Reklama

Niedziela Legnicka

Studium św. Hildegardy w Legnicy

2020-10-15 11:03

Monika Łukaszów

Blisko 60 osób z kraju uczestniczyło w kolejnej edycji Studium św. Hildegardy z Bingen. Obecne Studium posiada – w odróżnieniu od poprzedniej edycji – charakter akademickiego kursu teologicznego. Działa pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wykłady odbyły się w dniach 3-4 października w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy. Nauka w Studium trwa 2 semestry (5 zjazdów weekendowych), które kończy egzamin wewnętrzny. Absolwent Studium otrzymuje tytuł „Specjalista nauk św. Hildegardy” pierwszego stopnia. Jest przewidywana kontynuacja nauki i możliwość zdobycia tytułu „specjalista nauk św. Hildegardy” drugiego i trzeciego stopnia.

„Celem Studium jest pełna aplikacja Hildegardowej nauki o człowieku, systemie diagnozowania i całościowego leczenia chorób, z uwzględnieniem promowanej przez Świętą z Bingen duchowości. Ramy programowe obejmują część teoretyczną (filozofia, teologia, medycyna Hildegardy) oraz praktyczną (program zdrowia według św. Hildegardy)” – mówi p. dr Alfreda Walkowska dyrektor Studium i założycielka Polskiego Centrum św. Hildegardy.

Uczestnikami Studium są ludzie różnego wykształcenia i zawodu. Nie tylko osoby z wykształceniem medycznym jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci, ale są też muzycy, inżynierowie i pedagodzy. Jednym słowem ludzie różnej profesji. Przyjechali do Legnicy z różnych zakątków naszego kraju, aby poznawać dzieło św. Hildegardy i umiejętnie je zastosować w praktyce, w tym celu, aby poprawić, jakość swego życia, poziom zdrowia i pogłębić wiedzę religijną.

Reklama

Warto dodać, że to właśnie w Legnicy, ale też i w całej Polsce, od przeszło 30 lat propagowany jest kult, sposób życia i leczenia według Świętej z Bingen. Jej promocję w naszej Ojczyźnie rozpoczęła p. Alfreda Walkowska, znawczyni dzieła Świętej i twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy.

„Trzeba przyznać, że św. Hildegarda jest coraz bardziej znana i jej sposób życia, i leczenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się, zatem różne osoby, a nawet firmy, które żywo zajmują się tym tematem. Widzimy wszelkiego rodzaju przekazy, publikacje, opracowania czy też produkty orkiszowe. Jednak muszą powiedzieć, że w wielu tych przekazach zaburzona jest czystość Hildegardowego przesłania. Ujawnia się jakieś niewłaściwe dopasowywanie się do potrzeb świata i naszych czasów. To dopasowywanie przesłania samą Hildegardę, jej świętość i przekaz. Jednak ludzie wierzący w mądrość Kościoła potrafią już to zauważyć. Skoro Hildegarda została ogłoszona przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła, to oznacza, że trzeba rzetelnie i kompetentnie wczytywać się w jej naukę. Stąd nasze Studium! Dlatego poszukujący przyjeżdżają do nas i widzą w nas środowisko, które porządkuje Hildegardowe dziedzictwo” – dodaje pani Walkowska.

Warto dodać, że właśnie w Legnicy, wiele lat temu powstało Polskie Centrum św. Hildegardy. Świętą Hildegardę, a raczej jej nauki i dietę, przywiozła z Niemiec do Legnicy pani Alfreda Walkowska, która od niemal 30 już lat jest wierną czcicielką Świętej Mniszki. W legnickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz św. Mniszki, a czciciele i przyjaciele Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się dziękując Bogu za otrzymane łaski za pośrednictwem Świętej

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: bp J. Niemiec tuż przed śmiercią przypomniał wiernym o zbawczym wymiarze cierpienia

2020-10-29 17:48

archiwum prywatne

Wchodząc z wdzięcznością, świadomie i dobrowolnie w cierpienie z miłości, wchodzimy w obecność tajemnicy Pana Boga i świętych – tymi słowami biskup pomocniczy diecezji kamienieckopodolskiej na Ukrainie Jan Niemiec pożegnał się z tym światem. Wspomnienie o ostatnich dniach jego życia przekazał polski publicysta katolicki Grzegorz Górny, z którym zmarły 27 października hierarcha kontaktował się tuż przed swą śmiercią w szpitalu w Łańcucie.

Więcej ...

Reakcja abp. Dzięgi w związku z naruszeniami liturgii i nabożeństw oraz nietykalności świątyń

2020-10-30 07:11
Abp Andrzej Dzięga

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Dzięga

Po zapoznaniu się w przesłanymi informacjami co do naruszeń liturgii i nabożeństw oraz nietykalności świątyń na terenie Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga skierował do kapłanów swoje słowo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI dystansuje się od kontrowersyjnej wspólnoty

Benedykt XVI

Benedykt XVI dystansuje się od kontrowersyjnej wspólnoty

Zmarł bp Józef Zawitkowski

Kościół

Zmarł bp Józef Zawitkowski

Zmiany w zasadach kierowania na kwarantannę

Wiadomości

Zmiany w zasadach kierowania na kwarantannę

Czarnek: będą decyzje wobec uczelni, które wprowadziły...

Wiadomości

Czarnek: będą decyzje wobec uczelni, które wprowadziły...

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach...

„Nieplanowane”  w TVP1

W wolnej chwili

„Nieplanowane” w TVP1

Szatan posługuje się kłamstwem

Wiara

Szatan posługuje się kłamstwem

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Franciszek

Franciszek wzywa Polaków, by szanowali ludzkie życie

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...

Wiadomości

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania...