Reklama

Jan Paweł II

Polonia uczciła 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Polonia uczciła 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii. Centralnym punktem obchodów była Msza celebrowana w kościele o. salezjanów w Tokio. Po niej odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Pielgrzym pokoju”, będącego relacją z podróży apostolskiej Papieża Polaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do 1 marca w salce parafialnej przy kościele można oglądać przygotowaną przez Centrum Jana Pawła II w Warszawie wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny” oraz zdjęcia Mariana Hałasy, prezentujące obecność abp. Karola Wojtyły na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pokaz filmu i wystawy zorganizowane zostały przez polską ambasadę w Tokio i Instytut Polski. We Mszy uczestniczył ambasador RP w Japonii, Paweł Milewski.

Mszę celebrowali: duszpasterz Polonii japońskiej o. Paweł Janociński OP oraz o. Jerzy Widomski OP i o. Tadeusz Saboń SDB. W homilii o. Janociński wspominał swoje spotkania z bp. Karolem Wojtyłą w kościele dominikanów w Krakowie, podczas Mszy jubileuszowej jednego ze zgromadzeń. „Byłem diakonem i siedziałem obok bp. Wojtyły. Słyszałem, że cały czas się modlił. Była to płynąca z serca modlitwa tak jak rozmowa dziecka z ojcem” – powiedział. Duszpasterz polonijny odczytał polskie tłumaczenie modlitwy Jana Pawła II, w której zawierzył Japonię opiece Niepokalanej Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszy obecny był reżyser filmu „Pielgrzym pokoju” Shigeki Chiba, który opowiedział o filmowaniu pielgrzymki Jana Pawła II, pierwszego papieża, który odwiedził Japonię. Wspominał Mszę papieską sprzed 40 lat, na którą pomimo śnieżycy i niebezpieczeństw podróży z pobliskich wysp przybyło do Nagasaki 50 tys. wiernych. Byli to głównie potomkowie katolików, którzy mimo trwających dwieście pięćdziesiąt lat prześladowań, zachowali wiarę. Ambasador Milewski przypomniał wkład Jana Pawła II w odzyskanie wolności przez Polskę i podkreślił, że przybył on do Japonii jako pielgrzym pokoju.

Ks. Jan Bury, który przyjął w Nagasaki święcenia kapłańskie z rąk papieża przyznaje, że czas się dla niego wtedy zatrzymał. „Ojciec Święty położył na mnie ręce jak dobry pasterz. Wciąż czuję ten dotyk” – wspomina.

Na Mszy w katedrze w Nagasaki był wówczas salezjanin, br. Antoni Fumio Akabae. Pochodzi z rodziny, która przez pokolenia pomimo prześladowań zachowała wiarę. Przyznał, że możliwość uczestniczenia we Mszy papieskiej i Komunia święta przyjęta z rąk papieża to największy prezent, jaki w życiu otrzymał. „Czekaliśmy na wizytę Ojca Świętego bardzo długo. Proroctwo, że odwiedzi nas papież trzymało naszych przodków przy nadziei” – powiedział zakonnik.

Podziel się cytatem

Reklama

Obchody rocznicy pielgrzymki Papieża Polaka do Japonii były możliwe dzięki uprzejmości ks. Piotra Solicha, proboszcza kościoła pw. św. Jana Bosko. W Tokio z powodu pandemii obowiązuje stan wyjątkowy i choć metropolia normalnie funkcjonuje, wiele kościołów jest zamkniętych. Nie udało się celebrować Mszy w katedrze tokijskiej, którą Jan Paweł II odwiedził 23 lutego 1981 roku.

Jan Paweł II przyleciał do Japonii 23 lutego 1981 r. W czasie czterodniowej pielgrzymki odwiedził Tokio oraz Hiroszimę i Nagasaki, miasta, które padły ofiarami wybuchu atomowego. Papież odbył spotkania z cesarzem i premierem Japonii oraz przedstawicielami różnych wyznań. Spotkał się z br. Zenonem Żebrowskim, który przybył do Japonii ze św. Maksymilianem Marią Kolbe, z ludźmi dotkniętymi dyskryminacją, z dziennikarzami, studentami, dyplomatami i młodzieżą. Jan Paweł II wygłosił 13 przemówień i kazań po japońsku. Japońskiego zaczął się uczyć trzy miesiące przed przybyciem do Japonii.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-22 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na papieskich szlakach

Ukochane góry św. Jana Pawła II

Ks. Marek Gąsiorek

Ukochane góry św. Jana Pawła II

Czas wakacyjnego wypoczynku to spotkanie z pięknem stworzonego przez Boga świata. Na różnych szlakach potwierdza On swoją obecność ukrytą w pięknie krajobrazu i szczególnych miejsc wartych zauważenia.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...