Reklama

Świat

Indie: wolontariusze katoliccy dbają o godny pogrzeb ofiar pandemii

źródło: wPolityce.pl

Jednym z ważnych "dzieł miłosierdzia", pełnionych przez wolontariuszy katolickich w Indiach, jest troska o godne i honorowe grzebanie ofiar pandemii koronawirusa, która w tym azjatyckim kraju szerzy się w zastraszająco szybkim tempie. W wielu diecezjach w całym państwie powstały grupy ochotników katolickich, którzy we współpracy z ludźmi innych religii zajmują się grzebaniem zmarłych z powodu wirua Covid-19.

Jako pierwsza działania takie podjęła diecezja Idukki w południowoindyjskim stanie Kerala. 20 lipca około 30 kapłanów i 40 młodych świeckich wspólnie przygotowało godny pogrzeb ofiarom zarazy. Oznajmił o tym w rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides ks. Mathew Navarakkattu, dyrektor diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Zaznaczył, że "grzebanie zmarłych wskutek koronawirusa stało się poważnym problemem społecznym". Wyjaśnił, że piętno [choroby] i strach powstrzymują ludzi od chowania tych ludzi. Niektórzy nie wiedzą, co mają robić i do kogo się zwracać w tej sytuacji. "I grupa wolontariuszy z naszej diecezji pomoże pochować zmarłych wszystkich religii i będzie współpracować także z miejscowym rządem przy rozdzielaniu żywności, lekarstw i świadczeniu innych usług w ośrodkach kwarantanny na tym terenie" – powiedział kapłan.

Poinformował następnie, że 48 ochotników przeszło już odpowiedni kurs formacyjny, przeprowadzony przez miejscowe wydziały sanitarne i będą obecnie stosować się do wytycznych stanowego wydziału zdrowia. "Chcemy okazać bliskość, solidarność i miłość bliźniego także w tragicznej chwili śmierci" – oświadczył ks. Navarakkattu. Jednocześnie zaznaczył, że dotychczas diecezja straciła tylko jednego wiernego, którego pogrzebano w obecności kapłanów i najbliższych.

W tymże stanie Kerala organizacja katolicka "Sahrudaya Samaritans", zajmująca się dziełami miłosierdzia i solidarności w syromalabarskiej archidiecezji Ernakulam-Angamaly, powołała specjalny zespół, aby pomagać chować ofiary Covid-19. Jego członkowie uczestniczyli już w kilku tego rodzaju przypadkach. Dyrektor organizacji ks. Joseph Koluthuvallil poprosił 300 parafii z dystryktów Thrissur, Ernakulam, Kottayam i Alappuzha, w których ten katolicki Kościół wschodni pełni swój apostolat, o wolontariuszy, którzy włączyliby się w tę szczególną służbę. Na apel ten odpowiedziało ponad 2 tys. chętnych wszystkich religii, w większości młodych.

W inicjatywę tę włączyła się także archidiecezja Faridabad, obejmująca zasięgiem 5 stanów na północy kraju. Powstała tam grupa, złożona z 12 księży, 10 sióstr i około 25 świeckich, w celu udzielania sakramentów oraz pomagania i organizowania pogrzebów ofiar koronawirusa. "Prawie 250 osób z 30 parafii zgłosiło się na ochotnika, chociaż potrzeba było jedynie czterech członków każdej parafii" – powiedział agencji Fides ks. Julius Job, koordynator zespołu. Podkreślił, że archidiecezja chce zapewnić godny pochówek chrześcijański każdemu, kto umrze na jej terenie z powodu Covid-19. Według kapłana "grupa nie tylko będzie pomagała przy pogrzebie, ale także zapewni chorym na tego wirusa zaspokojenie ich potrzeb duchowych". Zaznaczył, że "Kościół jest przy swoim ludzie w chwili wielkiego cierpienia i nasi wierni nie powinni być pozbawieni sakramentów”.

Również stojący na czele tej archidiecezji abp Kuriakose Bharanikulangara wezwał swych księży do stanięcia obok bliźnich i do pomagania w chowaniu parafian. Zaznaczył przy tym, że chociaż zasadniczo idea ta skierowana jest do jego diecezjan, to "jesteśmy gotowi objąć naszą posługą osoby innych wyznań".

Pandemia pokazała, że w Indiach wielokrotnie dochodziło do dyskryminacji i "stygmatyzacji" chorych na Covid-19, gdyż rodzice, krewni i inne osoby z kręgu zarażonych boją się zakażenia wirusem. "Brakuje wiedzy i empatii wśród tych, którzy zajmują się chorymi i ofiarami koronawirusa" – powiedział Fidesowi ks. Ajaya Kumar Singh, działacz i wychowawca w zakresie praw człowieka w stanie Orisa. Jako przykład przytoczył przypadek lekarza z dystryktu Kandhamal w tym stanie, zmarłego z powodu Covid-19, któremu mieszkańcy jego wioski odmówili pochówku na miejscowym cmentarzu i zażądali pogrzebania go gdzie indziej. Podobne przypadki wydarzyły się też w stanach: Tamil Nadu na południu kraju i Meghalaya w Indiach Północno-Wschodnich.

"Zachowując odpowiednie środki ostrożności medyczne i inne należy zapewnić tym, którzy umierają z powodu Covid-19, należny szacunek i godny pochówek w czasie tej pandemii" – powiedział kapłan. Przypomniał, że biskupi katoliccy Indii wezwali duchowieństwo i wolontariuszy do stosowania się do przepisów rządowych w sprawie grzebania ofiar.

Według stanu na 31 lipca w kraju tym stwierdzono ponad 1,6 miliona pozytywnych przypadków wirusa i 35 tys. zgonów z tego powodu.

2020-08-01 10:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Zaprezentowano lek na COVID-19 wyprodukowany z osocza

2020-09-23 13:58

PAP

Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19 – poinformował w środę senator Grzegorz Czelej. Lek wyprodukowała lubelska spółka biotechnologiczna z osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Teraz lek trafi do badań klinicznych.

Więcej ...

Jadwiga Wiśniewska: Należy wzmocnić politykę prorodzinną w UE

2020-09-23 14:59

Biuro Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej

Podczas posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska przedstawiła projekt opinii odnoszący się do komunikatu Komisji Europejskiej -  Silna Europa socjalna na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Więcej ...

Dożynki w folwarku

2020-09-23 23:08

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Relacje między dwoma XX-wiecznymi świętymi mistykami:...

Kościół

Relacje między dwoma XX-wiecznymi świętymi mistykami:...

Profanacja we włoskim kościele: konsekrowane Hostie...

Włochy

Profanacja we włoskim kościele: konsekrowane Hostie...

Lublin: Zaprezentowano lek na COVID-19 wyprodukowany z...

Wiadomości

Lublin: Zaprezentowano lek na COVID-19 wyprodukowany z...

Nauczyciel wiary

Wiara

Nauczyciel wiary

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

Watykan

Watykan nie wyraża zgody na wspólnotę eucharystyczną...

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Wiara

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Pracownik ostatniej godziny

Wiara

Pracownik ostatniej godziny

Prezydent udaje się z pierwszą w nowej kadencji wizytą...

Kościół

Prezydent udaje się z pierwszą w nowej kadencji wizytą...

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem