażyć. To państwo zapewniło i państwo w dalszym ciągu będzie to zapewniać w najbliższych tygodniach" - przekazał.

Autorzy: Luiza Łuniewska, Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj, Marcin Chomiuk, Marta Stańczyk, Aleksander Główczewski

lui/ agzi/ bf/ mchom/ mas/ ago/ jann/

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-03-11 17:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: uchodźcy w miejskich lokalach bez dodatkowych opłat

PAP

Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę precyzującą zasady wynajmowania lokali komunalnych. Zgodnie z nią goszczenie uchodźców w mieszkaniach z zasobu miasta nie spowoduje dodatkowych opłat. Warszawa udzieli schronienia na swój koszt w mieszkaniach z własnego zasobu. Dodatkowo zniesione zostały warunki uniemożliwiające przyjęcie gości z Ukrainy.

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim