Reklama

Kultura

Internetowa premiera spektaklu baletowego „EXODUS”

mat. prasowy

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza 29 listopada o godz. 19 na premierę internetową spektaklu baletowego pt. „Exodus”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spektakl zrealizowano w ramach projektu „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności” – prezentacja spektaklu baletowego „Exodus”, jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej. „Exodus” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Będzie go można obejrzeć na oficjalnym profilu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na Facebooku oraz kanale YouTube Zespołu „Śląsk”.

Projekt „Taniec natchniony”, w ramach którego zrealizowano „Exodus”, zakładał jego prezentację podczas koncertów w Japonii. Pandemia uniemożliwiła artystom podróż, ale dzięki zmianie formuły projektu jego realizacja jest możliwa w przestrzeni wirtualnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spektakl w choreografii kierownika baletu Zespołu „Śląsk” Michała Zubkowa, do muzyki Wojciecha Kilara, został włączony do programu Festiwalu Polskiego w Japonii, organizowanego jesienią 2020 r. przez Instytut Polski w Tokio. Przy wsparciu japońskich partnerów zorganizowane zostały w listopadzie prapremierowe pokazy widowiska z udziałem publiczności w Tsurudze (3 listopada), Tokio (9 listopada), Sapporo (21 listopada). Ostatnie odbędą się 29 listopada w Osace i Setouchi. Integralną częścią projektu w Japonii są – zarejestrowane w siedzibie Zespołu „Śląsk” – warsztaty poloneza, krakowiaka i trojaka, które służą pogłębianiu wiedzy na temat polskich tańców ludowych i narodowych oraz przybliżają specyfikę polskiego tańca ludowego, tak głęboko zakorzenionego w tradycji.

Celem projektu jest promocja i ukazanie roli polskiej kultury w budowaniu światowego dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie jej uniwersalności. Intencją artystyczną spektaklu „Exodus” jest pokazanie zjawiska przenikania się kultur, łączenia odmiennych stylów wykonawczych – sztuki tradycyjnej ze sztuką współczesną. Zastosowanie w spektaklu kompilacji tańca współczesnego z tańcem ludowym – w zestawieniu z warsztatami tańców narodowo-ludowych – jest znakomitą formą ukazania ponadczasowego znaczenia tradycyjnej kultury polskiej, jako czynnika integrującego międzynarodowe środowisko taneczne i muzyczne. Wydarzenie podkreśla także rolę pasjonatów polskiego tańca w Japonii i ich wkład w popularyzowanie polskiej kultury w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Reklama

Zdjęcia do filmowego nagrania „Exodusu” realizowano na przełomie sierpnia i września tego roku, m.in. w Teatrze Rozbark w Bytomiu i na Pustyni Błędowskiej. „Exodus” to swoiste spotkanie kultur i pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami Zespołu „Śląsk”. Jego twórcą jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michał Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Jest to także spojrzenie w głąb samego siebie i ukazanie naszych wewnętrznych potrzeb w dążeniu do budowania związków i relacji z innymi. Widowisko do muzyki Wojciecha Kilara łączy plastyczne obrazy opowiadające o podróży człowieka przez życie. „Exodus” opowiada o zjawisku, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podróży jest wystawiony na indywidualną próbę. To sprawdzian, który obnaża ukryte tajniki osobowości człowieka, zmusza do podejmowania własnych wyborów. Ostateczną decyzję podejmuje według swoich zasad, kierując się intuicją, emocjami, rozsądkiem. Tak oto odbywa się samotna wędrówka po zakamarkach własnej duszy, której celem jest znalezienie swojego miejsca wśród innych podróżników wędrujących po oceanie wszechświata. W spektaklu wykorzystano efekty sztuk wizualnych, podkreślające dramaturgię widowiska.

Inspiracją „Exodusu” były historyczne wydarzenia sprzed stu lat związane z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża w ratowaniu polskich sierot w latach 1920-1922, na ogarniętej wojną domową Syberii. Dzięki japońskiej pomocy ponad 800 polskich sierot trafiło przez porty w Tsurudze i Osace do Japonii, gdzie otrzymały wszechstronną opiekę. W 2019 r. minęła setna rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Japonią, a w 2020 r. – rocznica przyjazdu dzieci syberyjskich do Japonii i Tsurugi. Jednak główną inspiracją była historia japońskiego konsula na Litwie (w Kownie) Chiune Sugihary, który wielokrotnie łamiąc państwowe instrukcje, wydał ponad 4000 wiz Żydom, głównie pochodzącym z Polski. Podobnie jak polskie sieroty z Syberii, wielu z tych Żydów trafiło do Japonii przez port w Tsurudze. Pierwszy pokaz spektaklu „Exodus” w Japonii, odbył się właśnie w tym mieście – 3 listopada w Port of Humanity Tsuruga Museum.

Reklama

Partnerami dofinansowanego przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu są: Port of Humanity Tsuruga Museum, Theater Xcai, Stowarzyszenie Forum Polska w Tokio, Japońska Federacja Tańca Ludowego, Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Towarzystwo Miłośników Kultury Polskiej na Hokkaido, Polska Misja Artystyczno-Naukowa w Japonii oraz Instytut Polski w Tokio, a także Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Transmisja online 29.11, godzina 19:00: - na Facebooku Zespołu "Śląsk":

https://www.facebook.com/zespolslask oraz na kanale YouTube Zespołu "Śląsk":

https://www.youtube.com/ZESPOLSLASKOFFICIAL/

Zespół „Śląsk”

Podziel się:

Oceń:

2020-11-27 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Śląsk” inauguruje 69. sezon artystyczny

zespolslask.pl

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza